PolskaWrocław: "Solpol" nie zostanie zabytkiem. W jego miejscu stanie galeria handlowa

Wrocław: "Solpol" nie zostanie zabytkiem. W jego miejscu stanie galeria handlowa

Wrocławski "Solpol" nie zostanie najmłodszym zabytkiem w Polsce. Dolnośląska Wojewódzka Konserwator Zabytków nie wydała zgody na wpisanie budynku z lat 90. XX w. do rejestru zabytków.

Wrocław: "Solpol" nie zostanie zabytkiem. W jego miejscu stanie galeria handlowa
Źródło zdjęć: © Facebook | SolpoldoRejestruZabytków

Wniosek o wpis „Solpolu” do rejestru zabytków złożyli na początku marca 2015 r. aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia i Fundacji Transformator. W ten sposób chciano uratować oryginalny budynek przed wyburzeniem.

- Wartość artystyczna „Solpolu”, stanowiąca od momentu jego powstania przedmiot ożywionej debaty, w ostatnich latach staje się coraz szerzej uznawana w środowisku naukowym. Warto podkreślić, że „Solpol” został przez magazyn „Architektura Murator” uznany za jeden z 25 najlepszych budynków III Rzeczpospolitej – mówił wówczas Marek Karabon z TUMW.

„Solpol” zbudowano w roku 1993 według projektu Wojciecha Jarząbka. Budynek od początku swojego istnienia wzbudzał we Wrocławiu spore kontrowersje w związku ze swoją oryginalną bryłą i kolorystyką, kontrastującą z innymi budynkami przy ul. Świdnickiej. Nie brakowało także przez 22 lata od jego powstania chętnych do zburzenia „Solpolu”.

Barbara Nowak-Obelinda, Dolnośląska Wojewódzka Konserwator Zabytków, uznała jednak, że „Solpol” nie zostanie wpisany do rejestru zabytków. Zdaniem konserwator, trudno wykazać jego walory architektoniczne, artystyczne i historyczne z uwagi na to, że budynki w duchu postmodernistycznym cały czas powstają. Oznacza to zatem, że nic nie stoi na przeszkodzie do wyburzenia „Solpolu”.

Na taki krok już szykuje się Zygmunt Solorz-Żak, który jest właścicielem budynku. Na miejscu charakterystycznej budowli miałaby stanąć nowa galeria handlowa. Przeciwni decyzji Nowak-Obelindy są jednak aktywiści z TUMW, którzy twierdzą, że zniknięcie „Solpolu” z krajobrazu Wrocławia byłoby sporą stratą, zwłaszcza iż budynek stanowi pewien symbol przemian w latach 90. w Polsce. Towarzystwo zapowiada odwołanie się od decyzji u generalnego konserwatora zabytków.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławzabytekdolny śląsk
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)