Trwa ładowanie...
bunt
05-12-2006 01:30

Wojskowa rebelia na Fidżi

W stolicy Fidżi Suvie wojsko
otoczyło nad ranem czasu lokalnego budynki rządowe i
rezydencję premiera kraju Laisenii Qarasego. Szef rządu zapowiada,
że nie zrezygnuje ze stanowiska.

Wojskowa rebelia na FidżiŹródło: AP
d3vnke3

To praktycznie przewrót - powiedział wcześniej Qarase nowozelandzkiemu Radio New Zealand, komentując działania armii.

Od kilku dni narasta na Fidżi groźba przewrotu wojskowego. W poniedziałek wojsko, którym dowodzi zwierzchnik fidżyjskich sił zbrojnych komandor Frank Bainimarama, rozpoczęło rozbrajanie policji i cywilnych służb porządkowych. Na ulicach stolicy rozstawiono blokady i punkty kontrolne.

Według ostatnich doniesień, około 40 uzbrojonych żołnierzy zablokowało drogi wiodące do rezydencji szefa rządu, w której przebywa on z kilkoma ministrami. Qarase powiedział stacji BBC, że spodziewa się rychłego aresztowania.

d3vnke3

Samochód premiera został skonfiskowany, ale na razie żołnierze nie próbują wedrzeć się siłą do jego posiadłości - informuje korespondent BBC.

Komandor Bainimarama niejednokrotnie groził, że obali rząd, ponieważ jest przeciwny planowanej przez premiera amnestii dla osób odpowiedzialnych za przewrót wojskowy w 2000 roku. W ciągu ostatnich niecałych 20 lat na Fidżi dokonano aż trzech przewrotów.

Ta licząca około 900 tysięcy mieszkańców republika na Południowym Pacyfiku należy do najbardziej rozwiniętych państw regionu i przyciąga tysiące turystów z całego świata.

Sąsiednie Australia i Nowa Zelandia zagroziły sankcjami gospodarczymi w przypadku przewrotu. Qarase powiedział, że obydwa kraje kategorycznie odmówiły przysłania swoich żołnierzy w odpowiedzi na rozbrojenie fidżyjskiej policji.

d3vnke3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vnke3
Więcej tematów