Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Naloty z 40 lotnisk. Ataki Rosjan także z terenu Białorusi [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 26. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Lotnictwo rosyjskie podczas atakowania Ukrainy wykorzystuje najbardziej aktywnie około 40 lotnisk na terytorium Rosji, Białorusi i anektowanego Krymu. Tymczasem w obwodzie zaporoskim wojska rosyjskie prowadzą "ukryte przygotowania do przeprowadzenia wyborów prorosyjskiej administracji rejonów (powiatów) i miast" - przekazało dowództwo Ukrainy. Rosjanie pod pozorem "konwojów humanitarnych" mają przygotowywać transport amunicji do obwodu zaporoskiego. Może się on odbyć przy użyciu białych ciężarówek. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosyjskie samoloty atakują Ukrainę z 40 lotniskRosyjskie samoloty atakują Ukrainę z 40 lotniskŹródło: PAP, Radio Swoboda
d1frxub
d1frxub
  • W najnowszym nagraniu Wołodymyr Zełenski wezwał do zerwania współpracy gospodarczej pomiędzy Berlinem i Moskwą. "Niemcy, wy macie siłę! Europa ma siłę większą, niż jakiekolwiek rakiety i czołgi. Bez handlu z wami, bez waszych banków Rosja nie będzie miała środków na tę wojnę" - powiedział prezydent Ukrainy.

  • Do MSZ Rosji został wezwany w poniedziałek ambasador USA w Moskwie John Sullivan - poinformował Reuters, powołując się na komunikat  rosyjskiego resortu dyplomacji. Amerykańskiemu ambasadorowi przekazano, że obecne napięcia powodują, iż stosunki między Moskwą a Waszyngtonem są na krawędzi zerwania.

  • W KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Kulisy spotkania z opozycją? Kaczyński przestrzega przed atakiem Rosji na Polskę, Tusk uderza węglem w Morawieckiego.

  • W obwodzie zaporoskim wojska rosyjskie prowadzą "ukryte przygotowania do przeprowadzenia wyborów prorosyjskiej administracji rejonów (powiatów) i  miast" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Siły  Federacji Rosyjskiej pod pozorem "konwojów humanitarnych" mają przygotowywać transport amunicji do obwodu zaporoskiego. Może się on odbyć przy użyciu białych ciężarówek. 

  • Biały Dom poinformował, że w piątek do Polski przyleci Joe Biden. Prezydent USA spotka się z Andrzejem Dudą
Trwa łączenie
23:53, 21.03.2022

Zdjęcie ze wsi Lisne na północnych obrzeżach Charkowa. W pobliżu linii frontu wciąż stoją spalone wraki ciężkiego sprzętu wojskowego armii rosyjskiej. Wraki są pozostałością po próbie zajęcia miasta w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji.

PAP
23:50, 21.03.2022

W poniedziałek ukraińskie wojska zniszczyły jeden rosyjski samolot, dwa śmigłowce, sześć dronów i kilka pocisków manewrujących. "Rosyjscy okupanci zwiększyli swoją obecność lotniczą w przestrzeni powietrznej Ukrany" - przekazało dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych.

23:44, 21.03.2022

"Dobranoc, Europo. Mamy nadzieję, że uda wam się położyć do łóżek swoje dzieci i dać im pluszowego misia do przytulenia. My nie możemy" - pisze w mediach społecznościowych Rada Najwyższa Ukrainy, załączając zdjęcie z jednego ze schronów przeciwlotniczych.

23:41, 21.03.2022

W Pałacu Prezydenckim w poniedziałek gościł Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.


"Mikołaj Pawlak mówił o potrzebach dzieci uchodźców oraz ewakuowanych do naszego kraju sierot, a także o monitoringu transferu najmłodszych w związku z kryzysem za naszą wschodnią granicą. Agata Kornhauser-Duda zabiega o stworzenie koalicji Małżonek prezydentów i koronowanych głów na całym świecie na rzecz ofiar wojny w Ukrainie" - informuje Kancelaria Prezydenta.

23:35, 21.03.2022

"Dziś wieczorem pomyśl o mieszkańcach niektórych z najodważniejszych miast Ukrainy. Czernihów, Konotop, Ochtyrka, Sumy, Charków, Izium, Rubiżne, Mariupol, Berdiańsk, Chersoń, Enerhodar, Mikołajów. Odbudujemy je i podniesiemy po naszym zwycięstwie. Powiedz nam, który z nich chcesz najpierw odwiedzić?" - piszą w mediach społecznościowych władze Ukrainy.

23:32, 21.03.2022
Prezydent USA Joe Biden

Wcześniej ostrzegałem już, że Rosja może uciekać się do złośliwej działalności cybernetycznej przeciwko Stanom Zjednoczonym, w tym do odpowiedzi na bezprecedensowe konsekwencje gospodarcze, które wyrządziliśmy Rosji wraz z naszymi sojusznikami i partnerami. Dzisiaj moja administracja ponawia te ostrzeżenia. Wiemy, że rosyjski rząd bada opcje potencjalnych cyberataków.

23:27, 21.03.2022

- Bez spotkania z prezydentem Putinem w jakimkolwiek formacie, tak naprawdę nie zrozumiemy do końca, co Rosjanie są gotowi zrobić - wyjaśnił Wołodymyr Zełenski. W wywiadzie prezydent Ukrainy odniósł się także do kwestii okupowanych terytoriów i ewentualnych ustępstw.

23:23, 21.03.2022

W Mariupolu w obwodzie donieckim pozostało ponad 100 tys. obywateli. Dotychczas ewakuowaliśmy 45 tys. osób - poinformowała premier Ukrainy Iryna Wereszczuk w rozmowie z radiem NV.


Mariupol to jedno z najbardziej zniszczonych miast od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie.

23:01, 21.03.2022

Kolejne zdjęcia z Ukrainy. Mieszkańcy Odessy uczą się taktyki wojennej i posługiwania bronią.

EPA
22:53, 21.03.2022

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) podjęło decyzję, że reprezentacje Rosji i Białorusi nie wezmą udziału w letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF), którego gospodarzem będzie słowacka Bańska Bystrzyca.

22:50, 21.03.2022

"Tak wygląda teraz Awdijiwka w obwodzie donieckim. Ten horror został zgotowany w mieście przez rosyjskie samoloty i artylerię. Rosyjscy okupanci zabili dziś pięciu mieszkańców Awdijiwki, 20 jest rannych" - informuje szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

22:43, 21.03.2022

Kolejne dramatyczne nagranie z Ukrainy. "Mężczyzna zabiera swoje rzeczy pozostawione w mieszkaniu po ataku rakietowym w Kijowie" - relacjonuje ukraiński resort spraw zagranicznych, apelując o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad krajem.

22:35, 21.03.2022

Kolejny alarm lotniczy w Kijowie. Służby apelują do mieszkańców o pilne udanie się do schronu.

22:33, 21.03.2022

"Będziemy wspierać ukraińskie wysiłki na rzecz deeskalacji. Liczymy na dyplomację, zawieszenie broni i wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. (...) Widzimy jednak, że prezydent Putin nie wykazał żadnych oznak gotowości do zatrzymania ataku" - przekazał w poniedziałek Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

22:28, 21.03.2022

"Ukraina nie może wykonać ultimatum Federacji Rosyjskiej. Trzeba wszystkich nas zniszczyć, wtedy ich ultimatum będzie spełnione. Na przykład - oddać Charków, Mariupol czy Kijów. Ani mieszkańcy Charkowa, ani Mariupola, ani Kijowa, ani też ja, prezydent - nie możemy tego zrobić" - wyjaśnił Zełenski.

22:27, 21.03.2022

Zełenski dodał również, że wszystkie ewentualne ustępstwa będą musiałby być przegłosowane w referendum. "Ludzie będą musieli zabrać głos i odpowiedzieć na taką czy inną formę kompromisu. A to, czym kompromisy będą, jest przedmiotem naszych rozmów i negocjacji w sprawie porozumienia między Ukrainą a Rosją" - oświadczył prezydent Ukrainy.

22:25, 21.03.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie opublikowanym przez ukraińskiego nadawcę Suspilne podkreślił konieczność spotkania z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.


"Wierzę, że bez tego spotkania w jakimkolwiek formacie, tak naprawdę nie zrozumiemy do końca, co Rosjanie są gotowi zrobić, aby zatrzymać wojnę i na co są gotowi, jeśli my nie będziemy gotowi na ustępstwa" - przekazał Zełenski.

22:20, 21.03.2022

"Odbyłem rozmowę z holenderskim premierem Markiem Rutte. Poinformowałem go o walce z agresorem, zbrodniach wojennych, ostrzale infrastruktury cywilnej. Podziękowałem za znaczące wsparcie dla ukraińskich obyawteli. Omówiliśmy przebieg procesu pokojowego. Musimy razem powstrzymać wojnę" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:08, 21.03.2022

"Odmawiając wycofania się z Rosji, Jonson & Johnson postanowił czerpać zyski z krwi. Ich podatki pozwalają rosyjskiej machinie wojennej na mordowanie niewinnych ukraińskich mężczyzn, kobiet, dzieci i starszych. Johnson & Johnson musi zmienić zdanie. Robić to, co należy. Wybierzcie ludzkość, a nie zbrodnie wojenne" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

21:58, 21.03.2022

Lotnictwo  rosyjskie podczas atakowania Ukrainy wykorzystuje najbardziej aktywnie  około 40 lotnisk na terytorium Rosji, Białorusi i anektowanego Krymu - podała w poniedziałek ukraińska redakcja Radia Swoboda, powołując się na  zdjęcia satelitarne i ekspertów.


Z  opublikowanej przez Radio Swoboda mapy wynika, że chodzi o lotniska  zlokalizowane wzdłuż praktycznie całej granicy rosyjsko-ukraińskiej, na  całym obszarze Białorusi i na anektowanym Krymie.

Radio Swoboda
21:57, 21.03.2022

Widzimy jasne dowody na to, że Rosjanie popełniają zbrodnie wojenne -  powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, rosyjskie siły są wyraźnie sfrustrowane i nasilają bombardowanie miast z  dystansu. 

21:44, 21.03.2022

Hajdaj poinformował, że w poniedziałek ostrzeliwano także inne miasta obwodu. W Siewierodoniecku zaatakowano szpital dziecięcy, wskutek czego zapalił się dach. Nie było natomiast żadnych ofiar, gdyż wszystkich pacjentów, matki i personel udało się w porę ewakuować. 

21:44, 21.03.2022

Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w Lisiczańsku w obwodzie  ługańskim na wschodzie Ukrainy na skutek rosyjskiego ostrzału - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Dodał, że spod gruzów zniszczonego budynku w Lisiczańsku udało się wydostać osiem osób.

Facebook
21:41, 21.03.2022

W marcu aplikacja #mojeIKP pojawi się także w języku ukraińskim i będzie posiadała dodatkową funkcję w postaci krokomierza - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w kwietniu aplikacja będzie miała również funkcję przypominającą o lekach. 

21:39, 21.03.2022

Sytuację w oblężonym Mariupolu pokazała ukraińska aktywistka Olena Haluszka. " Ludzie są uwięzieni w piekle. Muszą być ewakuowani, ale Rosja trzyma ich jako zakładników. Ukraina potrzebuje znacznie więcej i lepszych systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, aby chronić spokojne miasta przed rosyjskimi barbarzyńcami i zbrodniarzami wojennymi" - napisała.

21:39, 21.03.2022

Sytuację w oblężonym Mariupolu pokazała ukraińska aktywistka Olena Haluszka. " Ludzie są uwięzieni w piekle. Muszą być ewakuowani, ale Rosja trzyma ich jako zakładników. Ukraina potrzebuje znacznie więcej i lepszych systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, aby chronić spokojne miasta przed rosyjskimi barbarzyńcami i zbrodniarzami wojennymi" - napisała.

21:36, 21.03.2022
Jen Psaki - rzecznik Białego Domu o pomyśle Polski ws. misji w Ukrainie

Prezydent bardzo jasno zapowiedział, że nie wyślemy amerykańskich  żołnierzy, by walczyć z rosyjskimi żołnierzami, i że to nie jest w naszym interesie. Ale będziemy nadal omawiać szereg pomysłów, w tym ten.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1frxub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1frxub
Więcej tematów