Koronawirus. Zniknie część covidowych łóżek w oleśnickim szpitalu. Wojewoda zmienił decyzję
Koronawirus w Polsce. Władze szpitala w Oleśnicy od dłuższego czasu próbowały odblokować część łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Wynikało to z niewielkiej liczby chorych i niskiego obłożenia. Decyzją wojewody od 1 stycznia wejdą w życie zmiany, które odmrożą miejsca dla pozostałych potrzebujących.
Zgodnie z decyzją wojewody dolnośląskiego, oleśnicki szpital od 26 października 2020 roku jest placówką covidową. Na jej terenie leczy się głównie pacjentów z COVID-19. Pozostały jedynie oddział położniczy i neonatologiczny. W Sycowie działa medycyna paliatywna i zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy.
Koronawirus. Zniknie część covidowych łóżek w oleśnickim szpitalu. Wojewoda zmienił decyzję
Potrzeby chorych na inne schorzenia są jednak znacznie większe, tymczasem pacjentów covidowych niewielu. To zmotywowało władze szpitala do wnioskowania do wojewody o zmianę decyzji i odmrożenie łóżek dla pozostałych potrzebujących mieszkańców regionu. -
Od 1 stycznia w życie wejdą zmiany, polegające na tym, że ze 155 łózek covidowych ma być "odmrożonych", czyli przywróconych dla pacjentów z innymi schorzeniami - mówi w rozmowie z portalem mojaolesnica.pl wicestarosta Stanisław Stępień.
Szczepionka na COVID-19. Kiedy szczepienia młodszych? Lekarz jest dobrej myśli
Dla mieszkańców Oleśnicy i okolic to świetna informacja. Jako pierwsze przywrócone zostaną oddziały chirurgii, ginekologii oraz rehabilitacyjny. Medycy od dawna biją na alarm - Polacy chorują nie tylko na COVID-19. Ograniczanie miejsc dla potrzebujących z innymi schorzeniami pogarsza ogólny stan zdrowia społeczeństwa i prowadzi do rosnącej liczby zgonów.
Odmrożenie części łóżek covidowych w szpitalach to efekt m.in. mniejszej liczby przypadków COVID-19 w naszym kraju. Po nagłych wzrostach w okresie jesiennym skutek przyniosły wprowadzone obostrzenia, które nieco wyhamowały transmisję koronawirusa.
Na Dolnym Śląsku utworzono też szpital tymczasowy - powstał on przy Centrum Konferencyjnym na ul. Rakietowej we Wrocławiu. Jako że liczba chorych na COVID-19 spadła, to placówka pełni rolę rezerwowej i jak dotąd nie przyjęła ani jednego pacjenta. Docelowo ma jednak pomieścić nawet 400 chorych na COVID-19, a 50 łóżek wyposażonych będzie w respiratory.