RELACJA ZAKOŃCZONA

Kadyrow znów grozi. Mówi o Polsce [RELACJA NA ŻYWO]

Kadyrow znów grozi. Mówi o Polsce
Kadyrow znów grozi. Mówi o Polsce
Źródło zdjęć: © East News | AP
Maciej Szefer

19.07.2022 | aktual.: 19.07.2022 21:23

Trwa 146. dzień rosyjskiej inwazji. "Mamy już plan demilitaryzacji krajów NATO, a pierwszą w kolejce po zdobyciu Kijowa jest Polska" - napisał na portalu telegram czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow. Władimir Putin miał powiedzieć o postępach w rozmowach na temat odblokowania ukraińskiego zboża. Według przywódcy Rosji duża w tym zasługa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

"Każdego dnia okupanci dają kolejne podstawy do uznania Rosji za państwo terrorystyczne" - powiedział Zełenski na nagraniu. Poinformował, że minionej nocy siły rosyjskie ostrzelały siedmioma rakietami Kalibr wioskę w obwodzie odeskim na południu kraju. Zaznaczył, że ostrzał nie miał sensu z wojskowego punktu widzenia, był to "po prostu terror". Sześć osób zostało rannych, w tym dziecko.

Państwo ukraińskie znajdzie każdego rosyjskiego zbrodniarza winnego terroru wobec Ukraińców - zapowiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu.

Nagranie pokazujące ratującego się pilota. 

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział we wtorek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że liczy na "długotrwałą współpracę" między Moskwą i Teheranem. - Oba kraje powinny zachować czujność z uwagi na "podstępy Zachodu - dodał. 

W reakcji na apel niemieckich intelektualistów o zawieszenie broni w Ukrainie blisko 100 ekspertów od Europy Wschodniej - politolodzy, historycy i politycy - odpowiedzieli własnym wezwaniem, zatytułowanym "Broń ciężka teraz!", żądając dostarczenia Ukrainie potrzebnego jej uzbrojenia i zarzucając swoim przedmówcom brak wiedzy o tym, co się faktycznie dzieje - pisze we wtorek portal RND. 

"Mamy już plan demilitaryzacji krajów NATO, a pierwszą w kolejce po zdobyciu Kijowa jest Polska" - napisał na portalu telegram czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow.

Rosjanie porwali trzech pracowników zaporoskiej elektrowni jądrowej.

Będziemy robić wszystko, by decyzja Kanady o przekazaniu Niemcom turbiny do Nord Stream 1 nie stała się precedensem dla innych krajów - powiedział we wtorek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez portal RBK-Ukraina. 

Premier niemieckiego landu Saksonia Michael Kretschmer opowiedział się we wtorek za "jak najszybszym zamrożeniem wojny w Ukrainie". - Niemcy i Francja ze swoimi wpływami mają do odegrania główną rolę jako mediatorzy, a w obliczu śmierci i chaosu, w którym pogrąża się świat, musi to być jakaś opcja - powiedział chadek, cytowany przez dziennik "Bild". 

UE opublikowała w imieniu 27 państw członkowskich deklarację potępiającą działania hakerów oraz grup hakerskich prowadzących szkodliwe operacje w cyberprzestrzeni w kontekście rosyjskiej agresji w Ukrainie - poinformowało we wtorek polskie MSZ. 

W kontekście gazu, dziś to bardziej Putin derusyfikuje Europę, niż robi to sama Europa - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że UE powinna pokazać jasny plan odejścia od rosyjskiego gazu. 

Ciała dwóch mężczyzn wydobyto spod gruzów domu mieszkalnego zniszczonego we wtorek w rosyjskim ostrzale Słowiańska w obwodzie donieckim Ukrainy - poinformowały służby ratunkowe. Akcję ratunkową zakończono. 

Na moście Antoniwskim w pobliżu Chersonia na południu Ukrainy rozległy się we wtorek głośne eksplozje. To terytorium kontrolowane przez Rosjan. Twierdzą oni, że most został ostrzelany przez Ukraińców przy pomocy systemów rakietowych HIMARS. Ukraińcy nie potwierdzają tych doniesień. Wiceprzewodniczący chersońskiej rady regionalnej Jurij Sobolewski stwierdził też, że most został zaminowany przez Rosjan. 

Węgry zgadzają się, by przez ich terytorium transportowana była pomoc, jaką inne kraje świadczą Ukrainie, w tym pomoc wojskowa - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Węgier Levente Magyar we wtorek we Lwowie na spotkaniu z merem tego miasta Andrijem Sadowym. 

Coraz częstsze i skuteczniejsze niszczenie rosyjskiego zaplecza, w tym magazynów z amunicją, doprowadziły do tego, że coraz głośniej mówi się o możliwości przejęcia inicjatywy na froncie przez Ukrainę i przeprowadzenia kontrofensywy. Kluczowe miałyby być najbliższe tygodnie. - Ukraina musi przeprowadzić kontruderzenie, żeby mieć na swoim koncie  sukces. Tak bardzo potrzebny teraz, bo spada zainteresowanie wojną - ocenia w rozmowie z WP płk Piotr Lewandowski, doświadczony polski oficer, który brał udział w wojnach w Iraku i Afganistanie. 

Najwyższy przywódca Iranu wezwał do wzmocnienia "długoterminowej współpracy" z Rosją.

Niemiecka opozycja ostro krytykuje zmniejszającą się pomoc militarną RFN dla Ukrainy, mimo powtarzanych przez kanclerza Olafa Scholza zapewnień o wsparciu. Przez ostatni miesiąc dostarczono niewiele, w większości drobny sprzęt i elementy uzbrojenia - pisze we wtorek portal dziennika "Welt" po analizie rządowych danych. 

Szwedzki ochotnik zabity w obwodzie donieckim. Według szwedzkiej telewizji SVT, 28-letni ochotnik ze Szwecji został zabity po trafieniu granatem w klatkę piersiową. 

Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan odbyli spotkanie w Teheranie. W szczególności poruszyli temat problemu eksportu zboża z portów czarnomorskich. Rosyjski przywódca podziękował koledze za mediację. Dodał, że "nie wszystkie kwestie zostały jeszcze rozwiązane, ale jest ruch w dobrym kierunku".

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram