Trwa ładowanie...
d4fqt2u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wojna z Państwem Islamskim. Hollande: nasze siły zniszczyły obóz IS w Syrii

Sześć francuskich odrzutowców zaatakowało obóz szkoleniowy Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i zniszczyło obrane cele - poinformował prezydent Francji Francois Hollande. Dodał, że w razie konieczności w najbliższych tygodniach będzie więcej takich ataków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojna z Państwem Islamskim. Hollande: nasze siły zniszczyły obóz IS w Syrii
(PAP/EPA, Fot: ALAIN JOCARD)
d4fqt2u

- Francja uderzyła w niedzielę rano w obóz szkoleniowy IS, który zagrażał bezpieczeństwu naszego kraju - powiedział Hollande dziennikarzom na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Zaznaczył, że wśród ofiar nie ma cywilów.

Chodzi o obóz nieopodal miasta Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii.

Francuski prezydent poinformował, że "w najbliższych tygodniach może być przeprowadzonych więcej ataków, jeśli będzie to konieczne". Cele zidentyfikowano na podstawie wcześniejszych lotów rozpoznawczych.

d4fqt2u

Hollande podziękował międzynarodowej koalicji pod wodzą USA za dostarczenie odpowiednich informacji.

Do tej pory francuskie lotnictwo było zaangażowane w naloty międzynarodowej koalicji na pozycje IS na terytorium Iraku. Jednak w połowie września Hollande przyznał, że francuskie ataki z powietrza na cele IS będą konieczne. Poinformował jednocześnie, że na początku tego miesiąca rozpoczęto loty rozpoznawcze nad Syrią, które miały dać Paryżowi obraz sytuacji na ziemi i pomóc w podjęciu decyzji o bombardowaniach.

Francja brała dotychczas udział jedynie w nalotach na IS w Iraku, ponieważ obawiała się, że takie działania przeciwko tej radykalnej organizacji sunnickiej w Syrii mogłyby wzmocnić prezydenta tego kraju Baszara el-Asada, przeciwko któremu od 2011 r. trwa rebelia.

Paryż - jak wyjaśniał niedawno prezydent - zaczął loty nad Syrią zważywszy na ekspansję IS w ciągu ostatniego roku i zagrożenie, jakie jego bojownicy mogą stanowić dla francuskich interesów w kraju i za granicą.

d4fqt2u

Podziel się opinią

Share

d4fqt2u

d4fqt2u
Więcej tematów