Trwa ładowanie...

Kryzys powołań w kościele. Wkrótce może zabraknąć księży

Statystyki wskazują, iż w Polsce mamy do czynienia z kryzysem wiary. Odbija się on również na liczbie chętnych do podjęcia nauki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Nowy rok akademicki rozpoczęło w nim zaledwie czterech kleryków. Biskup Andrzej Siemieniewski apeluje o modlitwę ws. nowych powołań.

Kryzys powołań w kościele. Wkrótce może zabraknąć księżyKryzys powołań w kościele. Wkrótce może zabraknąć księżyŹródło: Pixabay, fot: Quidec Pacheco
d1oeleg
d1oeleg

Kryzys w polskim kościele nabiera tempa. Obserwowany jest nie tylko odpływ wiernych, ale także osób chętnych do powołania. Na terenie diecezji legnickiej problem jest wyraźnie widoczny. Nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej rozpoczęło zaledwie czterech kleryków. 

Kryzys powołań w kościele. Wkrótce może zabraknąć księży

Liczby nie pozostawiają wątpliwości. Tak źle nie było od dawna. - Pierwsze dane statystyczne pokazują, że w tym roku formację w seminariach duchownych diecezjalnych i zakonnych podjęło o ok. 15 proc. mniej młodych mężczyzn niż rok temu - poinformował ks. Piotr Kot, cytowany przez portal tulegnica.pl.

Statystyki są bezwzględne. W żadnym z seminariów diecezjalnych w Polsce na I roku studiów nie kształci się więcej niż 20 kleryków. Kryzys w diecezji legnickiej jest jednak najbardziej wyraźny. Co gorsza, brakuje nie tylko przyszłych księży, ale także wiernych. Z tygodnia na tydzień pustoszeją kościoły. 

Awantura w Sejmie. Poseł zażądał odśpiewania hymnu UE

Głos ws. kryzysu wiary i problemów z nowymi powołaniami zabrał nowy biskup legnicki. Zdaniem bpa Andrzeja Siemieniewskiego, kluczowa w tym względzie jest modlitwa. - Z pewnością musimy iść drogą konsekwentnej ewangelizacji. Nie możemy załamywać rąk nad niepokojącymi statystykami - stwierdził legnicki hierarcha.

d1oeleg

- Żyjemy w czasach sekularyzacji, dlatego zło musimy zwalczać dobrem. Bez względu na ataki na Kościół i wiarę - dodał bp Siemieniewski.

źródło: tulegnica.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oeleg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oeleg
Więcej tematów