Wolny handel od Chile po Alaskę
Największa na świecie strefa wolnego handlu rozciągnie się od 1 stycznia 2005 r. od Chile po Alaskę - uzgodnili w sobotę ministrowie handlu 34 państw z obu Ameryk, obradujący w Buenos Aires.
08.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do końca tego roku wszystkie kraje - sygnatariusze porozumienia - będą je musiały ratyfikować. Teraz negocjatorzy muszą uzgodnić szczegóły dotyczące obniżania taryf celnych - powiedział minister handlu międzynarodowego Kanady, Pierre Pettigrew.
Od 1 kwietnia 2002 r. mają być prowadzone rozmowy o warunkach przystępowania do wspólnego rynku. Jeżeli negocjacje uda się doprowadzić do końca, to strefa wolnego handlu obejmie 783 mln ludzi, którzy produkują dobra o wartości 11,4 trylionów dolarów.
Strefa wolnego handlu to ugrupowanie integracyjne, w którym uczestniczące państwa znoszą cła i inne bariery w wymianie handlowej - ale zachowują autonomię w samodzielnym kształtowaniu stawek celnych wobec krajów trzecich. Strefa wolnego handlu jest jednym z etapów integracji ekonomicznej. Przykładem takiej strefy jest Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (CEFTA)- do którego należy Polska (a obok niej Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry).
Utworzenie Strefy Wolnego Handlu Ameryk (FTAA) planowano od początku lat 90. W polityce USA idea taka ma służyć rozwojowi gospodarczemu i stabilizacji politycznej regionu oraz być odpowiedzią na zauważalne w świecie tendencje integracyjne. (kar)(kor)