Wraca sprawa Mariki. Ziobro odtajni materiał dowodowy

Wraca sprawa Mariki, która decyzją ministra Zbigniewa Ziobry wyszła z więzienia. Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział, że "chętnie ujawni w tej sprawie materiał dowodowy" i zrobi to do poniedziałku. Jak podkreślił, uważa, że "wyrok jest ewidentnie polityczny".

Zbigniew Ziobro. Marika w tle
Zbigniew Ziobro. Marika w tle
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Tomasz Waleński

Decyzją ministra Ziobry 24-letnia Marika wyszła w tym tygodniu na wolność. Kobieta odbywała karę trzech lat pozbawienia wolności - odsiedziała rok.

24-latka została skazana za rozbój na kobiecie z tęczową torebką w trakcie manifestacji organizacji LGBT, która odbyła się w sierpniu 2020 roku w Poznaniu. Z taki czyn grozi od dwóch do 12 lat pozbawienia wolności. Ze względu na chuligański charakter czynu dolna granicy kary wynosiła w tym przypadku trzy lata więzienia.

Ziobro tłumaczył swoją decyzję w programie "Graffiti" emitowanym na antenie Polsat News.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Policja bezczelnie kłamie". Posłanka ostro skandalu w Krakowie

"Atakuje się mnie za to, że daję szansę"

- Agresja tam była i wymaga ukarania, ale ta agresja nie była proporcjonalna do wyroku. (...) Małoletnia na trzy lata do więzienia? Mieliśmy do czynienia z bandytami, którzy dokonywali rozbojów, prawdziwych przestępstw - bronił swojej decyzji minister. Prokurator generalny przywoływał przy tym sprawy, w których - jego zdaniem - akty agresji były znacznie poważniejsze i wymagające surowego ukarania

- A tutaj młodociana osoba, dobra opinia, na studiach. Rok spędziła w ciężkim więzieniu. A atakuje się mnie za to, że daję szansę takiej osobie, która żałuje, chce się zmienić - podkreślił.

Sprawa Mariki wywołuje ogromne kontrowersje. - Polacy przede wszystkim mają prawo do tego, żeby ich córki, matki, czuły się bezpiecznie na ulicach. Żeby nie dochodziło do tego, że ktoś, kto ma taki, a nie inny kolor torby, jest okradany przez jakąś grupę z użyciem przemocy - komentował sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia Iustitia.

Źródło: Polsat News

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (133)