Niedziela handlowa. Czy 9 sierpnia jest niedziela handlowa? Czy zrobimy zakupy?
Niedziela handlowa w roku 2020 wypada bardzo rzadko. Zmiany w przepisach sprawiły, że niedziele handlowe 2020 występują w kalendarzu ledwie siedem razy w ciągu roku. Za nami już cztery niedziele handlowe. Czy 9 sierpnia to niedziela handlowa?
Niedziele handlowe 2020
Ustawa ograniczająca handel doprowadziła do tego, że niedziele handlowe w roku 2020 występują bardzo rzadko kalendarzu. Jeszcze w zeszłym roku zakupy niedziele handlowe wypadały w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, dzięki czemu mogliśmy się ze spokojem udać do sklepu czy galerii handlowej. Teraz jest to już niemożliwe.
Od 1 stycznia 2020 roku niedziele handlowe występują niezwykle rzadko - to efekt zmian w przepisach. W ciągu całego roku niedziela handlowa wypada tylko siedem razy. Mamy zatem niewiele szans do zrobienia zakupów w sklepach innych niż osiedlowe.
Kiedy najbliższa niedziela handlowa? Czy 9 sierpnia wypada niedziela handlowa?
W roku 2020 miały już miejsce cztery niedziele handlowe - jedna w styczniu, dwie w kwietniu (dodatkowa niedziela handlowa z powodu Wielkanocy) oraz jedna w czerwcu. Przed nami zatem już tylko trzy niedziele handlowe 2020 - jedna w sierpniu oraz dwie w grudniu (dodatkowa niedziela handlowa z powodu Bożego Narodzenia).
ZOBACZ WIDEO: Protest LGBT w Warszawie. "Do tej pory nie było tak jawnej nagonki"
Czy 9 sierpnia to niedziela handlowa? Nie. Najbliższa niedziela handlowa wypada pod koniec wakacji, w ostatni weekend sierpnia - 30 sierpnia. Na kolejne poczekamy później aż do grudnia.
Niedziele handlowe 2020 - kalendarz
- 26 stycznia,
- 5 kwietnia,
- 26 kwietnia,
- 28 czerwca,
- 30 sierpnia,
- 13 grudnia,
- 20 grudnia.
Niedziele handlowe. Sierpień 2020. Które sklepy otwarte 9 sierpnia?
Warto pamiętać, że ustawa ograniczająca handel pozwala na to, by w niedziele otwarta była część sklepów. Na liście znalazły się m.in.:
- placówki pocztowe
- sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- apteki
- kwiaciarnie
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express
- lokale gastronomiczne
- miejsca rozrywki
- stacje paliw
- markety na dworcach PKP
Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary, o czym warto pamiętać. Inspektor kontrolujący sklep może nałożyć na nią mandat w wysokości 1-5 tys. zł. Sprawa może również trafić do sądu, a tam kara grzywny wyniesie nawet 100 tys. zł.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.