Święto Niepodległości. Czym jest patriotyzm? Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy Polakami
11 listopada to Dzień Niepodległości. To wyjątkowe święto dla Polski i wszystkich Polaków. W tym szczególnym czasie warto pamiętać, czy jest patriotyzm i jak ważne jest okazywanie miłości do ojczyzny w wartościowy sposób.
11.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 08:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tegoroczne Święto Niepodległości, również we Wrocławiu, będzie wyglądało inaczej niż zwykle. Zabraknie radosnych parad, wspólnych imprez czy pikników. Polacy nie będą mogli bez ograniczeń wychodzić na ulicę i radośnie wymachiwać flagami.
Święto Niepodległości. Czym jest patriotyzm? Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy Polakami
W czasach podziału kraju na zwolenników różnych ideologii i nurtów politycznych warto pamiętać, że wciąż wszyscy jesteśmy Polakami.
- Miłość do ojczyzny, jak każda miłość, nie jest do końca zjawiskiem racjonalnym. Ma też emocjonalny charakter. Dziś patriotyzm jest bardzo potrzebny w wymiarze odpowiedzialności obywatelskiej, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z niepokojami społecznymi. Powinnością patriotyczną jest deeskalacja i obniżenie temperatury sporów. Trzeba zachować wspólnotę - mówi w rozmowie z serwisem miejskim Wrocławia Marek Mutor, Dyrektor Ośrodka “Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.
Pedofilia w Kościele. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: "Powinna to wyjaśnić niezależna komisja kościelna"
W kraju takim jak Polska powinno być miejsce dla każdego, bez względu na jego poglądy i sposób życia. - Słowo patriotyzm musi być odbierane w aktualnym kontekście społeczno-politycznym. Gdy od kilkudziesięciu lat nie mamy zewnętrznych wrogów i zagrożeń, największe zagrożenia potrafimy generować sami. Rządzący ostatnimi laty stworzyli otoczkę, w której część obywateli nie czuje się dobrze, odnosi wrażenie, że ich prawa są mniejsze. Czego dowód ostatnio mamy na ulicach - stwierdza Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektonicznej oraz członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Prezydencie Wrocławia.
W tym roku nie odbędzie się Radosna Parada Niepodległości. Zabraknie też koncertów i imprez. Mimo to, świętować można, a nawet trzeba. - Zapisałam się do Biegu Niepodległości w parku, ale będę robić to samotnie. Jako lekarz nie mogę rekomendować większych spotkań, także rodzinnych. Niestety koronawirus może przenosić każdy, nawet bezobjawowa młoda osoba. Trzeba świętować w domu, na ile się da. Można przypomnieć historyczne fakty, programy w telewizji, obejrzeć polskie filmy. Zagrać w i gry przygotować tradycyjne polskie potrawy - mówi prof. Alicja Chybicka, kierownik Przylądka Nadziei, Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu.
W tym wyjątkowym dniu należy pamiętać o polskich bohaterach i o sensie patriotyzmu. Miłość do ojczyzny powinna nas łączyć, a nie dzielić, ponieważ mimo różnych poglądów wszyscy nadal jesteśmy Polakami - dziećmi tej ziemi.