Trwa ładowanie...
d1it60v

Wojska USA będą ćwiczyły na wschodniej ścianie Polski

- Pododdziały amerykańskiej brygady będą stacjonować w zachodniej Polsce, ale działać w pobliżu granicy wschodniej - powiedział w niedzielę minister obrony Antoni Macierewicz. Szef resortu mówił także o rozmieszczeniu wzmocnień w ramach tzw. wschodniej flanki NATO.
Share
Wojska USA będą ćwiczyły na wschodniej ścianie Polski
Źródło: AFP, Fot: JUNG YEON-JE
d1it60v

W ramach wschodniej flanki do Polski ma przybyć batalionowa grupa bojowa NATO. Będzie to jedna z czterech grup, które zostaną rozmieszczone w regionie. Antoni Macierewicz poinformował, że w Polsce grupa będzie stacjonowała głównie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). - To jest najbliższy poligon i najbliższa baza związana bezpośrednio z obrona przesmyku suwalskiego - mówił.

Z zachodu na wschód

Macierewicz zaznaczył, że choć pododdziały amerykańskiej brygadowej grupy bojowej będą stacjonować na zachodzie Polski, to brygada "z tamtych baz będzie dyslokowana do miejsc działań w pobliżu granicy wschodniej". - Tam będzie tylko ich punkt stałego stacjonowania, ale stamtąd będą dyslokowani na poligony na ścianie wschodniej - dodał.

d1it60v

Jak podało w sobotę MON, żołnierze ciężkiej amerykańskiej brygady będą stacjonowali m.in. w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Wielonarodowe bataliony

Szczyt NATO w lipcu postanowił, że sojusz wyśle do Polski i krajów bałtyckich cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Większość żołnierzy batalionu, który przyjedzie do Polski, ma pochodzić z USA. Oprócz tego USA zapowiedziały wysłanie do Europy Środkowo-Wschodniej - w ramach współpracy dwustronnej - brygady pancernej i pododdziału śmigłowców.

Brygada przez większość czasu ma znajdować się w Polsce, ale będzie też ćwiczyć w innych państwach wschodniej flanki NATO.

d1it60v

Wielonarodowy batalion będzie stacjonował w Orzyszu i sąsiednim Bemowie Piskim, ma przybyć do Polski w kwietniu 2017 r. Amerykańska Brygadowa Grupa Bojowa (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) ma się zacząć przemieszczać do Polski w styczniu.

Jak poinformowało MON, w początkowym okresie brygada zostanie rozlokowana między Drawskiem Pomorskim a Żaganiem. Później część jej sił przemieści się w inne rejony wschodnich obrzeży NATO.

Polscy żołnierze pojadą do Rumunii i na Łotwę

W ramach pierwszej zmiany dowództwo amerykańskiej brygady oraz kilka jej batalionów będą stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. W Polsce państwem ramowym wielonarodowego batalionu będą Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.

d1it60v

Prócz ok. 800 Amerykanów w skład batalionu w Polsce będą wchodzili żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Polska natomiast wyśle żołnierzy do batalionu na Łotwie oraz pododdział do Rumunii, gdzie NATO zwiększa obecność wojskową w ramach wzmacniania południowo-wschodniej flanki.

Z Kolorado do Polski

Według komunikatu MON amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT) będzie liczyła ok. 4 tys. żołnierzy. Jako pierwsza przyjedzie do Polski 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty stacjonująca w Fort Carson w stanie Kolorado.

Pierwsze ćwiczenia brygada ma przeprowadzić w Polsce, potem jej pododdziały wielkości kompanii zostaną wysłane do Bułgarii, Rumunii i państw bałtyckich. Kompanie pozostaną w krajach bałtyckich, dopóki na miejsce nie przybędą wielonarodowe bataliony NATO.

W czerwcu w Polsce i krajach bałtyckich mają się odbyć ćwiczenia brygady. W lipcu przemieści się znów do Bułgarii i Rumunii na kolejne manewry, w ramach których kompania czołgów zostanie wysłana na drugą stronę Morza Czarnego - do Gruzji.

(sol)

d1it60v

Podziel się opinią

Share
d1it60v
d1it60v
Więcej tematów