Władimir Putin zwołał pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Władimir Putin zwołał pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa [RELACJA NA ŻYWO]

Władimir Putin zwołał pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa
Władimir Putin zwołał pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © Getty, TASS
Marek Mikołajczyk
08.09.2022 22:50, aktualizacja: 09.09.2022 22:48

Wojna w Ukrainie trwa. Rosyjski dyktator Władimir Putin zwołał pilną naradę z członkami Rady Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyli najważniejsi urzędnicy, w tym m.in. szefowie MON, MSW, MSZ, Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Służby Wywiadu Zagranicznego. Według ustaleń niezależnego portalu "The Moscow Times", zebranie ma związek z sukcesem ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie charkowskim, do którego w ostatnich godzinach Rosja wysłała dodatkowe wojska. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy dzisiejszą relację na żywo dotyczącą wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Najnowsze informacje znajdziesz TUTAJ.

- Polska zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w sferze energetycznej, w tym poprzez eksport energii. Oczywiście zapewnimy to polskim braciom, którzy pomagają nam od pierwszego dnia. Zawsze pomożemy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w piątek wieczorem nagraniu. 

Osiem osób zostało rannych w piątek w rosyjskim ostrzale miejscowości Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Pociski trafiły w szpital,  pobliską szkołę, przedszkole oraz dwa domy prywatne. 

Siły zbrojne Ukrainy wkraczają do Iziumu - taką, niepotwierdzoną na razie przez Kijów informację przekazał żołnierz Gwardii Narodowej i były zastępca Rady Miasta Izium Nikita Karakai. O wkroczeniu Ukraińców do tego miasta informuje również "Kyiv Post".


198. dzień wojny okiem ukraińskich żołnierzy.

Ukraińskie siły odbiły już z rąk Rosjan ponad 30 miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Nasza armia, wywiad i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy kontynuują aktywne działania na kilku kierunkach operacyjnych. Pomyślnie kontynuują - powiedział prezydent na nagraniu.

Jak przekazał, dotychczas ukraińskie siły wyzwoliły ponad 30 miejscowości w obwodzie charkowskim.

- W części miejscowości regionu trwają działania, obejmujące kontrole i zabezpieczenia terytorium, stopniowo przejmujemy kontrolę nad kolejnymi miejscowościami, wszędzie przywracamy ukraińską flagę i ochronę dla naszych obywateli - dodał.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że spotkał się z Halukiem Bayraktarem, szefem tureckiej firmy Baykar, produkującej drony bojowe. Rozmawiano m.in. o produkcji bezzałogowców w Ukrainie.

Jak przekazał prezydent, głównym tematem jego spotkania z dyrektorem firmy była "dalsza współpraca, mająca na celu wzmocnienie zdolności obronnych ukraińskiej armii".

Omówiono też szczegóły dotyczące budowy fabryki Baykar na Ukrainie i produkcji nowych maszyn z wykorzystaniem ukraińskich części.

Zełenski podziękował Bayraktarowi za "wsparcie i osobisty wkład we wzmocnienie ukraińskich Sił Zbrojnych". 

Jak relacjonuje część mediów, ukraińska kontrofensywa ma mieć miejsce także w okolicach miast Łyman i Swiatohirśk w obwodzie donieckim.

W piątek w Brukseli doszło do spotkania Jensa Stoltenberga z Antonym Blinkenem. W trakcie jego trwania Sekretarz Generalny NATO zwracał uwagę na pomoc, jaką Stany Zjednoczone niosą Ukrainie w dobie wojny z Ukrainą. - Ona wchodzi w krytyczną fazę - ocenił Stoltenberg, chwaląc ukraińską kontrofensywę na Wschodzie.

"Z Pokrowska w Donbasie o sukcesach ukraińskich żołnierzy i obowiązkowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego. Nie wszyscy zamierzają z tej możliwości skorzystać, mimo że zima będzie tutaj bardzo trudna" - relacjonuje korespondent WP Patryk Michalski.

- Decyzja o wsparciu Ukrainy sprzętem wojskowym była najlepszą z możliwych - dzisiaj to polskie czołgi są używane do odbijania okupowanych ukraińskich terenów; to pokazuje, jak ważna jest kontynuacja wsparcia Polskie i całego NATO dla Ukrainy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jabłoński był w piątek w Polsat News pytany o informacje o sukcesach ukraińskich kontrataków na froncie. - Mamy powody do optymizmu - na razie delikatnego - ale jedną rzecz można powiedzieć : decyzja o wsparciu obronnym, militarnym Ukrainy była najlepszą z możliwych. Dzisiaj to polskie czołgi są wykorzystywane do tego, aby Ukraina mogła odwojowywać to terytorium, to pokazuje, jak słuszna była to decyzja, i jak ważne jest, byśmy ją kontynuowali - jako Polska i całe NATO - podkreślił wiceszef MSZ.

W 2022 roku w Ukrainie zarejestrowano największą liczbę małżeństw w ciągu ostatnich 7 lat. Według rejestru danych w pierwszej połowie 2022 r. liczba sięgnęła prawie 104 tys. ślubów.

- Dziś widzieliśmy rosyjskie konwoje ze sprzętem, który rusza na ratunek wycofującym się wojskom wroga w obwodzie charkowskim. Ale to reakcja na działania ukraińskiej armii. W żaden sposób to nas nie powstrzymuje - przekazał wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

Aktualne zdjęcie z Kupiańska w obwodzie charkowskim.

Szef rządu Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w piątek, że podczas spotkania z premierem RP Mateuszem Morawieckim podziękował mu za broń przekazaną Ukrainie i za polityczne wsparcie ze strony Polski na wszystkich poziomach.


"Z przyjemnością witam w Kijowie przyjaciela Ukrainy Mateusza Morawieckiego. Omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa energetycznego, sankcje przeciwko Rosji, konfiskację rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy" - napisał Szmyhal.

"Nadszedł czas, aby rosyjskie wojsko nauczyło się słowa 'ewakuacja' i powtórzyło zasady bezpiecznej kapitulacji. Przypomnijmy też, jak bezczelnie zachowywała się Rosja, kiedy nalegaliśmy na ewakuację naszych obywateli ze wschodnich miast, celowo zniszczonych przez lotnictwo i ciężką artylerię" - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

- Zwycięstwo musi być po stronie Ukrainy, bo jeśli doszłoby do zwycięstwa na warunkach rosyjskich, to dla Europy byłaby to ogromna klęska - przekazał premier Mateusz Morawiecki w Kijowie.

Amerykański pocisk Javelin w akcji w Ukrainie.

Rosyjskie Siły Zbrojne w okolicach miasta Izium utraciły samobieżny radar kontrbateryjny Zoopark-1M.

Mołdawskie linie lotnicze Air Moldova ogłosiły w piątek przywrócenie lotów z Kiszyniowa do Moskwy. Połączenia zawieszono po rosyjskim ataku na Ukrainę. Decyzję linii musi jeszcze zaakceptować krajowy regulator.

Jak podano w komunikacie, loty będą wznowione w związku z "niezliczonymi prośbami obywateli Mołdawii, którzy są w Rosji i chcą wrócić do domu".

Agencja Reutera pisze, że loty na trasie Kiszyniów-Moskwa mają być przywrócone 1 października.

Agencja zaznacza, że decyzja krajowych linii musi jeszcze zostać zaakceptowana przez mołdawskiego regulatora lotniczego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także