Trwa ładowanie...
d30gidb

Wprowadzą zakaz sprzedaży papierosów w całej UE?

Do Trybunału Sprawiedliwości trafiła sprawa wniesiona przez belgijskiego działacza antynikotynowego. Twierdzi on, że sprzedaż papierosów na terenie wspólnoty jest sprzeczna z traktatem lizbońskim i Kartą praw podstawowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
d30gidb

Bausouin Habaux skierował najpierw skargę do lokalnego sądu w Manur, w której zażądał wprowadzenia w Belgii zakazu sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych, bo są szkodliwe dla zdrowia. Pyta też w niej, czy przyzwolenie na sprzedaż papierosów nie łamie zapisów Karty praw podstawowych.

Belgijski sąd nie czuł się kompetentny do odpowiedzi - sprawę przekazał trybunałowi. - Jeśli Trybunał podzieliłby punkt widzenia belgijskiego aktywisty, mogłoby to teoretycznie prowadzić nawet do wprowadzenia zakazu sprzedaży w całej Unii Europejskiej - mówi "Dziennikowi" zajmująca się prawem europejskim Dagmar Schiek z uniwersytetu w Leeds.

To dlatego, że dołączona do traktatu lizbońskiego deklaracja stwierdza, że prawo UE stoi wyżej niż ustawodawstwo krajów członkowskich. wynika z tego, że jeśli unijny trybunał w Luksemburgu uzna krajowe zapisy za sprzeczne z prawem wspólnotowym, to muszą one zostać zmienione.

Na razie jednak trybunał musi ocenić, czy zapytanie belgijskiego sądu jest zasadne i czy może się sprawa zająć.

d30gidb

Podziel się opinią

Share
d30gidb
d30gidb
Więcej tematów