**Wokół "Quo Vadis"** w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Wokół "Quo Vadis", prezentująca zabytki kultury rzymskiej, wczesnochrześcijańskiej i barbarzyńskiej z czasów Nerona oraz wizję tej epoki, jaką mieli współcześni Sienkiewiczowi, zostanie otwarta w Muzeum Narodowym.
Pretekstem do przygotowania wystawy, którą będzie można oglądać od środy, jest premiera ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza wyreżyserowanej przez Jerzego Kawalerowicza. Organizatorzy zamierzają jednak ukazać historyczne tło nagrodzonej Noblem powieści w szerszym kontekście.
Obrazem, który łączy wszystkie elementy obecne na wystawie, jest "Dirce chrześcijańska" Henryka Siemiradzkiego. Dzieło, które zostało wykorzystane do promocji filmu, zostało umieszczone w centralnym miejscu głównego hallu muzeum.
Jest na nim cesarz, nieprawdopodobnie wyrafinowana, kipiąca od bogactwa i równocześnie zdemoralizowana kultura rzymska, są żarliwi pierwsi chrześcijanie i barbarzyńcy, którzy przyglądają się z dezaprobatą moralną igrzyskom - opowiadał podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami jeden z komisarzy wystawy Witold Dobrowolski.
Wystawa podzielona jest na trzy części prezentowane w trzech wydzielonych przestrzennie miejscach. Na podeście po lewej stronie hallu został zbudowany umowny dom pompejański. Są w nim historyczne urządzenia, przedmioty codziennego patrycjuszowskiego użytku oraz rzeźby portretowe - mówił wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i komisarz wystawy Kazimierz Stachurski. W tej części prezentowane są także wypożyczone z Muzeów Watykańskich zabytki sztuki wczesnochrześcijańskiej.
W hallu głównym będzie można oglądać fragment ekspozycji przygotowany przez współorganizujące wystawę Państwowe Muzeum Archeologiczne. Zaprezentowane zostaną eksponaty związane z kulturą historycznych Ligów, którzy odpowiadają tzw. kulturze przeworskiej, obejmującej większość ziem obecnej Polski w okresie między III/II w. przed Chr. a pierwszej poł. V w. po Chr. (aka)