Lubin. KGHM podąża w stronę elektromobilności. Testowano pierwszy elektryczny pojazd produkcji spółki
W lipcu 2020 roku KGHM ZANAM S.A. zaprezentował prototyp nowego wozu transportowego z napędem elektrycznym. Zanper, bo tak nazywa się pojazd, przeszedł już pomyślnie pierwsze testy terenowe.
23.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:48
Polkowicka spółka z Grupy Kapitałowej KHGM Polska Miedź S.A. mocno stawia na ekologię i elektromobilność. W ubiegłym miesiącu podczas konferencji prasowej poświęconej odnawialnym źródłom energii miała miejsce prezentacja Zanpera - pierwszego pojazdu z napędem elektrycznych wyprodukowanego przez KGHM ZANAM S.A., który dedykowany jest do transportu osób pod ziemią.
Lubin. KGHM podąża w stronę elektromobilności. Testowano pierwszy elektryczny pojazd produkcji spółki
Plany zakładają, że Zanper będzie wykorzystywany także do przewozu ludzi poszkodowanych w wypadkach oraz transportu materiałów. W pojeździe zastosowano instalację elektryczną opartą o sterowniki PCL oraz magistralę CAN.
- Wprowadzenie napędu elektrycznego do pojazdu ZANPER było głównym założeniem tego projektu. Dla nas to pewnego rodzaju początek ofensywy w dziedzinie niskoemisyjnych maszyn górniczych. Chcemy w przyszłości uzupełniać ofertę KGHM ZANAM o kolejne modele elektryczne, które zminimalizują emisję szkodliwych substancji w środowisku podziemnym - mówi Krzysztof Okrent, dyrektor działu rozwoju maszyn i urządzeń w KGHM ZANAM S.A.
Pojazd testowano już na drogach dojazdowych do zbiornika osadowego Żelazny Most. Próby terenowe wypadły pomyślnie. Jak informuje KGHM Zanam S.A., testy miały na celu sprawdzenie sterowności pojazdu, przede wszystkim na piaszczystym i grząskim podłożu. Zanper jeździł pusty oraz z pasażerami. Kolejne próby odbywać się będą już pod ziemią.
Pojazd został zbudowany na bazie Toyoty Land Cruiser. Elektryczny układ napędowy i oprogramowanie stworzyli inżynierowie KGHM ZANAM S.A. W trybie szybkiego ładowania baterii Zanper ma być gotowy do jazdy po około 30 minutach.