Świdnica. Sterta opon samochodowych wyrzucona na pole. Trwają poszukania nieodpowiedzialnego sprawcy
Trwają poszukiwania osoby, która wyrzuciła dziesiątki opon samochodowych na rolnicze uprawy. Sprawcę chcą dopaść mieszkańcy Kalna w gminie Żarów. - To podła istota ludzka. Liczymy na porządne ukarania śmieciarza - piszą członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego “Kalinów”.
27.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:59
Osoba odpowiedzialna za wyrzucenie całej przyczepy opon samochodowych powinna zostać surowo ukarana. Mieszanka, z której wykonane jest ogumienie, zawiera bowiem szereg substancji, które nie są przyjazne środowisku. Rozkładają się one nawet przez 100 lat. Z tego też powodu przepisy prawne wymagają od producentów opon odzyskiwania minimum 75 proc. tonażu ogumienia.
Świdnica. Sterta opon samochodowych wyrzucona na pole. Trwają poszukania nieodpowiedzialnego sprawcy
"Podła istota ludzka wyrzuciła przyczepę opon samochodowych w rolnicze uprawy. Sprawa zgłoszona na policję i do urzędu gminy. Są ślady traktora z przyczepą i inne ślady, które mogą pomóc policji znaleźć sprawce. Liczymy na skuteczną akcje i porządne ukaranie śmieciarza. Osoby, które widziały traktor z przyczepą prosimy o kontakt" - piszą mieszkańcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rozwoju Lokalnego “Kalinów” w Kalnie.
Zgodnie z ustawą o odpadach (art. 122) opony i ich części nie mogą trafiać na składowiska. W związku z tym poddaje się je szeregowi zabiegów, w tym np. bieżnikowaniu, które daje im drugie życie.
Bardziej powszechnym rozwiązaniem jest jednak recykling materiałowy. Polega on na wykorzystaniu surowców odzyskanych z opon do produkcji nowych. W Polsce minimalny poziom odzysku to 15 proc.
Zużyte opony to cenny surowiec. Uzyskany w wyniku rozdrabniania ich granulat bywa wykorzystywany np. jako dodatek do niektórych asfaltów. Gumowy granulat bywa także podstawą do produkcji nowych wycieraczek, dywaników czy kółek do kontenerów. Pomysłów i metod nadania materiałom drugiego życia jest naprawdę wiele.
Produktem pirolizy opon są między innymi oleje, które znajdują zastosowanie w przemyśle oponiarskim. Z ogumienia pozyskać można również stal i materiały tekstylne. W Polsce odzysk energetyczny jest najpowszechniejszym stosowanym sposobem na zagospodarowanie zużytych opon. Są one paliwem alternatywnym przede wszystkim w cementowniach.
Wyrzucanie opon na uprawy rolnicze jest więc skrajnie nieodpowiedzialne. Tym bardziej, że zużyte ogumienie można oddać za darmo, np. do zakładu wulkanizacyjnego. Jeśli opon jest więcej, można dostarczyć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), oddać bezpośrednio do Centrum Utylizacji Opon lub skorzystać z lokalnych akcji zbiórki odpadów.