**Wokół "Quo Vadis"** w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Wokół "Quo Vadis", prezentująca zabytki kultury rzymskiej, wczesnochrześcijańskiej i barbarzyńskiej z czasów Nerona oraz wizję tej epoki, jaką mieli współcześni Sienkiewiczowi, zostanie otwarta w Muzeum Narodowym.
11.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Pretekstem do przygotowania wystawy, którą będzie można oglądać od środy, jest premiera ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza wyreżyserowanej przez Jerzego Kawalerowicza. Organizatorzy zamierzają jednak ukazać historyczne tło nagrodzonej Noblem powieści w szerszym kontekście.
Obrazem, który łączy wszystkie elementy obecne na wystawie, jest "Dirce chrześcijańska" Henryka Siemiradzkiego. Dzieło, które zostało wykorzystane do promocji filmu, zostało umieszczone w centralnym miejscu głównego hallu muzeum.
Jest na nim cesarz, nieprawdopodobnie wyrafinowana, kipiąca od bogactwa i równocześnie zdemoralizowana kultura rzymska, są żarliwi pierwsi chrześcijanie i barbarzyńcy, którzy przyglądają się z dezaprobatą moralną igrzyskom - opowiadał podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami jeden z komisarzy wystawy Witold Dobrowolski.
Wystawa podzielona jest na trzy części prezentowane w trzech wydzielonych przestrzennie miejscach. Na podeście po lewej stronie hallu został zbudowany umowny dom pompejański. Są w nim historyczne urządzenia, przedmioty codziennego patrycjuszowskiego użytku oraz rzeźby portretowe - mówił wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i komisarz wystawy Kazimierz Stachurski. W tej części prezentowane są także wypożyczone z Muzeów Watykańskich zabytki sztuki wczesnochrześcijańskiej.
W hallu głównym będzie można oglądać fragment ekspozycji przygotowany przez współorganizujące wystawę Państwowe Muzeum Archeologiczne. Zaprezentowane zostaną eksponaty związane z kulturą historycznych Ligów, którzy odpowiadają tzw. kulturze przeworskiej, obejmującej większość ziem obecnej Polski w okresie między III/II w. przed Chr. a pierwszej poł. V w. po Chr. (aka)