Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Kolosalna liczba. Straty Rosjan w Ukrainie są ogromne

Trwa 144. dzień rosyjskiej inwazji. - Od początku inwazji na Ukrainie zginęło, bądź zostało rannych, 50 tys. żołnierzy rosyjskich, co powoduje, iż ukraińskie siły zbrojne absolutnie wierzą w możliwość wygrania wojny - stwierdził w niedzielę na antenie BBC admirał Tony Radakin, dowódca brytyjskich sił zbrojnych. Wcześniej Ukraińcy pochwalili się zniszczeniem kolejnego rosyjskiego magazynu broni. Tym razem na południowym odcinku frontu. Nagranie eksplozji zamieścił Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy.

Eksplozja na ulicy CharkowaEksplozja na ulicy CharkowaŹródło: East News, fot: ARIS MESSINIS
dfxob6i
dfxob6i
  • • Od początku inwazji na Ukrainie zginęło, bądź zostało rannych, 50 tys. żołnierzy rosyjskich, co powoduje, iż ukraińskie siły zbrojne absolutnie wierzą w możliwość wygrania wojny - powiedział w niedzielę dowódca brytyjskich sił zbrojnych, admirał Tony Radakin. 

  • • Ukraińcy pochwalili się zniszczeniem kolejnego rosyjskiego magazynu broni. Tym razem na południowym odcinku frontu. Nagranie eksplozji zamieścił Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy.

  • • - Jeśli wojska Kijowa zaatakują cele na Krymie, to natychmiast dla mieszkańców Ukrainy zacznie się "Dzień Sądu Ostatecznego" - ostrzegł Dmitrij Miedwiediew,  wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, na spotkaniu z weteranami wojny ojczyźnianej w Wołgogradzie. 

  • • Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) opublikował przechwyconą rozmowę telefoniczną rosyjskiego żołnierza z matką. - Narasta panika. Już 100 osób z mojego oddziału uciekło do Kaliningradu - relacjonuje w niej sołdat.  
Trwa łączenie
23:23, 17.07.2022

Rosjanie zaczęli ostrzeliwać Nikopol - podał Kanał24.

23:12, 17.07.2022

W Ukrainie zniszczono pierwszą polską haubice samobieżną "Krab". 

22:57, 17.07.2022
22:34, 17.07.2022

"Ambasada Rosji w Szwajcarii zagroziła podjęciem kroków prawnych przeciwko gazecie "Neue Zürcher Zeitung" - donosi Nexta, Dyplomaci skarżą się na artykuł z memami o rosyjskiej wojnie w Ukrainie. Wśród ilustracji jest wizerunek Putina z nosem klauna i tęczowym wzorem na twarzy.

22:02, 17.07.2022

Ukraińska haubica M777 poważnie uszkodzona rosyjskim ostrzałem kontrbateryjnym. 

21:52, 17.07.2022

Kolumna rosyjskich wozów bojowych piechoty ostrzelana przez ukraińską artylerię.

21:41, 17.07.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwana Bakanowa i prokurator generalną Irynę Wenediktową.


Dekrety datowane na 17 lipca opublikowano w niedzielę wieczorem na stronie internetowej prezydenta.

Pełnienie obowiązków prokuratora generalnego Zełenski powierzył dotychczasowemu zastępcy prokuratora generalnego Ołeksijowi Symonence.


Jak przypomina portal Hromadske, w czerwcu Politico pisało, że Bakanow rzekomo może stracić stanowisko w związku z ujawnionymi zdrajcami w SBU. Sam prezydent powiedział jednak później, że gdyby chciał zwolnić Bakanowa, to już by to zrobił. Zaznaczył, że po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie rozpoczęto kontrole w organach ścigania i na ich podstawie mają być podejmowane decyzje kadrowe.

21:26, 17.07.2022

Rosyjscy żołnierze kontraktowi, którzy odmawiają walki na Ukrainie, przetrzymywani są w garażu i areszcie pod Ługańskiem - pisze w niedzielę portal Mediazona, powołując się na wypowiedzi wojskowych z Buriacji.


Aleksandra Garmażapowa, szefowa organizacji Wolna Buriacja, przekazała portalowi nagrania z wypowiedziami siedmiu żołnierzy kontraktowych z jednostki wojskowej w Buriacji na Syberii, którzy po kilku miesiącach wojny napisali raporty o odmowie udziału w walkach na Ukrainie.


"Wszyscy napisaliśmy raporty, dowództwo zareagowało negatywnie. Zaczęły się groźby ze strony dowództwa" - opowiadał jeden z nich na nagraniu.

Zagrożono im, że zostaną zatrzymani, a następnie skierowani do jednostki szturmowej pod Ługańskiem.


Jak kontynuował wojskowy, grupy liczące 8-10 osób zawożone są do komendantury wojskowej. Tam przetrzymywani są przez 3-4 dni w zamkniętym garażu, jedzenie otrzymują raz dziennie. Następnie trafiają do aresztu pod Ługańskiem.


Według żołnierzy ich raportów o odmowie walki nie przyjmowano ani nie rozpatrywano, kazano im jednak pisać dokumenty, zgodnie z którymi rzekomo chcą kontynuować udział w walkach.


Wcześniej organizacja poinformowała, że około 150 żołnierzy kontraktowych z Buriacji zwolniło się ze służby na Ukrainie i wróciło do domów. Przed wyjazdem wojskowym grożono sprawami karnymi i przetrzymywano ich przez kilka dni na zamkniętym terenie - dodano.

20:51, 17.07.2022

Pierwsza polska armotohaubica Krab zniszczona przez Rosjan w Ukrainie.

20:20, 17.07.2022

W Niemczech zaczęto szkolić ukraińskich wojskowych z obsługi samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard - podał w niedzielę portal RBK-Ukraina, powołując się na niemieckie media.


Szkolenia rozpoczęły się na poligonach niemieckich sił zbrojnych w landzie Szlezwik-Holsztyn. Według mediów uczestniczy w nich ponad 100 ukraińskich wojskowych.


Żołnierze mają zapoznać się z działami Gepard i przejść przygotowanie artyleryjskie. Bundeswehra oficjalnie nie potwierdza medialnych doniesień na temat szkoleń.

19:59, 17.07.2022

Mapa ostatnio zniszczonych rosyjskich magazynów amunicji.

19:52, 17.07.2022

Na południu Ukrainy jest wysokie ryzyko przeprowadzenia przez siły rosyjskie ostrzałów rakietowych - ostrzega w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


Na południu kraju armia rosyjska prowadzi rozpoznanie przy pomocy dronów. Jest wysokie ryzyko dalszych ataków rakietowych na obiekty infrastruktury krytycznej w regionie - alarmuje sztab. 


Dodaje, że ukraińskie siły kontynuują wykonywanie rakietowo-artyleryjskich zadań ogniowych na wyznaczonych kierunkach oraz prowadzą walki z przeciwnikiem.


Armia ukraińska odparła ataki rosyjskie na kierunku słowiańskim i bachmuckim. Wojsko rosyjskie chce zająć miasto Siwersk.

19:32, 17.07.2022

Podobno pierwsze użycie zestawu przeciwpancernego 9K129 Kornet, produkcji rosyjskiej, przez armię ukraińską. Wedle opisu, przy jego pomocy zniszczono rosyjski bojowy wóz piechoty.  

19:21, 17.07.2022

W rosyjskiej telewizji wyemitowano nagranie (fragment poniżej), na którym pochodzący z Sunderlandu John Harding jest przepytywany przez reportera telewizyjnego oraz apeluje do premiera Borisa Johnsona o pomoc w jego uwolnieniu z rąk prororysjkich separatystów z DRL. W materiale powiedziano, że może mu grozić kara śmierci. Rodzina i przyjaciele zatrzymanego przez separatystów mężczyzny potwierdzili BBC jego tożsamość. 


Jak podaje BBC, pięćdziesięciokilkuletni Harding prawdopodobnie został schwytany w maju, gdy ukraińskie oddziały broniące zakładów Azowstal w Mariupolu musiały się poddać, a na nagraniu widać, że należał do pułku Azow. Walczył w Donbasie od 2018 roku. Jak wcześniej powiedział BBC, udał się tam, aby zaoferować swoje umiejętności lekarza wojskowego, by pomóc w walce z prorosyjskimi rebeliantami.


"Wspieramy rodzinę brytyjskiego obywatela i jesteśmy zaniepokojeni jego zatrzymaniem. Potępiamy wykorzystywanie zatrzymanych do celów politycznych i podnieśliśmy to z Rosją. Jesteśmy w stałym kontakcie z rządem Ukrainy w ich sprawie i w pełni wspieramy Ukrainę w jej wysiłkach, aby uzyskać ich zwolnienie" - oświadczył rzecznik brytyjskiego MSZ.


Harding jest już piątym obywatelem brytyjskim, o którym wiadomo, że został schwytany na Ukrainie przez prorosyjskich separatystów

18:59, 17.07.2022

- Rosja opłaca antyukraińskie demonstracje w Izraelu - oświadczyła w niedzielę ambasada Ukrainy w Tel Awiwie. Według placówki takie akcje odbywają się w Hajfie, Netanji i przed ambasadą. 

18:40, 17.07.2022

W nowym odcinku emitowanej na YouTubie kreskówki Masyanya Chiny najeżdżają Rosję, by uwolnić ją od faszyzmu.


Tym samym pretekstem Kreml argumentował rozpoczętą 24 lutego agresję przeciwko Ukrainie. "Odcinek jest skierowany do Rosjan, którzy popierają wojnę na Ukrainie" - powiedział, cytowany przez Radio Wolna Europa, autor sitcomu, Oleg Kuwajew. 


"To, co dzieję się w ich głowach, jest zupełnie niezrozumiałe" - dodał.


"Celem odcinka jest skrytykowanie wojny przeciwko Ukrainie i wyśmianie bezpodstawnych oskarżeń użytych przed jej rozpoczęciem" - wyjaśniło Radio Wolna Europa.


W odcinku przedstawiono m.in. nawiązujące do obecnej sytuacji na Ukrainie bombardowanie miast, ukrywanie się cywilów w schronach i masowe ewakuacje z objętych działaniami zbrojnymi obszarów. 

18:25, 17.07.2022

Rosjanie twierdzą, że niszczyli ukraińską wyrzutnię HIMARS w Pokrowsku (do 2015 r. Krasnoarmijśk) w obwodzie donieckim.

17:36, 17.07.2022

W sobotę na Odessę spadły kolejne rosyjskie rakiety. Miały zniszczyć między innymi magazyn. Rosjanie twierdzą, że znajdowały się w nim zapasy pocisków przeciwokrętowych Harpoon, przekazanym Ukrainie przez NATO. Natomiast Ukraińcy utrzymują, że był to jedynie skład mebli.

17:28, 17.07.2022

W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas 1346 ciał cywilów zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformował szef policji obwodu Andrij Niebytow, cytowany w niedzielę przez Ukrifnorm. Ok. 300 osób uważa się za zaginione. 


- Mogę powiedzieć, że to nie jest ostateczna liczba, bo codziennie pracujemy i niestety na pozycjach, w których rozlokowywana była armia Federacji Rosyjskiej, wciąż znajdujemy kolejne ciała pochowanych ludzi, tymczasowo pochowanych - dodał. 

17:26, 17.07.2022

W niedzielę rano ok. 850 ciężarówek stało w kolejce na łotewsko-rosyjskim przejściu granicznym Terehova - przekazała w niedzielę łotewska agencja LETA , powołując się na Państwową Służbę Dochodów. Prognozowany czas oczekiwania na granicy w tym miejscu to ponad sześć dni.


Ponad 400 ciężarówek czeka też na wyjazd do Rosji na przejściu Grebnova. Tam czas oczekiwania również sięga sześciu dni.


Irina Golubeva, przedstawicielka służb pracujących na przejściu granicznym Terehova, zwróciła uwagę, że mimo tego, iż okres przejściowy dotyczący większości towarów objętych sankcjami już minął i firmy transportowe powinny wiedzieć, że nie mogą wwozić pewnych dóbr do Rosji, wciąż podejmowane są próby przewozu takich ładunków przez granicę.


 "Codziennie w ramach kontroli ładunku w obu kierunkach wykrywa się 14-15 prób obejścia sankcji" - podkreśliła. Wykrywane towary to np. drewno, farby, meble, alkohol, różne towary luksusowe. 

17:22, 17.07.2022

Smartfon uratował życie ukraińskiemu żołnierzowi. Zatrzymał kule. 

17:20, 17.07.2022

W położonym przy granicy z Ukrainą rosyjskim Biełgorodzie, i obwodzie biełogorodzkim, otwarto 500 klas dla kadetów i około 1000 klas wojskowych dla najmłodszych dzieci w wieku szkolnym. Ponadto miejscowe komendy uzupełnień zaczęły prowadzić wstępne kursy wojskowe dla tych, którzy chcą służyć w armii, ale nie mają za sobą przeszkolenia wojskowego. Absolwenci kursów są zachęcani do podpisywania kontraktów z armią Federacji Rosyjskiej – informuje ukraiński wywiad wojskowy (HUR).      

17:02, 17.07.2022

Ukraińcy niszczą rosyjski pojazd pancerny/czołg (trudno zidentyfikować) z bardzo bliskiej odległości.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfxob6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dfxob6i
Więcej tematów