Wrocław: przechwycono dopalacze, policjanci zatrzymali dwie osoby
Zabezpieczone ponad 200 sztuk opakowań z dopalaczami, dwie zatrzymane na tę okoliczność osoby oraz decyzja o zamknięciu lokalu - to efekt kolejnej już kontroli przeprowadzonej wspólnie przez wrocławskich policjantów i pracowników inspekcji sanitarnej. Oprócz dopalaczy, funkcjonariusze zabezpieczyli też niebezpieczne narzędzia, m.in. nóż, maczetę, atrapę pistoletu, czy też paralizator.
Funkcjonariusze z komendy wojewódzkiej i miejskiej Policji we Wrocławiu, zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, realizując działania wymierzone w tego typu przestępczość, w tym także handel dopalaczami, ujawnili w jednym z punktów usługowych, działających na terenie wrocławskiej dzielnicy Stare Miasto, ponad 200 opakowań zawierających substancje zwane potocznie dopalaczami.
Działania przeprowadzono 16 lipca 2015 r. w godzinach popołudniowo-wieczornych, wspólnie z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. W sprawie tej zatrzymano 2 osoby, mieszkańców powiatu wrocławskiego, w wieku 21 i 23 lat. Oprócz dopalaczy, na miejscu policjanci zabezpieczyli również niebezpieczne narzędzia, m.in. nóż, maczetę, atrapę pistoletu, gaz pieprzowy czy też paralizator, a także kilka telefonów komórkowych i gotówkę.
Państwowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję o zamknięciu lokalu. Zabezpieczone substancje będą teraz dokładnie przebadane przez biegłego w zakresie ich zawartości. Przypomnijmy, że z dniem 1 lipca 2015 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wykaz środków zakazanych, stanowiący załącznik do ustawy, został uzupełniony o 114 substancji, które zgodnie z nowymi przepisami, w świetle prawa traktowane są jak narkotyk.
Przypomnijmy również, że zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, posiadanie środków narkotycznych zagrożone jest karą do 3, a w przypadku ich znacznej ilości, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Za handel narkotykami grozi natomiast kara do 8, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
W sprawie obecnie ujawnionych i zabezpieczonych substancji, kluczowa dla ostatecznej kwalifikacji będzie opinia biegłego, wskazująca zawartość zabezpieczonych środków. Wspólne działania Policji i Inspekcji Sanitarnej ukierunkowane na handel dopalaczami na terenie Dolnego Śląska, będą kontynuowane.