Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Zdjęcie z kosmosu wywołało burzę. "Rosja eksportuje swoje barbarzyństwo" [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 132. dzień wojny w Ukrainie. Rosyjscy kosmonauci pokazali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej flagę samozwańczej republiki w Donbasie. "Rosyjscy kosmonauci pokazali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej flagę, pod którą rosyjscy żołnierze zabijają kobiety i dzieci w Donbasie i zamieniają całe ukraińskie miasta w pył. Rosja eksportuje swoje barbarzyństwo nawet w kosmos - do strefy pokoju" - skomentował na Twitterze rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. Zaapelował przy tym o wykluczenie Rosji ze wszystkich międzynarodowych programów kosmicznych. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Rosyjscy kosmonauci zrobili sobie zdjęcie z flagąRosyjscy kosmonauci zrobili sobie zdjęcie z flagąŹródło: Twitter
d3ohfee
  • • Rosyjska agencja Roskosmos opublikowała zdjęcie, na którym kosmonauci trzymają flagę wspieranej przez Rosję samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). Napisano, że kosmonauci w ten sposób dołączyli do świętowania z okazji "wyzwolenia" ŁRL. "Rosyjscy kosmonauci pokazali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej flagę, pod którą rosyjscy żołnierze zabijają kobiety i dzieci w Donbasie i zamieniają całe ukraińskie miasta w pył. Rosja eksportuje swoje barbarzyństwo nawet w kosmos - do strefy pokoju" - skomentował na Twitterze rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. 

  • • Obrońcy praw człowieka określają sytuację na południu kraju jako "chersońska Bucza". Rosjanie na okupowanych terytoriach najczęściej uprowadzają mężczyzn, a przyczyną "zatrzymania" może być jakiekolwiek doświadczenie pracy w strukturach siłowych, np. w policji, ale też w ochronie supermarketu - pisze BBC. Serhij Danyłow z Centrum Badań nad Bliskim Wschodem, który analizuje sytuację na południu kraju, relacjonuje, że z wielu miejscowości w obwodzie chersońskim docierają informacje o masowych zatrzymaniach mężczyzn, niezależnie od wieku. - Trzymani są w dołach, mocno bici. Bez przyczyn. Wszyscy z rzędu - mówi.

  • • Dziś priorytetami są zachowanie życia i zdrowia podległego personelu i eliminacja zagrożeń bezpieczeństwa ludności cywilnej. Specjalna operacja wojskowa będzie trwała, aż zadania zostaną spełnione - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu we wtorek podczas telekonferencji w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej.

  • • Około 200 Rosjan zginęło w ataku sił ukraińskich na bazę wojsk rosyjskich w okupowanym Melitopolu, a ponad 300 zostało rannych - powiedział we wtorek Iwan Fedorow, mer miasta lojalny wobec władz w Kijowie. Urzędnik powiedział, że nie są to dane oficjalne, niemniej "dość wiarygodne". O ukraińskim ataku na Melitopol, leżący w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju, poinformowano w niedzielę. Fedorow mówił wówczas, że zniszczona została jedna z czterech baz na terenie miasta.

  • •  Wraz z szalejącą wojną, która trwa na Ukrainie piąty miesiąc i represjami skierowanymi przeciwko wolnościom obywatelskim w kraju, rosyjscy Żydzi obawiają się, że wkrótce mogą stać się celem Kremla i w pośpiechu opuszczają Rosję - opisuje Politico, podkreślając, że ci, którzy decydują się na pozostanie w kraju, żyją w strachu.
Trwa łączenie
22:04, 05.07.2022

Zełenski:  wolność będzie chroniona tak długo, jak Europa i świat będą wspierać Ukrainę  

21:36, 05.07.2022

W jednej z miejscowości w Ukrainie znaleziono rannego psa, który leżał w dole ze śmieciami. Wokół niego znajdowały się ładunki wybuchowe. Jedyne co uratowało psa przed śmiercią, to fakt, że nie mógł chodzić. Dzięki saperom ładunki zostały zneutralizowane, a zwierzę uratowane. 

21:27, 05.07.2022

Ukraina prosi Turcję o sprawdzenie, czy kolejne trzy rosyjskie statki nie przewożą skradzionego zboża. 

21:12, 05.07.2022

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz razem ze swoją partią socjaldemokratyczną SPD wydaje się być coraz bardziej odosobniony w niesłychanie ostrożnym podejściu do dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy, odpierającej rosyjską inwazję - pisze portal dziennika "Bild".

20:51, 05.07.2022

Ukraińskie władze wzywają mieszkańców obwodu donieckiego do ewakuacji w związku z rosyjskimi atakami. Wojska rosyjskie prowadzą chaotyczne ostrzały, które mają powodować ofiary wśród ludności cywilnej i wywoływać panikę - podkreślił szef władz tego regionu na wschodzie kraju Pawło Kyryłenko.

20:38, 05.07.2022

MSZ Francji poinformowało, że drugi francuski ochotnik zginął w walce na Ukrainie. "Dostaliśmy smutną wiadomość o tej śmierci" - napisało w komunikacie biuro prasowe resortu spraw zagranicznych. "Składamy kondolencje jego rodzinie, z którą odpowiednie służby (…) są w kontakcie" - dodano. 

20:28, 05.07.2022

Amerykańska firma Yum! Brands, do której należą marki KFC i Pizza Hut sprzedaje swoje aktywa w Rosji i całkowicie opuszcza tamtejszy rynek.  

20:13, 05.07.2022

Na okupowanych terenach siły rosyjskie niszczą ukraińskie książki w bibliotekach, z mieszkań wynoszona jest i niszczona ukraińska odzież - powiedział szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

19:58, 05.07.2022

Mer Chmielnickiego w zachodniej części Ukrainy poinformował wieczorem o uderzeniach rosyjskich pocisków rakietowych w okolicach miasta. Wcześniej na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. "Są trafienia w rejonie (powiecie) chmielnickim" – powiadomił mer Ołeksandr Symczyszyn na Telegramie. Wcześniej o odgłosach wybuchów w obwodzie chmielnickim informowali internauci.

19:54, 05.07.2022

W całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Lokalne władze poinformowały o obecności samolotów w obwodzie chmielnickim. 

19:43, 05.07.2022

Rosyjska agencja Roskosmos opublikowała zdjęcie, na którym kosmonauci trzymają flagę wspieranej przez Rosję samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). 


"Rosyjscy kosmonauci pokazali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej flagę, pod którą rosyjscy żołnierze zabijają kobiety i dzieci w Donbasie i zamieniają całe ukraińskie miasta w pył. Rosja eksportuje swoje barbarzyństwo nawet w kosmos - do strefy pokoju" - skomentował na Twitterze rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. 

19:23, 05.07.2022

Eksport rosyjskiego złota spadł prawie do zera - poinformowała Ekonomiczna Prawda. 

19:18, 05.07.2022

Polska będzie koncentrować swoją pomoc w odbudowie Ukrainy na obwodzie charkowskim; są tam już poczynione pierwsze projekty - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Zdaniem wiceministra, odbudowa bezpiecznych rejonów Ukrainy powinna zacząć się już dziś.

19:12, 05.07.2022
Dowódcy "Azowa" są przetrzymywani w niewoli na terytorium Rosji. Według 
rosyjskich mediów mowa o Denysie Prokopenko i jego zastępcy Światosławie 
Palamarze.
18:57, 05.07.2022

Siły rosyjskie na kierunku donieckim koncentrują główne wysiłki na przejęciu kontroli nad drogą prowadzącą z Bachmutu do Lisiczańska - informuje we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:46, 05.07.2022

Siły rosyjskie stosują taktykę spalonej ziemi, prowadzą wojnę haniebnie, jak zwykli terroryści – oświadczył we wtorek szef biura kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Zaapelował o dostawy większej ilości systemów HIMARS i uznanie Rosji za kraj sponsorujący terroryzm.

18:32, 05.07.2022

Plaże w Odessie nie zostaną otwarte w tym roku ze względu na zagrożenie minowe i rakietowe - podaje Ukrinform.

18:24, 05.07.2022

Rosja zwiększyła swoje zgrupowanie okrętów na Morzu Czarnym, obecnie jest na nich 40 pocisków rakietowych Kalibr – powiadomił Serhij Bratczuk, rzecznik administracji obwodu odeskiego na południu Ukrainy.

18:08, 05.07.2022
Studentka Danuta Peredne została skazana na 6,5 roku więzienia. Białoruskie KGB 
wpisało ją na "listę terrorystów". Peredne została uznana za winną działań 
szkodzących narodowym interesom Białorusi i znieważenia prezydenta Łukaszenki.
17:59, 05.07.2022

Mieszkańcy okupowanych przez siły rosyjskie miejscowości w obwodach zaporoskim i chersońskim na południu Ukrainy są porywani, torturowani, zabijani - pisze BBC Ukraina. Obrońcy praw człowieka określają sytuację na południu kraju jako "chersońska Bucza".


Rosjanie na okupowanych terytoriach najczęściej uprowadzają mężczyzn, a przyczyną "zatrzymania" może być jakiekolwiek doświadczenie pracy w strukturach siłowych, np. w policji, ale też w ochronie supermarketu.


Osoby z okupowanych terytoriów opowiadają o brutalności rosyjskich żołnierzy, o tym, że w rowach, na polach znajdowane są ciała, a w miejscowościach Wysokopilla i Archanhelske widziano masowe groby.

17:09, 05.07.2022

Władze okupacyjne sprowadzają rosyjski personel do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podała Ukrainska Prawda. Przyczyną ma być odmowa współpracy ze strony ukraińskiego personelu.

17:02, 05.07.2022

Granicząca z ostrzeliwanym od miesięcy przez wojska rosyjskie obwodem mikołajowskim Odessa jest gotowa do walki. Punkty kontrolne są ustawione we wszystkich kluczowych dla miasta miejscach. Do większości zabytków nie ma dostępu. Przejść mogą jedynie mieszkańcy okolicznych budynków. Strategicznym miejscem jest wybrzeże, które przygotowane jest na ewentualny atak Rosjan.

16:46, 05.07.2022

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu nadal wierzy, że wojna w Ukrainie zakończy się wypełnieniem wszystkich zadań postawionych przez Putina. 


Szojgu powiedział, że "dziś priorytetami są zachowanie życia i zdrowia podległego personelu i eliminacja zagrożeń bezpieczeństwa ludności cywilnej". - Specjalna operacja wojskowa będzie trwała, aż zadania zostaną spełnione - podkreślił Szojgu podczas telekonferencji w Ministerstwie Obrony Rosji 5 lipca. 


Szojgu dodał też, że rosyjscy saperzy sprawdzili ponad 3 700 hektarów terenu w Mariupolu i "całkowicie wyeliminowali zagrożenie minowe na obszarze wodnym portu Mariupol"

16:24, 05.07.2022

Spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 proc. - powiedział premier tego kraju Denys Szmyhal podczas konferencji w Lugano w Szwajcarii. Zaznaczył, że pomimo trwającej wojny z Rosją Ukrainie "udało się przeprowadzić w miarę udaną kampanię siewną, wznowić logistykę przez granice zachodnie". 

16:17, 05.07.2022

Ministerstwo Obrony Ukrainy dziękuje Polsce i Czechom za dostarczenie czołgów. 

16:11, 05.07.2022

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, m.in. o pomocy wojskowej, odbudowie Ukrainy, sposobach na wywiezienie zablokowanego zboża i losie schwytanych przez Rosjan Brytyjczyków. "Premier powiedział, że świat jest z Ukrainą i wierzy, że wojsko prezydenta Zełenskiego może odzyskać terytorium niedawno zdobyte przez siły Putina" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

16:05, 05.07.2022

Ukraiński reżyser i były więzień Kremla Ołeh Sencow opuścił linię frontu, by wziąć ślub. Żoną Sencowa została działaczka społeczna i prawniczka Weronika Wełcz. 

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ohfee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3ohfee
d3ohfee
Więcej tematów