Wrocław: sprzeciw wobec prezydenckiej wersji „Przedwiośnia”
W tym roku, na potrzeby „Narodowego Czytania”, przygotowano adaptację „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Kontrowersje wywołało skrócenie klasyku o ponad 30% tekstu. W ramach „sprzeciwu” w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu „Przedwiośnie” zostanie przeczytane w oryginale.
„Narodowe Czytanie” to prezydencka akcja mająca na celu promocję czytelnictwa. W tym roku Andrzej Duda przeczyta zredagowaną adaptację utworu Stefana Żeromskiego- „Przedwiośnie”. Tegoroczny finał akcji odbędzie się już jutro. Przygotowana adaptacja wywołała wiele kontrowersji wśród polonistów, historyków literatury i artystów. Z oryginalnego tekstu wyrzucono 34 proc. treści. Andrzej Dobosz, który przygotował adaptację tłumaczył, że usunął głównie słowa „tudzież” i powtarzające się bliskoznaczne przymiotniki. Sęk w tym, że w wielu przypadkach zmieniły one sens całego zdania, a stosowanie dużej liczby przymiotników to swoisty styl Żeromskiego.
Z tak przygotowaną adaptacją nie zgodziło się Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu. Swój „sprzeciw” chce ukazać poprzez odczytanie oryginalnego tekstu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. „Dla wielu ta akcja to wyraz sprzeciwu, bo i pomysł przeróbki oryginalnego dzieła Żeromskiego na okazję narodowego czytania klasyki, do tego w jubileusz odzyskania niepodległości, może budzić sprzeciw. Dla mnie nasza akcja ma jednak przede wszystkim wymiar pozytywny. Czytamy ważne dzieło w istotnym momencie naszych czasów, integrujemy się wokół dobrej idei, promujemy czytelnictwo i dajemy wyraz szacunku dla twórców i ich dzieł – mówi Onetowi Jarosław Perduta, szef DCF. „We Wrocławiu przeczytamy oryginalną wersję "Przedwiośnia". W całości, bez skrótów, przeróbek, udziwnień i ulepszeń, dokładnie taką, jaką w swoich czasach stworzył Stefan Żeromski. Wartością tej książki jest przecież także forma i język, one odzwierciedlają czas, w którym dzieło powstawało”- dodaje.
W Dolnośląskim Centrum Filmowym czytanie pełnej wersji „Przedwiośnia” odbędzie się jutro o godz. 8. Powieść będą czytać m.in. aktorzy, filmowcy, lokalni dziennikarze i muzycy.