Trwa ładowanie...
d1hws73

**Wprost**: Internetowy przegląd... robotów

d1hws73
d1hws73

Roboty rozpoznają już ludzkie głosy, wykonują polecenia, a nawet okazują emocje, a wiele z nich może ułatwić nam codzienne życie - czytamy w tygodniku Wprost.

Naukowcy stale ulepszają swoje wynalazki, a roboty wykonują coraz więcej czynności zarezerwowanych do niedawna tylko dla człowieka. Zainteresowanie tymi urządzeniami rośnie, gdyż wiele osób dzięki automatycznej służbie chciałoby ułatwić sobie życie. Roboty stają się nawet atrakcją politycznych spotkań. (Piesek, który podczas wrześniowej wizyty prezydenta Putina w Japonii odśpiewał rosyjski hymn, wywołał prawdziwą sensację).

PeopleBot to urządzenie, które nie tylko chodzi i mówi, ale również rozpoznaje dźwięki, przedmioty oraz kolory. Kiedy powiesz do niego "cześć", może podejść do ciebie i zacząć rozmowę. Rozpoznaje twoje nogi i podąża za nimi. Jeśli włożysz pomarańczową czapkę, nauczy się tego koloru i będzie za tobą szedł - przedstawia umiejętności robota Jeanne Dietsch z ActivMedia Robotics Ilc w Peterborough w USA.

PeopleBot nie przypomina człowieka. Pod tym względem zdecydowanie wyprzedza go P-3 stwór o dwóch nogach, który nie tylko przemieszcza się po płaskim terenie, ale również wchodzi po stopniach i ...podejmuje decyzje. Jeśli natrafi na przeszkodę, musi zdecydować, czy ją obejść, czy też przejść po niej. P-3 waży setki kilogramów. Gdyby się przewrócił zabiłby człowieka. Z powodu ciężaru nie może się szybko poruszać. Jego piętą achillesową jest także napęd. 50 kilogramowa bateria wystarcza tylko na 20 minut pracy maszyny.

d1hws73

Dzięki PeopleBot czy P-3 powoli spełniają się wizje miłośników fantastyki. Ale nie tylko ich. Gospodynie domowe już za 800 USD mogą kupić odkurzacz, który sam porusza się po mieszkaniu i sprząta. Cye - robot wymyślony w firmie Probotics - podaje napoje i kanapki, a także zbiera brudne naczynia.

Powstały już nawet roboty czerwieniące się ze złości. AIBO to cybernetyczny piesek, który decyduje o swoim zachowaniu. Wyraża różne stany emocjonalne: radość, zdziwienie, zachowanie, lęk, smutek czy dezaprobatę. Komunikuje się językiem ciała, np. podnosi łapkę lub macha ogonem.

To, czego roboty nie potrafią, to pozyskiwać jedzenia jako źródła energii.

Czy powinniśmy obawiać się, że roboty wymkną się kiedyś spod kontroli człowieka? To możliwe - twierdzą konstruktorzy. (jd)

d1hws73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hws73
Więcej tematów