Trwa ładowanie...
d1h8wyf

Wrocław: stół do bezbolesnych zabiegów

Stół mammotomiczny, pozwalający bezinwazyjnie usuwać zmiany w kobiecych piersiach, uruchomiono we Wrocławiu. Jest to najnowocześniejsze tego typu urządzenie w Polsce.

Share
d1h8wyf

Dzięki temu urządzeniu możemy usunąć niewielkie guzki widoczne tylko w badaniu mammograficznym. Te guzki, czyli mikrozwapnienia, w 20% przypadków prowadzą do zmian nowotworowych. Ich usunięcie oraz dalsze leczenie może całkowicie wyeliminować tę śmiertelną chorobę, jaką jest nowotwór piersi - powiedział w czwartek Jacek Nowicki, lekarz z Zakładu Radiologii Szpitala Wojskowego we Wrocławiu.

Stół mammotomiczny został zakupiony z funduszy wrocławskiego szpitala. Urządzenie kosztowało 100 tys. zł. Zabieg na stole mammotomicznym jest bezinwazyjny i bezbolesny. Na badanej kobiecej piersi lekarz robi dwumilimetrowe nacięcie i dalej, przy pomocy specjalnej igły, usuwa guzek. Zabieg trwa kilkanaście minut. Potem pacjentka od razu zostaje wypisana do domu.

W czwartek zabiegowi poddano kilka kobiet z woj. dolnośląskiego. Pierwsza pacjentka powiedziała, że zabieg w ogóle nie boli. Nawet się nie obejrzałam, a już było po wszystkim - mówiła.

Badanie, jak i zabieg na stole mammotomicznym, refunduje Dolnośląska Kasa Chorych. Podobne, ale mniej nowoczesne stoły mammotomiczne posiadają jeszcze dwa szpitale - w Krakowie i Poznaniu. (jask)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1h8wyf

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h8wyf
d1h8wyf
Więcej tematów