300+ na wyprawkę dla dziecka. Od 1 lipca można składać wnioski online
Od 2021 roku to Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest podmiotem odpowiedzialnym za przyjmowanie wniosków oraz wypłatę pieniędzy w ramach wyprawki szkolnej dla dziecka. Rodzice mogą starać się o 300 zł wsparcia już od 1 lipca.
01.07.2021 11:00
Do tej pory program "Dobry Start" realizowany był przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jednak od roku szkolnego 2021/2022 wypłata tzw. 300+ przechodzi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pozytywne rozpatrzenie wniosku oznacza wsparcie w wysokości 300 zł na ucznia.
300+ na wyprawkę dla dziecka. Od 1 lipca można składać wnioski online
Wnioski o dofinansowanie szkolnej wyprawki składać można od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku, wyłącznie drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępniają taką możliwość.
Rzecznik prasowy ZUS zapowiada, że wypełnienie wniosku nie jest zadaniem trudnym. - Nasza Platforma Usług Elektronicznych sprawdziła się przy bonie turystycznym także, gdy przyjmowaliśmy wnioski o pomoc w ramach tarcz antykryzysowych, więc i z wypłatą wyprawki będzie podobnie - zapewnia Iwona Kowalska-Matis.
Wróci zdalne nauczanie? Doradca premiera Morawieckiego zabrał głos
Na ukończeniu jest już kreator wniosków, który pozwoli na uniknięcie błędów. Podobnie, jak w przypadku bonu turystycznego, do złożenia wniosku o wypłatę potrzebne jest indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z Platformy Usług Elektronicznych ZUS korzysta obecnie ponad 7 mln osób.
Od 1 lipca ruszają również mobilne punkty wsparcia na Poczcie Polskiej i w KRUS, gdzie pracownicy ZUS będą zakładali profile na PUE ZUS i pomagali w wypełnieniu wniosku.
- Bardzo ważne jest przy wypełnianiu wniosku dokładne sprawdzenie numeru konta. Pieniądze ZUS będzie wypłacał tylko na konto, więc ważne jest, aby numer był poprawny. Błąd w numerze konta, to jeden z najczęstszych błędów, jaki popełniają wnioskujący - przestrzega Iwona Kowalska-Matis.