Lokale wyborcze Wrocław w wybory 2020. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak sprawdzić gdzie można zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny?
12 lipca rozstrzygną się wybory 2020. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się bowiem druga tura wyborów. Być może część z nas w ostatniej chwili zadecyduje o udaniu się do lokalu wyborczego. Jak znaleźć lokal wyborczy? Jak głosować? Odpowiedzi w poniższym tekście.
10.07.2020 21:15
Wybory prezydenckie 2020 są inne niż wszystkie do tej pory. Ze względu na koronawirusa odbywają się w innym terminie niż pierwotnie planowano. Początkowo Polacy mieli się udać do lokali wyborczych 10 maja. Ryzyko związane z COVID-19 sprawiło jednak, że ostatecznie w maju wybory 2020 nie doszły do skutku. Zamiast tego pierwszą turę zarządzono na 28 czerwca.
Jako że przed dwoma tygodniami żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów, to wybory prezydenckie 2020 nie zostały rozstrzygnięte. Wyborcza dogrywka czeka nas już w najbliższą niedzielę - 12 lipca. Wybory 2020 są nietypowe z jeszcze jednego powodu - ze względu na COVID-19 wprowadzono możliwość głosowania korespondencyjnego.
Lokale wyborcze Wrocław na wybory 2020. Do której czynne? Jak znaleźć swój lokal?
Podobnie jak to miało miejsce 28 czerwca, w najbliższą niedzielę (12 lipca) lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 7. Czynne będą zaś do godz. 21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może jednak zarządzić wydłużenie ciszy wyborczej, a wraz z nią zmianie ulegną godziny pracy lokali wyborczych.
Z powodu koronawirusa w lokalach wyborczych może się znajdować ograniczona liczba osób. Dlatego mogą się tworzyć kolejki chętnych do oddania głosu. Jeśli takie powstaną tuż przed godz. 21, to jeden z pracowników komisji wyborczej ustawi się na jej końcu i będzie pilnować, aby nikt po godz. 21 nie dołączył do kolejki. Równocześnie każdy, kto stanął w niej przed godz. 21, będzie mieć możliwość oddania głosu.
W przypadku wyborów kluczowe jest znalezienie właściwego lokalu wyborczego, bo głos można oddawać jedynie w miejscu zameldowania. Chyba że wcześniej zmieniło się rejestr wyborców, spis wyborców lub zdobyło zaświadczenie o prawie do głosowania.
Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Przy okazji drugiej tury wyborów prezydenckich będą one funkcjonować we Wrocławiu w tych samych miejscach, w których funkcjonowały 28 czerwca przy okazji pierwszej tury. Jeśli zatem byliśmy oddać głos 28 czerwca, mamy nieco ułatwione zadanie i niezbędną wiedzę.
Jeśli nie byliśmy jednak głosować w pierwszej turze i nie wiemy, w którym miejscu znajduje się właściwy dla naszego miejsca zamieszkania lokal wyborczy, możemy poszukać informacji w okolicy. Odpowiednie ogłoszenia umieszczano bowiem m.in. na klatkach schodowych w blokach, przystankach autobusowych czy słupach reklamowych.
Lokale wyborcze Wrocław na wybory 2020. Jak znaleźć lokal wyborczy?
Lokale wyborcze zazwyczaj są dobrze oznaczone, a przed każdym z nich znajduje się stosowna tablica z informacją zawierającą spis ulic wchodzących w skład danego obwodu.
Jeśli nie mamy pewności, co do lokalizacji naszego obwodu wyborczego, możemy wybrać się na spacer po okolicy i zobaczyć pobliskie szkoły, placówki urzędu miasta lub gminy, a także przedszkola i domy kultury, aby zweryfikować, gdzie znajduje się lokal wyborczy odpowiedni dla naszego miejsca zameldowania.
Najszybszym sposobem na znalezienie swojego lokalu wyborczego będzie jednak skorzystanie ze strony wybory.gov.pl. Wystarczy tam wejść w zakładkę "wyszukiwarka obwodów" i w polu wyszukiwania wpisać swój adres zameldowania. System wyświetli nam dokładny adres lokalu wyborczego na wybory 2020.
Gdyby automatyczne wyszukiwanie na stronie wybory.gov.pl nie zadziałało, na podanej stronie można wyszukać swój lokal wyborczy w sposób ręczny. Wystarczy kliknąć odpowiednie części mapki lub tabeli po prawej stronie.
Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować?
Ważną kwestią związaną z wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 12 lipca jest też kwestia prawidłowego oddawania głosów. Jak głosować w wybory 2020, aby głos był ważny?
Do lokalu wyborczego musimy zabrać dokument tożsamości - to warunek konieczny. Może nim być dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport lub prawo jazdy. Dokument trzeba będzie przedstawić komisji podczas odbierania karty do głosowania. Bez dokumentu jej nie otrzymamy.
Jak głosować, żeby głos był ważny? Procedura jest prosta. Na karcie do głosowania należy zaznaczyć tylko jedno nazwisko, tzn. na karcie z kandydatami na urząd prezydenta RP stawiamy znak "X" w kratce tylko obok jednego kandydata.
Głos nieważny to taki:
- na którym znak "X" został wstawiony w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata
- na którym znak "X" nie został postawiony przy żadnym nazwisku
- na którym głosujący dopisał nazwisko kandydata i postawił znak "X" przy jego nazwisku
- na którym nazwisko kandydata zostało zaznaczone w inny sposób niż wstawienie znaku "X"
Co ważne, kreski znaku "X" muszą krzyżować się wewnątrz kratki z nazwiskiem kandydata. W innym przypadku głos również będzie nieważny.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.