Trwa ładowanie...
dp9o901

Wpływy i wydatki Platformy Obywatelskiej. Dużo mniej od partii Kaczyńskiego

Treść sprawozdań finansowych partii politycznych ujawniła PKW. Z dokumentów Platformy Obywatelskiej wynika, że w 2018 r. jej przychody wyniosły 16,6 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna (PAP, Fot: Marcin Obara)
dp9o901

Niemal 15,5 mln zł z całkowitej kwoty przychodów PO w ub. roku stanowiła subwencja budżetowa. Pieniądze od osób fizycznych to 1,4 mln zł, a odsetki od środków na rachunkach i lokatach bankowych - 56 tys. zł.

Przychody w wyskości 16,6 mln zł nie obejmują również wpływów z Funduszu Wyborczego. W ramach tego ostatniego PO zyskała niemal 24,9 mln zł. Wpłaty pochodzące od osób fizycznych stanowiły większość, bo 16 mln zł. Kolejne 7,6 mln zł pochodziło subwencji.

Z kolei wydatki związane z wyborami samorządowymi kosztowały Platformę 25,3 mln zł.

dp9o901

Zobacz także: Burza wokół zdjęć z Magdalenki. Kamiński: Kaczyński szkodzi pamięci brata

Dodatkowo ze sprawozdania finansowego PO wynika, że z subwencji w 2018 r. partia przekazała na Fundusz Ekspercki kwotę ponad 1,5 mln zł.

Wydatki na płace to 5,5 mln zł, na zużycie materiałów i energii ok. 380 tys. zł, a na usługi zewnętrzne, w tym korzystanie ze środków masowego przekazu - 6,9 mln. Na podatki i opaty największa partia opozycyjna wydała 16 tys. zł, na pozostałe cele 3 tys. zł.

dp9o901

Kłopoty Petru i wnioski do sądu

Z danych ujawnionych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zgromadziło w 2018 r. ponad 21,4 mln zł (w tym 18,5 mln zł z subwencji państwowej). Utrata pieniędzy z budżetu grozi partii Teraz! Ryszarda Petru, bo ugrupowanie złożyło swoje sprawozdanie z opóźnieniem.

Sześć ugrupowań nie złożyło wymaganych dokumentów, a cztery zrobiły to z opóźnieniem. Grozi za to wykreślenie z ewidencji partii, o co PKW będzie wnioskować w sądzie.

PKW będzie sprawdzać sprawozdania co najmniej do końca września.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dp9o901

Podziel się opinią

Share
dp9o901
dp9o901
Więcej tematów