Trwa ładowanie...
d4fxxa0

Wpisy Wałęsy pod lupą ABW. Nowe, nieoficjalne informacje

Nie ustaje zamieszanie wokół tajnego dokumentu, który kilka miesięcy temu Lech Wałęsa opublikował w mediach społecznościowych. Sprawą zajmuje się prokuratura, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że na jednym wpisie objętym śledztwem prawdopodobnie się nie zakończy. Agenci ABW weryfikują również wcześniejsze posty byłego prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były prezydent Lech Wałęsa
Były prezydent Lech Wałęsa (Forum)
d4fxxa0

Zaczęło się w maju, kiedy Wałęsa zamieścił na portalu społecznościowym skan pisma z 1990 r., pochodzącego z Urzędu Ochrony Państwa. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uznała, że mogło dojść do przestępstwa ujawnienia niejawnego dokumentu.

- Publikowanego egzemplarza nie odnaleziono w archiwach. W Agencji znajduje się pierwszy egzemplarz dokumentu, który wciąż ma naniesioną klauzulę niejawności na poziomie "tajne" - tłumaczył rzecznik koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Od pięciu miesięcy we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada, czy Lech Wałęsa publikuje w internecie tajne dokumenty, których nie powinien posiadać. Według art. 265 par. 1 kodeksu karnego "kto ujawnia lub wbrew przepisom ustawy wykorzystuje informacje stanowiące tajemnicę państwową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

d4fxxa0

Z nieoficjalnych informacji "Gazety Polskiej Codziennie" wynika tymczasem, że na jednym dokumencie objętym śledztwem prawdopodobnie się nie zakończy. Agenci ABW weryfikują bowiem również wcześniejsze wpisy Wałęsy na portalach społecznościowych. Chodzi m.in. o "notatkę służbową" z września '90 r. z adnotacją "tajne", którą Wałęsa opublikował na Facebooku pod koniec września .

Prokurator Zbigniew Fąfera podkreślił w rozmowie z "GPC", że postępowanie jest toczone "w sprawie", a Wałęsa nie usłyszał dotąd żadnych zarzutów. Decyzja, co będzie dalej z postępowaniem, ma zapaść po zakończeniu czynności. Ale nie wiadomo, jak długo to potrwa.

Przeczytaj również:
"Kompletne bzdury". Kwaśniewski uderza w Wałęsę
Urodzinowe przyjęcie Lecha Wałęsy. Kogo zaprosił były prezydent?

d4fxxa0

Podziel się opinią

Share

d4fxxa0

d4fxxa0
Więcej tematów