Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Ukraińcy przejęli 315 wagonów. W środku ważny ładunek [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Poniedziałek to 131. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraina zatrzymała 315 wagonów kolejowych z rosyjskimi i białoruskimi nawozami mineralnymi. Łączna wartość zatrzymanego towaru to 360 milionów hrywien, czyli około 12 milionów dolarów. Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że wagony wjechały do kraju z naruszeniem przepisów celnych. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraińcy przejęli 315 wagonów z cennym ładunkiem [zdj. ilustracyjne]Ukraińcy przejęli 315 wagonów z cennym ładunkiem [zdj. ilustracyjne]Źródło: East News, fot: YURI KADOBNOV
d234du3
d234du3
  • Ukraina zatrzymała ponad 300 wagonów kolejowych przewożących rosyjskie i białoruskie nawozy mineralne o łącznej wartości około 12 mln dolarów. Zdaniem Prokuratury Generalnej Ukrainy wagony wjechały do kraju naruszając przepisy celne.

  • • Wielka Brytania wprowadzi we wtorek nowy pakiet sankcji gospodarczych na Białoruś. W ramach nowych sankcji zakazany zostanie eksport na Białoruś produktów służących do rafinacji ropy naftowej, komponentów zaawansowanych technologii, takich jak te używane w obliczeniach kwantowych, towarów luksusowych, w tym dzieł sztuki, a także import z tego kraju żelaza i stali. Ponadto Wielka Brytania ograniczy dostęp Białorusi do usług finansowych, zakazując większej liczbie białoruskich spółek emisji długu i papierów wartościowych w Londynie. 

  • • W niedzielę armia rosyjska przypuściła zmasowany atak na dzielnice mieszkalne Słowiańska. Ukraińscy kolaboranci poinformowali wprost, że jest to odwet za ostrzał Biełgorodu. Rosjanie rzekomo wyzwalają Słowiańsk od "nazistów", ponieważ jego mieszkańcy są "uciskani przez banderowców". Najeźdźcy celowo zabijają mieszkańców Słowiańska, aby zemścić się na Ukrainie.

  • • We wtorek w Brukseli odbędzie się podpisanie protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji - przekazała rzeczniczka Sojuszu Północnoatlantyckiego Oana Lungescu. Ostatnim krokiem będzie ratyfikacja przez kraje członkowskie. To najprawdopodobniej zajmie kilka tygodni. Jest to i tak rekordowe tempo.

  • • Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że wojska ukraińskie wycofały się z Lisiczańska, który był ostatnim dużym skupiskiem ludności w obwodzie ługańskim pod kontrolą Ukrainy. Teraz Rosja ma skupić się na zajęciu pozostałej części obwodu donieckiego.
Trwa łączenie
22:22, 04.07.2022

"Początek żniw w Ukrainie. Mimo największej wojny XXI wieku Ukraina nie tylko chroni całą zachodnią cywilizację, ale może wyżywić cały świat. Czas oczyścić Morze Czarne z rosyjskich najeźdźców i odblokować ukraińskie porty" - przekazało na Twitterze ukraińskie MON.

21:47, 04.07.2022

Polska pokazuje nowy sposób traktowania uchodźców. Nigdy więcej nie zdarzy się masowy exodus uchodźców na świecie bez przywoływania przykładu Polski - powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

21:43, 04.07.2022

Musimy złamać rosyjską armię; to trudne zadanie, wymagające czasu i ponadludzkich wysiłków, ale nie mamy alternatywy - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że sytuacja na linii frontu nie zmieniła się znacznie w ciągu ostatniej doby. - Wróg nadal terroryzuje tereny przygraniczne w obwodzie sumskim, Charków i rejony (powiaty) obwodu, Donbas - powiedział w opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.

21:40, 04.07.2022

Głównym źródłem finansowania powojennej odbudowy Ukrainy powinny być środki skonfiskowane Rosji i rosyjskim oligarchom - powiedział w Lugano premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przywołał wyliczenia, według których zamrożono 300-500 mld dolarów rosyjskiego majątku. Koszty odbudowy Ukrainy ocenił na 750 mld USD.  

21:34, 04.07.2022

Sąd na Łotwie wydał wyrok w zawieszeniu emerytowi, który internecie życzył Rosji "udanej destrukcji" Ukraińców. Emeryt był oskarżony o podżeganie do nienawiści etnicznej. Przyznał się do winy. Został skazany na trzy miesiące pobawienia wolności. 

21:02, 04.07.2022

Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj - poinformował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

20:48, 04.07.2022

Na kierunku politologia Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego ruszył nabór studentów na studia magisterskie przygotowujące specjalistów ds. "przeciwdziałania technologiom współczesnych informacyjnych, hybrydowych i handlowych wojen i kolorowych rewolucji" - podało w poniedziałek Radio Swoboda.

20:43, 04.07.2022

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow opublikował film w mediach społecznościowych, na którym bloger wcielający się w prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ogłasza kapitulację.

20:21, 04.07.2022

Ukraińscy obrońcy przeszli w obwodzie ługańskim przez piekło - oświadczył szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. W niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o wycofaniu się ukraińskich sił z Lisiczańska w tym obwodzie.

20:16, 04.07.2022

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła zorganizowaną grupę, która zajmowała się niezgodną z prawem legalizacją pobytu na Ukrainie cudzoziemców, m.in. Rosjan - poinformowała SBU na Facebooku. Grupa legalizowała pobyt obywatelom Rosji i krajów podwyższonego ryzyka terrorystycznego z Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej. 

20:04, 04.07.2022

Płonie stacja kolejowa w Doniecku.

19:59, 04.07.2022

Unia Europejska zachowała się wobec Ukrainy w sposób bardzo odpowiedzialny i życzliwy. Nadała Ukrainie status kandydata, o co apelowałem - to ma ogromne znaczenie psychologiczne dla obrońców - powiedział prezydent Andrzej Duda. 

19:51, 04.07.2022

Ukraiński akcent na paradzie z okazji Dnia Niepodległości w Waszyngtonie.

19:30, 04.07.2022

Do szpitali skierowano 144 ukraińskich żołnierzy uwolnionych z niewoli - powiedzieli na konferencji prasowej krewni obrońców Azowstalu. 

19:12, 04.07.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski miał całkowitą rację mowiąc o tym, że Ukraińcy walczą nie tylko za swój kraj, ale za cały cywilizowany świat i wartości demokratyczne - powiedziała premier Szwecji Magdalena Andersson podczas swojej poniedziałkowej wizyty na Ukrainie. Andersson odwiedziła też zniszczone przez wojska rosyjskie podkijowskie miejscowości: Buczę i Borodziankę.

19:00, 04.07.2022

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował wieczorem o odparciu rosyjskich ataków na kilku kierunkach: charkowskim, kramatorskim i bachmuckim.

18:54, 04.07.2022
Ukraiński wojskowy gra na pianinie w zniszczonej szkole muzycznej w Zaporożu. 
Szkoła została wyremontowana dwa lata temu. Obecnie jest doszczętnie zniszczona.
18:41, 04.07.2022

W rosyjskiej niewoli nie pozwalano nam w dzień siadać, a w celi 3 na 6 metrów były 22 kobiety - opowiada ukraińska wolontariuszka, medyczka Julia Pajewska "Tajra". Wolontariuszka trafiła do niewoli w Mariupolu 16 marca. W połowie czerwca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o jej uwolnieniu. Kobieta udzieliła wywiadu dla ukraińskiej redakcji Deutsche Welle.


- Przez cały ten czas (...) nie miałam niczego. To, co miałam na sobie - jeden komplet bielizny, spodnie, buty i trochę ubrań, to wszystko. Całą resztę mi odebrano. Nie udostępniono mi ani telefonu ani nie udzielono pomocy medycznej. Później raz pomogła sanitariuszka. (...) Nie będę mówić o torturach i wpływie psychologicznym, choć był straszny, dopóki nie zakończy się śledztwo - powiedziała "Tajra".

18:31, 04.07.2022

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisze dekret o nadaniu tytułu "Bohatera Rosji" dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Ołeksandrowi Łapinowi za okupację obwodu ługańskiego. 

18:13, 04.07.2022

Ok. 40 procent młodzieży w Ukrainie została wygnana ze swoich własnych domów, przesiedlona wewnątrz Ukrainy lub zmuszona do wyjazdu za granicę - powiedziała podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem wiceminister młodzieży i sportu Ukrainy Maryna Popatenko. Jak mówiła, przed wybuchem wojny na terenie Ukrainy mieszkało 10,5 mln młodych ludzi. 2,5 mln z nich w wyniku wojny zostało przesiedlonych wewnątrz Ukrainy, kolejne 2,5 mln zostało zmuszonych do wyjazdu za granicę.

18:07, 04.07.2022

Mamy nadzieję, że proces akcesji Szwecji i Finlandii do NATO przebiegnie szybko; gdy tylko ambasadorowie państw członkowskich podpiszą protokół w tej sprawie, złożymy w Sejmie projekt ustawy w sprawie ratyfikacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. 

18:01, 04.07.2022
Ukraina zatrzymała 315 wagonów kolejowych z rosyjskimi i białoruskimi 
nawozami mineralnymi. Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że wagony 
wjechały do kraju z naruszeniem przepisów celnych.
17:48, 04.07.2022

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. - Ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich, które w tej chwili dzielnie bronią się przed rosyjską inwazją - powiedział po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller. Tematem rozmowy była sytuacja na Białorusi, wsparcie władz białoruskich udzielane Rosji w konflikcie z Ukrainą, działalność białoruskiej opozycji demokratycznej i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

17:41, 04.07.2022

Pożar w Doniecku. Płoną obiekty infrastruktury kolejowej. 

17:27, 04.07.2022

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, zaczęły zawalać się ostrzelane przez armię rosyjską budynki - poinformował Petro Andriuszeczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta. W uszkodzonych blokach wciąż mieszkają ludzie.

17:06, 04.07.2022

- Rozmawialiśmy o szczycie NATO w Madrycie. Mówiliśmy o faktach. Wszyscy deklarowaliśmy, że jesteśmy za jak najszybszym ratyfikowaniem wszystkim umów. Zgodnie stwierdziliśmy, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce trzeba rozszerzać - mówi po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wiceszef PO Tomasz Siemoniak. RBN zebrała się w poniedziałek, by omówić postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuację na Ukrainie.

16:57, 04.07.2022

Wielka Brytania wprowadzi we wtorek nowy pakiet sankcji gospodarczych na Białoruś w związku ze wspieraniem przez ten kraj rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zapowiedział brytyjski rząd. W ramach nowych sankcji m.in. zakazany zostanie eksport na Białoruś produktów służących do rafinacji ropy naftowej. Ponadto Wielka Brytania ograniczy dostęp Białorusi do usług finansowych. Wartość handlu towarami objętymi nowymi sankcjami wynosi 60 mln funtów rocznie. 

Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d234du3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d234du3
Więcej tematów