PolskaWrocław: miasto chce zrewitalizować nabrzeża Oławy. Prace mają rozpocząć się w 2017 r.

Wrocław: miasto chce zrewitalizować nabrzeża Oławy. Prace mają rozpocząć się w 2017 r.

Wrocław planuje kolejne „zwrócenie się w stronę rzeki”. Tym razem urzędnicy chcą zrewitalizować nabrzeża Oławy i stworzyć tam miejsce wypoczynku dla mieszkańców Przedmieścia Oławskiego.

Wrocław: miasto chce zrewitalizować nabrzeża Oławy. Prace mają rozpocząć się w 2017 r.
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Harnaś

06.10.2015 11:46

Wrocławski ratusz uznał, że po trwającej już dwa lata rewitalizacji jednego z najciekawszych architektonicznie osiedli miasta – Przedmieścia Oławskiego, przyszedł czas na płynącą w jego pobliżu rzekę Oławę. Urzędnicy chcą jej nabrzeżom przywrócić charakter rekreacyjno-wypoczynkowy.

- W przeszłości wzdłuż nabrzeży Oławy tętniło życie. Spacerowano bulwarami, aktywnie spędzano wolny czas na terenach i obiektach sportowych, korzystano z plaż. Po 1945 r. Oława stała się nieco zapomniana, jednak częściowo dzięki temu wytworzył się tam specjalny mikroklimat – twierdzi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji.

Ratusz chce poprzez rewitalizację nabrzeży Oławy przymnożyć mieszkańcom Przedmieścia Oławskiego terenów zielonych, których na chwilę obecną na osiedlu nie ma zbyt wiele. Ogłoszony został już przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zagospodarowania nabrzeży od mostu Oławskiego do mostu Rakowieckiego. Adamczyk-Arns podkreśla, że jest to pierwszy etap rewitalizacji.

Prace przy pierwszym odcinku mają rozpocząć się według planów ratusza w roku 2017. Po ich zakończeniu rewitalizacja obejmie kolejny odcinek nabrzeża – od mostu Rakowieckiego do Parku Wschodniego – oraz kąpielisko Oławka. Na razie trudno nawet o szacunkowe koszty inwestycji, jednak wiceprezydent Wrocławia, Adam Grehl, podkreśla, że wkład gminy na ten cel jest zarezerwowany w wieloletnim planie inwestycyjnym.

Wstępne plany mówią o tym, że wzdłuż Oławy powstaną tereny rekreacyjne, miejsca do spacerów, biegania i przejażdżek rowerowych, a także punkty widokowe. Nie jest wykluczone stworzenie specjalnych ścieżek edukacyjnych dla uczniów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławrewitalizacjadolny śląsk
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)