Jest komunikat z USA. Wykluczają wysłanie wojska do Ukrainy
Stany Zjednoczone nie wyślą amerykańskich wojsk do walki w Ukrainie - przekazał Biały Dom w komunikacie. Wcześniej pojawiły się spekulacje, że wojska NATO mogłyby wesprzeć Kijów.
Waszyngton wydał komunikat w tej sprawie po tym, jak temat wysłania zachodnich wojsk do Ukrainy pojawił się przed poniedziałkowym szczytem w Paryżu, gdzie najwyżsi urzędnicy z ponad 20 krajów omawiali możliwości zwiększenia pomocy dla Ukrainy.
Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że nie należy "wykluczać" wysłania zachodnich wojsk lądowych do Ukrainy w przyszłości.
Z kolei premier Słowacji Robert Fico powiedział, że niektóre kraje rozważają zawarcie dwustronnych umów w celu wysłania żołnierzy do Ukrainy, aby pomóc jej odeprzeć rosyjską inwazję.
Zadeklarował jednak, że jego rząd nie zamierza tego zrobić. Jednocześnie nie podał szczegółów na temat tego, jakie kraje mogą rozważać takie umowy, ani co żołnierze mieliby robić w Ukrainie.
Rozmowy o wojskach Zachodu w Ukrainie
Również Jens Stoltenberg zapewnił, że NATO nie planuje wysłać żołnierzy sojuszu do Ukrainy.
Podobne deklaracje złożyli premierzy Czech i Polski. - My nie bierzemy pod uwagę wysyłania naszych żołnierzy do Ukrainy. Wydaje mi się, że powinniśmy rozwijać sposoby współpracy, które zaczęliśmy realizować po agresji rosyjskiej. Musimy pomagać Ukrainie bronić się przed agresją rosyjską tak, żeby cele reżimu Władimira Putina nie zostały zrealizowane. To bardzo istotne dla całej Europy, dla całej konstrukcji struktury bezpieczeństwa w globalnej skali, dla całego świata - mówił premier Czech Petr Fiala.
Szef polskiego rządu również zaznaczył, że "Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: odkrycie pod szpitalem w Gazie. Tunel Hamasu skrywał wiele tajemnic
Źródło: AFP