Trwa ładowanie...

Jelenia Góra. Teraz bliżej Ducha Gór Karkonosza. Będzie powiat karkonoski

Jest akceptacja resortu spraw wewnętrznych i administracji. Powiat jeleniogórski od stycznia przyszłego roku będzie powiatem karkonoskim. Starania o tę zmianę podjęte były jeszcze w zeszłym roku, chcieli jej mieszkańcy, wójtowie, burmistrzowie i radni.

Jelenia Góra. Teraz bliżej Ducha Gór Karkonosza, jak na starych pocztówkach. Będzie powiat karkonoskiJelenia Góra. Teraz bliżej Ducha Gór Karkonosza, jak na starych pocztówkach. Będzie powiat karkonoskiŹródło: fotopolska.eu
dcoznxe
dcoznxe

Wystąpienie o zmianę nazwy poprzedziły konsultacje społeczne w gminach powiatu. Niemal wszyscy zgadzali się, że rejon będzie postrzegany inaczej. W nowej identyfikacji, jako związany z górskim pasmem Karkonoszy, powiat ma większy potencjał promocyjny.

Teraz, już jako karkonoski, powiat może wprowadzać nową strategię narracyjną w działaniach wokół rozpowszechniania i propagowania folkloru, tradycji, kultury regionalnej oraz budowania lokalnej tożsamości.

Teraz Duch Gór Karkonosz wreszcie będzie mógł stać się pełnoprawnym patronem i ambasadorem regionu. Mityczna postać, której legenda była silna już wśród XVI-wiecznych mieszkańców tych terenów, działał inspirująco również na artystów, którzy uczynili z niego swoisty symbol Karkonoszy. Istnieje wiele cennych dzieł, nawiązujących do tej legendy. Duch Gór kusił malarzy także w XIX wieku, gdyż trafiał na grunt zainteresowań starogermańską mitologią, ale wszedł też do popkultury i lądował nawet na pospolitych pocztówkach z gór.

dcoznxe

Jelenia Góra. Teraz bliżej Ducha Gór Karkonosza. Będzie powiat karkonoski

Karkonosz znany jest u nas bardziej pod kpiącym określeniem Liczyrzepa - to dlatego, że według legendy reprezentujący siły natury Duch Gór miał porwać piękną dziewczynę, która niechętnie odnosząc się do tego układu wyprowadziła zakochanego mocarza w pole, nakazując mu liczyć rzepy, sama zaś uciekła do swojego ukochanego.

Teraz Karkonosz będzie mógł opiekować się powiatem i przysparzać sukcesu w działaniach, które w regionie mają największe szanse na sukces - w turystyce. Co najważniejsze, przyszłoroczna zmiana być może będzie wymagała wielu technicznych działań urzędowych, ale nie będzie wiązała się dla mieszkańców z koniecznością wymiany dokumentów - dowodów osobistych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych.

Spełniamy marzenie Powstańca. Przyłącz się do nas

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dcoznxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcoznxe
Więcej tematów