Trwa ładowanie...
d1iqnnx

Wrocław przypomni o Powstaniu. Trzy dni obchodów

Wyciem syren, otwarciem wystawy oraz specjalnym pokazem fontanny multimedialnej Wrocław upamiętni 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Będzie to jednak tylko przedsmak wydarzeń związanych z rocznicą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocław przypomni o Powstaniu. Trzy dni obchodów
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d1iqnnx

1 sierpnia, tradycyjnie już o 17.00, zawyją syreny na wrocławskich budynkach użyteczności publicznej, przypominając o godzinie "W", sygnalizującej w 1944 r. rozpoczęcie Powstania. Alarmy rozlegną się w kilkuset miejscowościach Dolnego Śląska, a w samym Wrocławiu, ku upamiętnieniu powstańczego zrywu, odezwie się 60 syren.

W oficjalnej informacji wystosowanej przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki pojawiło się sformułowanie, że "uruchomienie syren wiąże się z treningiem systemu wczesnego ostrzegania", co jedna z wrocławskich gazet nazwała "kompromitacją wojewody". Marta Libner, rzecznik prasowy urzędu, w rozmowie z WP.PL powiedziała, że taka forma komunikatu nie jest niczym nowym. – Mamy obowiązek regularnego testu systemu ostrzegania, a jego data jest w tym okresie wybierana nieprzypadkowo. Dodatkowo, pozwala to oszczędzić mieszkańcom miasta niepotrzebnego niepokoju związanego z wyciem syren. Niemal każdy bowiem będzie mógł skojarzyć alarm 1 sierpnia o 17.00 z kolejną rocznicą wybuchu Powstania - dodaje Libner.

Ponadto, 1 sierpnia o godzinie 17.00 rozpocznie się w "Domku Romańskim" przy pl. Nankiera wernisaż wystawy fotografii "Powstanie Warszawskie w 70. rocznicę". Na wystawie znajdą się zdjęcia wybitnych fotografów, dokumentujące przebieg zrywu i ukazujące jego tragizm i dramat.

d1iqnnx

Również Muzeum Poczty i Telekomunikacji przy ul. Krasińskiego zaprasza od pierwszego dnia sierpnia na wystawę pod tytułem "Listy do najbliższych". Przedstawiać będzie 60 listów z powstańczej Warszawy oraz fotografie i znaczki pocztowe wydawane przez pocztę powstańczą.

Na godzinę 22.00 przygotowany został specjalny pokaz fontanny multimedialnej na Pergoli.

Oficjalne obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego we Wrocławiu będą miały miejsce 4 sierpnia o godzinie 14.00 we wrocławskim Biurze Festiwalowym Impart przy ul. Mazowieckiej. Po powitaniu i przemówieniach, nastąpi wręczenie medali "Pro Patria", "Pro memoria" oraz medali Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Obchody zorganizowali wspólnie Prezydent Wrocławia wraz z Wojewodą Dolnośląskim oraz Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego.

Po części oficjalnej, ok. godz. 15.00, odbędzie się w Imparcie spektakl muzyczny w reżyserii Jerzego Bielunasa oparty na "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Podczas spektaklu widzowie usłyszą kilkanaście utworów kompozycji Mateusza Pospieszalskiego w wykonaniu zespołu Raz, Dwa, Trzy, aktorki Kingi Preis oraz samego kompozytora.

10 sierpnia, w niedzielę, na wrocławskim Rynku o godzinie 16.00 rozpocznie się rekonstrukcja historyczna "Powstanie Warszawskie ’44. Bitwa o Polskę". Ponad 150 rekonstruktorów z grup z całej Polski zaprezentuje kilka scen z okresu Powstania. Widzowie zobaczą m.in. jak wyglądał ślub w powstańczych warunkach oraz jak funkcjonowała powstańcza poczta. Przedstawiony zostanie również tragiczny epizod z 13 sierpnia 1944, kiedy eksplodował niemiecki pojazd-pułapka, zabijając około 500 osób. Na historyczny spektakl zaprasza Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Festung Breslau" oraz Inicjatywa Historyczna.

d1iqnnx

Podziel się opinią

Share

d1iqnnx

d1iqnnx
Więcej tematów