Trwa ładowanie...

Wpadka polskiej ambasady. Błędy na tablicach edukacyjnych

Internauci dostrzegli wiele błędów ortograficznych na tablicach, które wiszą na płocie otaczającym działkę polskiej ambasady w Berlinie. Wystawa dotyczy historii polskich Żydów i została zorganizowana na 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Wpadka polskiej ambasady. Błędy na tablicach edukacyjnychŹródło: twitter.com, fot: Yaroslav Trofimov
d2y280j
d2y280j

Ekspozycja została odsłonięta w lipcu ub. roku przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wraz z ambasadorem Andrzejem Przyłębskim. Tablice wiszą w tamtym miejscu do dziś. Tekst, który zaproponowała odbiorcom ambasada, przeanalizował m.in. dr Daniel Tilles, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

"To, co doprowadza mnie do wściekłości, to niekonsekwencja. W jednym miejscu tekst napisany jest poprawnie, w innym z błędem" - napisał na Twitterze.

Naukowiec nawiązuje do przymiotników od nazw własnych (m.in. Polish, Jewish), które w języku angielskim pisane są wielką literą. Błędnie zapisano też angielską nazwę stolicy Polski (nie Warsaw a "Warszaw"), a zamiast angielskich nazw Wilna i Lwowa użyto nazw niemieckich.

Zarówno dr Tilles, jak i niektórzy internauci zwrócili także uwagę na warstwę merytoryczną tekstu. Nie zgadzają się głównie ze stwierdzeniem, że mniejszość żydowska w II Rzeczypospolitej opornie asymilowała się z polskim społeczeństwem.

Zobacz także: Mike Pompeo mówi o pokoju na Bliskim Wschodzie. Kluczem jest Iran

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y280j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y280j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj