Trwa ładowanie...
d29affy

Wrocław: we wrześniu jubileuszowa 50. edycja festiwalu Wratislavia Cantans

Program pierwszego koncertu pierwszej edycji festiwalu Wratislavia Cantans z 1966 r. zostanie odtworzony podczas inauguracji tegorocznej 50. edycji imprezy, która odbędzie się we wrześniu w stolicy Dolnego Śląska.
Share
Wrocław: we wrześniu jubileuszowa 50. edycja festiwalu Wratislavia Cantans
Źródło: Facebook
d29affy

Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki poważnej na Dolnym Śląsku. Tegorocznej, jubileuszowej edycji, będzie towarzyszyć hasło "Niech żyje Wratislavia!".

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor generalny festiwalu Andrzej Kosendiak, podczas koncertu inauguracyjnego publiczność wysłucha dokładnie tych samych utworów, które zostały wykonane podczas pierwszego koncertu Wratislavia Cantans w 1966 r.

- Poza "Magnificat" Mikołaja Zielińskiego były to wówczas w większości utwory współczesnych kompozytorów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego - mówił dyrektor. Koncert inauguracyjny odbędzie się 6 września 2015 r.

d29affy

Drugiego dnia festiwalu organizatorzy przygotowali koncert, który ma być jednym z głównych wydarzeń tegorocznej edycji. Przed wrocławską publicznością zaprezentuje się Izraelska Orkiestra Filharmoniczna, którą pokieruje Zubin Mehty, jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów. Melomanii podczas tego koncertu wysłuchają "IX Symfonii" Gustava Mahlera.

W programie tegorocznej edycji znalazł się również koncert, na którym wybrzmi dzieło Georga Friedricha Haendla "Alexander's Feast". Barokowy kompozytor opisał w tym dziele ucztę Aleksandra Wielkiego, który świętował zwycięstwo nad Persami. - W programie jubileuszowej edycji mamy kilka dzieł, które mówią o etosie świętowania, bądź to zostały napisane z okazji jakiegoś święta czy wydarzenia - mówił Kosendiak.

Nietypowym wydarzeniem w programie tegorocznego festiwalu będzie koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu portugalskiego wirtuoza Marii Joao Piresa.

Co roku istotnym punktem festiwalowego programu jest muzyka sakralna. W tym roku do Wrocławia przyjedzie m.in. Chór Patriarchatu Moskiewskiego, który zaprezentuje rosyjskie pieśni chóralne z okresu od XVI do XX w.

Festiwal zakończy się 19 września koncertem Orkiestry Filharmonii Narodowej, która wykona "Symfonię tysiąca" Mahlera.

W tym roku koncerty będą odbywać się m.in. w budynku Narodowego Forum Muzyki, którego oficjalne otwarcie zaplanowano na 4 września.

d29affy

Podziel się opinią

Share
d29affy
d29affy
Więcej tematów