Trwa ładowanie...
dguhuml
Wprost

"Wprost": tajny raport o kulisach infoafery

"Wprost" dotarł do tajnego raportu, który zawiera nowe i zaskakujące fakty
dotyczące infoafery. Główny jej bohater, który ustawiał wielomilionowe
przetargi miał bardzo dobre kontakty z politykami z Kancelarii Premiera,
popijał whisky z ministrem Sławomirem Nowakiem i przywoził na pendrivach
wskazówki do dokumentów przetargowych z MSWiA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
dguhuml

Raport został przygotowany na zlecenie jednego z największych koncernów informatycznych świata. Nie podajemy jego nazwy, by chronić źródła informacji. Amerykanie zamówili raport na jesieni 2012 roku (bez wiedzy swego oddziału w Warszawie). Chcieli wiedzieć jak głęboko sięga infoafera i kto za nią stoi. Operacja była przeprowadzana dyskretnie. Raport powstawał w całkowitej tajemnicy.

Główny bohater infoafery, to Andrzej M., szef Centrum Projektów Informatycznych. W dokumencie dla Amerykanów czytamy, że w sytuacjach skomplikowanych mówił do podwładnych: - „»Ja wszystko załatwię, muszę tylko wiedzieć co«. Jechał do siedziby ministerstwa na ulicy Batorego i zawsze wracał z pozytywną decyzją”. Co więcej Andrzej M. miał przekazywać swoim pracownikom materiały, które „przywoził z Batorego”, z poleceniem uwzględnienia ich w przygotowywanych warunkach zamówień. Materiały te miały pochodzić od firm informatycznych, które potem starały się o kontrakty. – Czasami materiał był od ministra, czasem z poprawkami ministra – czytamy w dokumencie. Różne były też formaty tych materiałów: czasem był to dokument drukowany, czasem elektroniczny, na pendrivie. Pliki były wyczyszczone z właściwości typu autor, firma itd.

Jedno z pytań brzmi: Czy Andrzej M. był człowiekiem Grzegorza Schetyny: „To prawdopodobne” – pada odpowiedź.

dguhuml

Grzegorz Schetyna ówczesny szef MSWIA stanowczo zaprzecza w rozmowie z "Wprost", że dobrze znał Andrzeja M. Twierdzi, że widział się z nim tylko raz.

Amerykanie chcą też wiedzieć, czy główny bohater infoafery Andrzej M. miał wsparcie w Kancelarii Premiera? – Źródła z MAiC sugerują bardzo dobre kontakty Andrzeja M. z politykami w Kancelarii Premiera. Padają między innymi nazwiska ministrów Nowaka i Arabskiego – czytamy w dokumencie. W innym miejscu pada informacja, że Andrzej M. chętnie rzucał mimochodem teksty: „piłem wczoraj whisky ze Sławkiem Nowakiem”. Do Nowaka wysłaliśmy pytania o to, czy zna Andrzeja M. i czy spotykał się z nim w czasach pracy w Kancelarii Premiera. Nowak nie odpowiedział.

Z dokumentu wynika jeszcze jeden wniosek. Amerykański potentat na rynku IT ma możliwość swobodnej penetracji kluczowego polskiego ministerstwa, czyli resortu spraw wewnętrznych. Ministerstwa, które ma w planach wydatki liczone w setkach milionów złotych ze środków Unii Europejskiej. Ekspert IT jest zszokowany. – Koncerny często wynajmują małe firmy do robienia dyskretnych analiz i screeningów przetargów i projektów informatycznych. Ale to przerasta dotąd stosowane praktyki!

W kontekście informacji zawartych w raporcie trzeba sobie zadać pytanie, czy na pewno CBA postawiła zarzuty wszystkim właściwym ludziom, i czy sprawa Andrzeja M. w dzisiejszej postaci nie jest listkiem figowym, pod którym kryją się prawdziwe źródła infoafery.

Czytaj także na Wprost.pl

dguhuml

Podziel się opinią

Share

dguhuml

dguhuml
Więcej tematów