Trwa ładowanie...
d3se0k7

Wojska USA w Polsce. Georgette Mosbacher: będzie więcej żołnierzy

Amerykańska obecność wojskowa w Polsce ulegnie zwiększeniu - przekazała na Twitterze ambasador USA. Georgette Mosbacher poinformowała o zakończeniu negocjacji nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej. Na jej mocy do Polski trafi tysiąc kolejnych żołnierzy US Army.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Georgette Mosbacher: będzie więcej żołnierzy USA w Polsce
Georgette Mosbacher: będzie więcej żołnierzy USA w Polsce (Getty Images)
d3se0k7

Ambasador USA podziękowała wszystkim stronom zaangażowanym w negocjacje. Po niej zrobił to Mariusz Błaszczak. Szef MON przekonuje na Twitterze, że to ważny dzień dla bezpieczeństwa Polski. "Wkrótce podpiszemy finalną umowę ws. trwałej obecności wojsk USA w Polsce" - napisał Błaszczak.

Jak podkreśla minister w naszym kraju, oprócz większej liczby żołnierzy US Army, będzie także najważniejsze na wschodniej flance NATO regionie Dowództwo Sił Lądowych USA. Błaszczak precyzował w porannej audycji radiowej Jedynki, że chodzi o tysiąc żołnierzy.

Wojska USA w Polsce. Georgette Mosbacher: będzie więcej żołnierzy

Wcześniej wydawało się przesądzone, że do Polski trafią wojskowi wycofani z garnizonu w Niemczech. 12 tys. żołnierzy, którzy stacjonowali za naszą zachodnią granicą, dostało jednak inne zadania.

d3se0k7

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Mark Esper przed zakończeniem negocjacji przekazał, że do Polski trafi "główny elementu nowo utworzonej kwatery głównej V Korpusu Armii". To reaktywowana po siedmiu latach jednostka, odtwarzana na terenie Fortu Knox w stanie Kentucky.

Zobacz też: Ekspert ostro o ambasador USA: zachowuje się niedopuszczalne, powinna zostać odwołana

Esper podkreślał, że USA liczą na wywiązanie się z deklaracji Polski dotyczącej finansowania garnizonu. Z ustaleń Onetu wynika, że polska strona poszła na ustępstwa w przedmiocie immunitetu dla amerykańskich żołnierzy, który ma być dużo szerszy niż w ostatnich latach.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl"

d3se0k7

Podziel się opinią

Share
d3se0k7
d3se0k7
Więcej tematów