Powrót do szkół. Rodzice się niecierpliwią. Czy uczniowie klas I‑III po feriach wrócą do szkół?
Ferie zimowe 2021 trwają do 17 stycznia. Czy po nich uczniowie klas I-III wrócą do szkół? Czy nadal kontynuowana będzie nauka zdalna? Rodzice nie znają odpowiedzi na te pytania, a przez to się niecierpliwią.
10.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 04:39
Kwarantanna narodowa i ferie zimowe 2021 trwają do 17 stycznia. Co będzie później? Czy dzieci wrócą do szkół? Czy kontynuowane będzie nauczanie zdalne? Tego na razie nie wiadomo, choć wchodzimy w drugi tydzień ferii zimowych. Rodzice zaczynają się niecierpliwić i nie chcą być zaskoczeni decyzją rządu na ostatnią chwilę.
Powrót do szkół. Rodzice się niecierpliwią. Czy uczniowie klas I-III po feriach wrócą do szkół?
Jeszcze kilka tygodni temu rząd brał pod uwagę wariant, by 18 stycznia do szkół wrócili uczniowie klas I-III. W tym celu przygotowano bezpłatne testy na obecność COVID-19 nauczycieli prowadzących zajęcia w najmłodszych klasach. Dodatkowo zostali oni włączenie do I grupy osób mających otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19.
- W ostatnim tygodniu ferii ruszy akcja testowania nauczycieli, by przygotować się do powrotu do szkół najmłodszych uczniów - zapowiadał kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski.
Rząd zaznaczył jednak, że decyzja co do powrotu do szkół związana będzie z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w kraju, a nie wynikami testów na obecność koronawirusa wśród nauczycieli. Podczas piątkowej dyskusji w ramach Rady Medycznej eksperci ostrzegali, że powrót do szkół może przyczynić się do wzrostu zachorowań na COVID-19.
- Zarówno rząd, jak i Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Rada Medyczna mają świadomość, że dzieci muszą wracać do szkół - powiedziała PAP prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi.
- Wiemy doskonale, z jakimi problemami natury psychicznej i psychologicznej muszą mierzyć się dzieci, jak i całe rodziny, z uwagi na pandemię. Przedłużanie zamknięcia szkół musi się skończyć i w zgodzie oraz w zrozumieniu pracujemy nad tym, aby powrót dzieci do szkół był bezpieczny - dodała prof. Marczyńska.
Powrót do szkół. Program testowy w wybranych województwach?
Jednym z rozwiązań, jakie rząd bierze pod uwagę miałby być powrót do szkół uczniów klas I-III w wybranych województwach. Najmłodsze roczniki powróciłyby do stacjonarnej nauki w tych regionach, gdzie zakażeń jest stosunkowo najmniej. Gdyby się okazało, że powrót do szkół nie ma wpływu na sytuację epidemiologiczną, to można by go rozszerzyć na cały kraj.
Decyzje muszą zapaść jak najszybciej. Jeśli rząd zdecyduje się na powrót do szkół najmłodszych dzieci, to testowanie nauczycieli na obecność COVID-19 powinno odbywać się w tym tygodniu. Jeśli powrót do szkół zostanie opóźniony, należałoby również zmienić terminy badań wśród kadry nauczycielskiej.