Trwa ładowanie...
d3n3m7c

Wreszcie się dogadali? Prezydent i PiS uzgodnili wspólną poprawkę do ustawy o KRS

Głosowanie na listę piętnastu kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, a nie na poszczególnych kandydatów – to jedna z poprawek uzgodnionych pomiędzy prezydentem a PiS. To może oznaczać porozumienie między Pałacem Prezydenckim a partią rządzącą w kwestii reformy sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Agencja Gazeta)
d3n3m7c

Szczegóły konsensusu między ośrodkami władzy ujawnił reporter RMF FM. Wypracowana wspólnie poprawka do ustawy o KRS zakłada głosowanie przez posłów na listę piętnastu kandydatów do KRS, a nie na poszczególne nazwiska. Listę taką przygotować wcześniej prezydium Sejmu. To rozwiązanie gwarantuje możliwość realnego udziału opozycji w wyborze składu KRS, na co naciskało otoczenie prezydenta.

Prezydent przedstawił swój projekt reformy sądownictwa

Jak podaje RMF FM, w poprawce określono, że każdy klub parlamentarny będzie mógł przedstawić maksymalnie 9 swoich kandydatów, z których co najmniej jeden będzie musiał zostać uwzględniony na liście prezydium. To oznacza, że kluby przedstawią swoje propozycje, ale ostateczna lista zostanie wyłoniona za zamkniętymi drzwiami – pomiędzy marszałkiem i wicemarszałkami Sejmu.

d3n3m7c

W konsultacjach nad metodami wyjścia z konfliktu uczestniczyli liderzy opozycji

Według nowej poprawki w skład KRS będzie musiało wchodzić co najmniej dwóch przedstawicieli sądów rejonowych. Głosowana będzie cała lista, którą posłowie będą mogli zaakceptować lub odrzucić – w pierwszym etapie do rozstrzygnięcia potrzebne będzie 3/5 głosów, w przypadku niepowodzenia, wystarczy większość bezwzględna. Jeżeli i to się nie uda, wybór członków KRS rozpocznie się na nowo.

W lipcu Andrzej Duda zawetował ustawy uchwalone przez Sejm

Jeżeli poprawka wejdzie w życie, a opozycja zgłosi swoich kandydatów, to PiS będzie mógł obsadzić w KRS dziewięć miejsc, sześć pozostanie dla opozycji.

Źródło: RMF FM

d3n3m7c

Podziel się opinią

Share
d3n3m7c
d3n3m7c
Więcej tematów