Trwa ładowanie...
d3bamwm

Wpadka szefowej "Wiadomości" TVP. Jednak wycięli Hitlera z materiału o wykładzie Donalda Tuska

W internetowej wersji "Wiadomości" TVP zdecydowano się na usunięcie wstawek wiążących Donalda Tuska z Adolfem Hitlerem oraz Józefem Stalinem. To pierwsza wpadka redaktor Danuty Holeckiej, nowej szefowej programu informacyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk na Uniwersytecie Warszawskim
Donald Tusk na Uniwersytecie Warszawskim (East News, Fot: WOJTEK LASKI)
d3bamwm

Danuta Holecka jest szefową "Wiadomości" zaledwie od 1 maja. Ma podnieść oglądalność i profesjonalizm najważniejszego programu informacyjnego w TVP. Już w trzecim dniu jej urzędowania trzeba było hamować zapał jej podwładnych do piętnowania Donalda Tuska. Z internetowej wersji relacjonującej wykład Tuska na Uniwersytecie Warszawskim właśnie znikły wstawki wideo z Hitlerem i Stalinem.

W oryginalnej wersji redaktorom TVP udało się gładko powiązać Tuska ze zbrodniarzami XX wieku. Przypomniano, że w 2012 roku Donald Tusk otrzymał niemiecką Nagrodę im. Walthera Rathenaua za zasługi dla pogłębienia integracji europejskiej.

- Jej patron był zwolennikiem tezy o polskim państwie jako sezonowym, a także głównym architektem sowiecko-niemieckiego układu z Rapallo, który stał się pierwowzorem paktu Ribbentrop-Mołotow. Historyczne konotacje z tamtej epoki pobrzmiewają w wypowiedziach Donalda Tuska regularnie - komentował autor materiału w TVP Krzysztof Nowina Konopka.

d3bamwm

Zobacz także: Tusk gwiazdą popkultury? Siemoniak wbija szpilę Sasinowi

Co dokładnie miało pobrzmiewać u Tuska? Pokazano wpis polityka w serwisie Twitter odwołujący się do przyśpiewki kibiców: "W wolnym mieście Gdańsku, gdzie korona w herbie jest, mamy swą drużynę, która zwie się BKS". Ten fragment materiału poprzedziły ujęcia z Adolfem Hitlerem i defiladą wojsk II Rzeszy.

TVP reaguje. Wycina wstawkę z Hitlerem

W wersji internetowej "Wiadomości" usunięto wstawki z Hitlerem i defiladą. Zamiast nich wmontowano ujęcia z Donaldem Tuskiem w sali Uniwersytetu Warszawskiego. To prawdopodobnie w reakcji na słowa oburzenia, które tuż po emisji programu posypały się w serwisach społecznościowych.

d3bamwm

- To jest tragedia, co zrobili z programem, w którym pracowałem 11 lat. Robią to m.in. rękami ludzi, z którymi tworzyłem jedną redakcję. A rozwalono ją pod pretekstem przywrócenia rzetelności i misji - komentował Kamil Dziubka wieloletni dziennikarz "Wiadomości" obecnie pracujący w portalu Onet.

Poprawiono też błąd w infografice, dotyczącej badania poparcia dla powrotu Tuska do polityki krajowej. W TVP błędnie opisano słupki z wynikami. Na pytanie, czy Donald Tusk powinien wrócić do polskiej polityki, 43,9 proc. respondentów odpowiedziało przecząco, a 34 proc. twierdząco.

Tusk przyjechał i uderza w rząd

Piątkowe wystąpienie szefa Rady Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń dnia. - Ktokolwiek wygra w przyszłości wybory, nie może powiedzieć: Polska jest moja, nie wasza, wykluczam was ze zwycięstwa - podkreślał były premier Donald Tusk.

d3bamwm

Omówienia tego wydarzenia nie mogło zabraknąć również w sympatyzującej z rządzącymi politykami publicznej TVP. Materiał rozpoczął się jednak od stwierdzenia, że Polacy nie chcą powrotu Tuska do polityki krajowej. Politykowi wytknięto, że przyjechał do Warszawy, by uderzyć w rząd i to w momencie, kiedy Polacy świętują.

To nie jedyne nawiązania do "niemieckości" Tuska. TVP przypomniała, że według jednego z byłych współpracowników Donalda Tuska ich wspólna partia Kongres Liberalno-Demokratyczny na początku lat 90. była wspierana finansowo przez niemieckie CDU. Ponadto kandydaturę byłego polskiego premiera na europejskie stanowisko wspierała Angela Merkel. Zacytowano też komentarz z tygodnia "Der Spiegel", że Tusk "uznawany jest przez wielu obserwatorów za łatwego w hodowli dla Merkel".

Danuta Holecka była jedną z głównych prowadzących główne wydanie "Wiadomości" TVP. Została szefową redakcji programu, aby zwiększyć jego ogladalność.

d3bamwm

Podziel się opinią

Share

d3bamwm

d3bamwm
Więcej tematów