Wojna w Ukrainie. Horror w Kramatorsku. Pentagon ujawnia szczegóły [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 44. doba bestialskiej rosyjskiej inwazji na suwerenną Ukrainę. 50 osób zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu przekazał w piątek, że Rosja użyła rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U. - Nie kupujemy zaprzeczeń Rosja - podkreślił amerykański urzędnik. Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.
- • Ponad 30 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy.
- • Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu przekazał w piątek, że Rosja użyła rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Toczka-U do ostrzału Kramatorska na wschodzie Ukrainy. - Nie kupujemy zaprzeczeń Rosja - podkreślił amerykański urzędnik.
- • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z szefową Komisji Europejskiej i szefem dyplomacji UE. Wcześniej unijni politycy odwiedzili Buczę, gdzie doszło do masakry cywilów. Mówiąc o rosyjskich zbrodniach, Ursula von der Leyen podkreśliła, że świat miał okazję zobaczyć "okrutną twarz" armii Władimira Putina.
- • Sejm przyjął uchwałę ws. zbrodni wojennych i ludobójstwa w Ukrainie, którego dopuszcza się Rosja. Chce powołania międzynarodowej komisji śledczej.
- • Rosyjskie wojska szykują się do kolejnego ataku, który może być jeszcze bardziej brutalny i barbarzyński - ostrzegł w czwartek wieczorem dowódca brytyjskiego lotnictwa, marszałek Mike Wigston.
Jak informuje BBC, powołując się na ustalenia jednego z zachodnich wywiadów, Rosja przeorganizowała swoje siły w Ukrainie. Nową rolę otrzymał gen. Aleksander Dwornikow, który ma odpowiadać za koordynację rosyjskiej inwazji.
- Ten konkretny dowódca ma duże doświadczenie w rosyjskich operacjach w Syrii. Dlatego spodziewalibyśmy się poprawy ogólnego dowodzenia i kontroli - przekazał rozmówca BBC, dodając, że Rosja może skupić się teraz na działaniach w Donbasie.
Jak przekazał urzędnik, priorytetem wojsk rosyjskich może stać się osiągnięcie "pewnego rodzaju sukcesu" przed 9 maja, kiedy to w Rosji świętowany jest Dzień Zwycięstwa.
Administracja prezydenta Joe Bidena rozszerzyła w piątek ograniczenia eksportowe wobec Rosji i Białorusi w ramach zwiększania nacisku na Moskwę i Mińsk po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak poinformował Departament Handlu USA, nowa lista towarów objętych organiczeniami eksportu do tych krajów obejmuje m.in. nawozy sztuczne, łożyska kulkowe, zawory do rurociągów i szereg innych części, materiałów i chemikaliów.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wezwał kraje zachodnie do dostarczenia Kijowowi broni dalekiego zasięgu. "Potrzebujemy nie tylko sankcji, ale także broni. Jeśli ta sprawa zostanie odłożona, to samo stanie się w Europie" - przekazał w opublikowanym filmie.
Myślę, że miękkość, z jaką niektórzy na Zachodzie nadal traktują państwo rosyjskie, jest zła. Wiemy, kto nieustannie próbuje złagodzić sankcje. Ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wreszcie stało się to jasne w Europie: trzeba nałożyć naprawdę pryncypialne i naprawdę silne sankcje na Rosję. I nie jakieś częściowe ograniczenie eksportu rosyjskiej energii. Nie jakieś częściowe ograniczenie rosyjskiej żeglugi. Wiemy, kto opóźnia tę decyzję. Ale jestem przekonany, że zarówno ci politycy, jak i te kraje, zmienią swoje stanowisko pod presją tego, co Rosja robi przeciwko Ukraińcom i przeciwko wolności w Europie.
- Odpowiedzialność jest nieunikniona - wysiłki całego świata będą skupione na tym, by dokładnie ustalić wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie, zarówno tych, którzy wydawali rozkazy, jak i tych, którzy je wykonywali - przekazał Zełenski.
Piątkowy atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku, tak jak masowe morderstwa w Buczy i wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, powinien stać się jednym z zarzutów stawianych przed trybunałem, który z pewnością powstanie - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Francuski ambasador został wezwany na dywanik do resortu przy al. Szucha. To pokłosie kontrowersyjnych słów prezydenta Emmanuela Macrona o premierze Mateuszu Morawieckim. Spotkanie w MSZ trwało 20 minut. - Rozmowa z ambasadorem odbyła się w atmosferze bardzo dużego wzajemnego zrozumienia. Czas to nie jest rzecz całkowicie policzalna i czasami można sobie przez dwie minuty powiedzieć więcej, niż przez dwie godziny - oświadczył wieczorem rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Powiązane tematy:
"Wolny świat jest pod wrażeniem godności i odwagi Ukrainy. Jestem zaszczycony spotkaniem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, mogąc pokazać determinację Europy i zaangażowanie w dalsze wspieranie Ukraińców. Uznajemy europejskie aspiracje Ukrainy. Ukraina należy do naszej europejskiej rodziny" - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
W piątek korytarzami humanitarnymi z obszarów Ukrainy zagrożonych działaniami wojennymi ewakuowano 6665 osób - przekazała wicepremier Iryna Wereszczuk. Dodała, że 5158 z nich przybyło do Zaporoża, są to mieszkańcy okupowanych terenów obwodu zaporoskiego i oblężonego przez Rosjan Mariupola.
"Nigdy nie dorównamy poświęceniu narodu ukraińskiego. Ale mobilizujemy naszą gospodarczą siłę, aby pociągnąć Putina do odpowiedzialności. Nałożyliśmy surowe sankcje na Rosję i już przygotowujemy szóstą transzę. Rosja upadnie, podczas gdy Ukraina maszeruje w kierunku europejskiej przyszłości" - przekazała w mediach społecznościowych szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która przebywa z wizytą w Kijowie.
Kolejne zdjęcia z Ukrainy. Na zdjęciu pozostałości po piątkowym ostrzale rakietowym w mieście Czuhujew w obwodzie charkowskim.
"U naszych wschodnich granic trwa wojna. Mocarstwo atomowe zaatakowało sąsiednie suwerenne państwo, którego jedyną winą było podążanie własną drogą w polityce wewnętrznej i zewnętrznej. Zaatakowana Ukraina walczy nie tylko o swoją niezawisłość, ale także o przyszłość Europy. Agresywna, nieprzestrzegająca żadnych reguł porządku międzynarodowego Rosja stanowi zagrożenie także dla nas" - pisze publicysta Jakub Majmurek.
Powiązane tematy:
"Nieuzasadniona agresja i okrucieństwa Rosji zburzyły podstawy aktu końcowego KBWE z Helsinek. Udział Rosji w OBWE stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i współpracy w Europie. Jeśli OBWE nie ma odpowiednich mechanizmów zawieszających, ustalcie procedurę i usuńcie Rosję" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Ponad 45 tys. Ukraińców zostało bezprawnie deportowanych do Rosji i na Białoruś z okupowanych przez siły rosyjskie terenów Ukrainy - przekazała w piątek Tetiana Łomakina z kancelarii prezydenta Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.
Duński dziennikarz i ekspert zajmujący się gazociągami Nord Stream 1 i 2 Jens Hovsgaard w swojej książce "Gier, Gas und Geld” (Chciwość, gaz i pieniądze) opisuje sieć powiązań, kryjących się za powstawaniem Nord Stream 1 i 2. Pytany przez dziennik "Die Welt", czy Niemcy są odpowiedzialne za wojnę odpowiada: "powiedziałbym nawet, że Niemcy utorowały Putinowi drogę na Ukrainę".
Chociaż Shell zadeklarował w marcu, że przestaje kupować rosyjską ropę i gaz, to koncern kupuje mieszankę oleju napędowego, która składa się w 49,99 proc. z paliwa z Rosji. Taką informację przekazał w piątek ekspert ds. energii agencji Bloomberg Javier Blas.
W ramach zatwierdzonej dotąd pomocy wojskowej dla Ukrainy jest ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger - poinformowała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dostawy objęły też "setki" dronów kamikadze Switchblade i kierowane laserowo rakiety.
W UE weszły w życie unijne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. 217 osób, w tym córki prezydenta Rosji Władimira Putina, zostało objętych zakazem wjazdu do Unii i zamrożeniem aktywów w Europie. Restrykcje obejmują też 18 podmiotów.
Rzecznik polskiego MSZ przekazał, że w Rosji nadal pracuje ambasador i kilkunastu polskich dyplomatów. - To nie jest duża obsada, ale dalej będą próbowali kontynuować swoją pracę w tych trudnych warunkach. Pozostanie zdecydowana mniejszość, której będzie trudno pracować - powiedział.
Wydaleni polscy dyplomaci muszą opuścić Rosję do 13 kwietnia - powiedział w piątek rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina. Dodał, że w Rosji nadal pracuje ambasador i kilkunastu polskich dyplomatów.
Leonid Newzlin, rosyjski biznesmen żyjący na emigracji, powołując się na swoje kontakty na Kremlu, zdradził co obecnie dzieje się z Władimirem Putinem. Jego zdaniem rosyjski prezydent "nie chce i najwyraźniej nie otrzymuje złych informacji (w tym o wojnie - red.). Dodał, że lekarze Putina zaczęli u niego dostrzegać symptomy "poważnej choroby". Więcej w materiale WP.
Powiązane tematy:
Siły rosyjskie kontynuują niszczenie ukraińskiej infrastruktury cywilnej ostrzałami artyleryjskimi i rakietowymi. Atakują również miejsca ewakuacji cywilów - informuje w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodaje, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się w piątek z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą. Omówiły m.in. polskie poparcie wobec europejskiej perspektywy dla Mołdawii i pomoc walczącej z rosyjską agresją Ukrainie oraz uchodźcom z tego kraju.
Piątkowy atak Rosjan na dworzec kolejowy w Kramatorsku, w wyniku którego zginęło co najmniej 50 osób, w tym pięcioro dzieci, to "metodyczna egzekucja Ukraińców" – skomentował w rozmowie z BILD Wołodymyr Kliczko, brat mera Kijowa Witalija Kliczki.
To oni są najbardziej bezwzględni w armii rosyjskiej. "Trzon okrucieństwa"
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski