Trwa ładowanie...
d30qvep

Wrocław: Zatrzymano podejrzanych o handel ludźmi

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o handel ludźmi na terenie Wielkiej Brytanii. Trafili do aresztu. Grupa przestępcza jest rozbijana we współpracy z brytyjską policją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zatrzymani handlowali ludźmi w Wielkiej Brytanii i zmuszali do niewolniczej pracy. Grozi im kilka lat więzienia.
Zatrzymani handlowali ludźmi w Wielkiej Brytanii i zmuszali do niewolniczej pracy. Grozi im kilka lat więzienia. (WP.PL)
d30qvep

O udział w grupie przestępczej zajmującej się handlem ludźmi podejrzani są dwaj mężczyźni w wieku 22 i 31 lat oraz dwie kobiety w wieku 26 i 28 lat. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego z KWP we Wrocławiu zatrzymali ich na prywatnej posesji w dzielnicy Psie Pole.

Handel ludźmi w Wielkiej Brytanii

Podejrzani mieli dopuścić się przestępstwa w latach 2015-2016. Ofiarami byli obywatele polscy rekrutowani w kraju pod pozorem dobrze płatnej pracy, którą sprawcy mieli im zapewnić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Tam jednak grupa zabierała pokrzywdzonym dokumenty i zarobione pieniądze, pozostawiając jedynie drobne kwoty. Po przedstawieniu zarzutów przez prokuratura sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu całej czwórki na okres trzech miesięcy.

d30qvep

Na trop przestępstwa policjanci wpadli w 2016 roku, gdy zaczęły do brytyjskich funkcjonariuszy docierać informacje o możliwym wyzysku obywateli polskich. Brytyjska policja zidentyfikowała kilkanaście potencjalnych ofiar przestępstwa i rozpoczęła intensywną współpracę z policjantami polskimi.

Współpraca brytyjskiej policji z wrocławską

W tym samym roku zatrzymano jedną osobę powiązaną ze sprawą. Brytyjski sąd skazał mężczyznę na siedem lat pozbawienia wolności. Od tamtej rozprawy rozpoczęto wspólne polsko-brytyjskie działania operacyjne, których efektem są kolejne zatrzymania, w tym pomysłodawców i przywódców grupy handlującej ludźmi w celu ich wykorzystania w pracach o charakterze przymusowym.

Wcześniej funkcjonariusze wrocławskiej policji zatrzymali poszukiwanych przez brytyjską stronę przywódców grupy przestępczej, która wyzyskiwała obywateli polskich do niewolniczej pracy. Zatrzymanie odbyło się na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Zgodnie z art. 189a Kodeksu Karnego, za handel ludźmi grozi kara od trzech lat pozbawienia wolności. Za przygotowania do popełnienia tego przestępstwa grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

d30qvep

Podziel się opinią

Share
d30qvep
d30qvep
Więcej tematów