Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Rosjanie przejęli fabrykę w Zaporożu. Ukraińcy ostrzegają

Niedziela to 116. dzień inwazji w Ukrainie. Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad fabryką rudy żelaza w Zaporożu. Obecnie stanowi to poważne zagrożenie dla regionu, ponieważ może wystąpić poważne zanieczyszczenie - przekazał szef administracji obwodowej Zaporoża Aleksander Staruch. Tymczasem minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że w Warszawie zostanie otwarta wystawa zniszczonych, spalonych rosyjskich pojazdów pancernych.

Wojna w Ukrainie. Miedwiediew: UE zniknie, zanim zaakceptuje Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. Miedwiediew: UE zniknie, zanim zaakceptuje Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO] Źródło: FORUM, fot: Carol Guzy
d215q8f
d215q8f


  • • Rosjanie przejęli kontrolę nad fabryką rudy żelaza w Zaporożu. - Stanowi to poważne zagrożenie dla regionu, ponieważ może wystąpić poważne zanieczyszczenie - przekazał szef administracji obwodowej Zaporoża Aleksander Staruch.  

  • • W Warszawie zostanie otwarta wystawa zniszczonych, spalonych rosyjskich pojazdów pancernych - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Zapowiedział, że później będzie ją można obejrzeć także w Madrycie czy Lizbonie.

  • • Zdaniem Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, Polska ma być "niekwestionowanym liderem w liczbie zagranicznych najemników walczących po stronie Ukrainy". Tamtejszy resort podał propagandowe dane, według których na froncie walczy 1830 Polaków, "z czego 378 zginęło". Kolejnym krajem ma być Rumunia, a następnie Wielka Brytania.

  • • W obwodzie chersońskim najeźdźcy zatrzymują i biją mężczyzn - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na zastępcę dyrektora Centrum Studiów Bliskiego Wschodu Serhija Daniłowa. Według niego ludzie bez żadnego powodu są przetrzymywani i bici. Rosyjscy okupanci okradają też lokalne społeczności. Jak donosi Ukrinform, w regionie Chersonia najeźdźcy blokują korytarze ewakuacyjne i porywają cywilów.

  • Premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez serwis The Kyiv Independent, przekazał, że Ukraina przedstawi plan odbudowy w lipcu. W jego ramach każdy kraj partnerski będzie odpowiadał za określony region lub przemysł.
Trwa łączenie
22:36, 19.06.2022

- W tym tygodniu należy spodziewać się także nasilenia wrogiej aktywności Rosji. Nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Europie. Przygotowujemy się i ostrzegamy partnerów - dodał ukraiński prezydent.

22:33, 19.06.2022

- Jutro zaczyna się historyczny tydzień. Jeden z najważniejszych od 1991 roku. Tydzień, w którym usłyszymy odpowiedź Unii Europejskiej w sprawie statusu kandydata dla Ukrainy - przekazał Zełenski.

22:29, 19.06.2022

W przyszłym tygodniu należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji, również w Europie - ostrzegł w niedzielę w zamieszczonym na mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:16, 19.06.2022

Mer Czernihowa Władysław Atroszenko poinformował w niedzielę, że ukraińska straż graniczna nie wypuściła go z kraju do Polski. 

21:57, 19.06.2022

Jutro zaczyna się historyczny tydzień. Jeden z najważniejszych od 1991 roku. W tym tygodniu usłyszymy odpowiedź z Unii Europejskiej dotyczącą przyznania statusu kandydata Ukrainie. W tym tygodniu należy się też spodziewać, że Rosja zaostrzy wroga aktywność. Zrobi to celowo - na pokaz. I nie tylko przeciwko Ukrainie, ale i przeciwko Europie. Przygotowujemy się. Ostrzegamy partnerów. I dziękujemy wszystkim, których siła dzisiaj jest naszym jutrzejszym zwycięstwem - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w najnowszym wystąpieniu. 

21:48, 19.06.2022

Ukraińska 2S7, czyli armata samobieżna kalibru 203 mm rosyjskiej produkcji, w akcji na wschodzie kraju.

 

21:42, 19.06.2022

Legion Gruziński opublikował w sieci klip z Siewierodoniecka - informuje Nexta.


21:32, 19.06.2022

"New York Times" zidentyfikował ponad 2000 sztuk amunicji użytej przez Rosjan w Ukrainie od początku wojny. Okazało się, że większość z niej to amunicja niekierowana.  Jednocześnie, według dziennikarzy "NYT", 210 sztuk zidentyfikowanej amunicji to broń zabroniona przez traktaty międzynarodowe. 


21:28, 19.06.2022

Wiczesław Czaus, szef obwodu czernihowskiego ostrzegł mieszkańców, że w nocy z niedzieli na poniedziałek Rosajnie moga przypuścić ataki na infrastrukturę kolejową w tym regionie. - Nie leceważcie sygnałów alarmu przeciwlotniczego! - zaapelował do mieszkańców.

21:20, 19.06.2022

AFP opublikowała zaktualizowaną mapę działań wojennych - informuje serwis Nexta.


21:02, 19.06.2022

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że w niedzielę wojska rosyjskie próbowały przedrzeć się w okolicach Toszkiwki. Początkowo im się to udało, ale potem poniosły porażkę dziękui użyciu przez siły ukraińskie artylerii - podkreślił Hajdaj. Gubernator oznajmił, że Lisiczańsk jest kontrolowany przez władze ukraińskie. Miasto jest stale ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. "Po cichu" ewakuowani są mieszkańcy.

21:00, 19.06.2022

Wojska rosyjskie wywiozły z magazynów obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy 15 tys. ton słonecznika i 10 tys. ton zboża - poinformował szef władz tego regionu Serhij Hajdaj, cytowany w niedzielę przez serwis Unian. Hajdaj przekazał też w telewizji, że trwają zaciekłe walki w Siewierodoniecku, siły rosyjskie próbują przejąć pełną kontrolę nad miastem. Jak dodał, wojskom przeciwnika to się nie udaje i ponoszą one "masowe straty".

20:58, 19.06.2022

Rosjanie przypuścili atak rakietowy na Oczaków w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Próbowali zniszczyć lokalny port. Co najmniej jedna osoba zginęła, jest kilku rannych. Zniszczonych zostało kilka budynków.

20:54, 19.06.2022

Specjalny Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Praw Człowieka Amon Gilmore odwiedził zniszczone domy i miejsca tortur w Bucha i Irpen. -  Dołożymy wszelkich starań, aby osoby odpowiedzialne za te zbrodnie zostały postawione przed wymiarem sprawiedliwości. Ukraina jest częścią rodziny europejskiej. Ukraina należy do Unii Europejskiej - stwierdził Gilmore cytowany przez serwis Ukraińska Prawda.

20:47, 19.06.2022
20:43, 19.06.2022

Trzech cywilów, w tym dziecko, zostało rannych w obwodzie donieckim w miejscowości Zalizne. Przyszli po wodę, którą dostarczono beczkowozami. Zostali ostrzelani przez Rosjan.20:28, 19.06.2022

Przedstawiciel Kolei Litewskich Mantas Dubauskas poinformował, że blokowanie przewozu niektórych towarów do obwodu kaliningradzkiego jest wynikiem sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, które weszły w życie w połowie czerwca. 

20:27, 19.06.2022

- Oczywiście, każda wiadomość, która świadczy o nieprzychylności wobec Rosji, jest podchwytywana i eskalowana. Takie informacje są wykorzystywane przede wszystkim do zwiększania napięcia i przedstawiania państw zachodnich jako wrogo nastawionych do narodu rosyjskiego  - powiedział Adomenas w rozmowie z radiem publicznym LRT. Wiceminister w ten sposób skomentował sobotnie doniesienia agencji prasowej Reuters i rosyjskiego serwisu brytyjskiej rozgłośni BBC, cytujące gubernatora obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanowa, który powiedział, że Litewskie Koleje poinformowały urzędników kolejowych rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego o zakazie przewozu koleją wielu towarów z powodu zachodnich sankcji.

20:26, 19.06.2022

Rosja do celów propagandowych wykorzysta zakaz przewozu koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych rosyjskich towarów, objętych sankcjami nałożonymi na Moskwę za wojnę na Ukrainie - twierdzi wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas.


20:10, 19.06.2022

Druga ustawa zakazuje importu i dystrybucji na Ukrainie wyrobów poligraficznych z Rosji, Białorusi i okupowanych terytoriów Ukrainy (z wyjątkiem wyrobów wyprodukowanych przed okupacją). Ukraina zakazuje również dystrybucji książek zawierających utwory, które zostały napisane przez obywateli rosyjskich w jakimkolwiek okresie od 1991 roku. Wyjątkiem są tylko byli obywatele rosyjscy, którzy są lub w chwili śmierci byli obywatelami Ukrainy i nie posiadali obywatelstwa rosyjskiego. Istnieją również wyjątki dla wydawnictw, które nie są importowane w celu dystrybucji. 

20:09, 19.06.2022

Ukraiński parlament przyjął ustawy ograniczające rozpowszechnianie rosyjskiej muzyki i książek - informuje serwis hromadske.ua.

Pierwsza ustawa zakazuje publicznego wykonywania muzyki tworzonej przez artystów będących obywatelami Rosji po 1991 roku. Wyjątkiem mogą być byli obywatele Rosji, którzy są lub w chwili śmierci byli obywatelami Ukrainy i nie posiadali obywatelstwa rosyjskiego oraz Rosjanie, którzy potępili inwazję Rosji na Ukrainę.
 

20:02, 19.06.2022

W sobotę w Miami na Florydzie przeprowadzono akcję wykupu broni pod hasłem Guns 4 Ukraine (Broń dla Ukrainy). Broń ma być przekazana Ukraińcom, walczącym w wojnie z najeźdźcą rosyjskim za pośrednictwem organizacji Ukrainian Congress Committee of America (UCCA).

19:53, 19.06.2022

Aleksander Staruch zaznaczył, że zakład jest obecnie zamknięty, ale wymaga monitorowania - a tego w jego ocenie Rosjanie mogą nie mieć zamiaru robić.


Jeśli przepompownie nie działają i woda nie jest wypompowywana, to wody powierzchniowe mogą ulec zanieczyszczeniu. W efekcie możliwe jest również zanieczyszczenie wód gruntowych, z których mieszkańcy regionu otrzymują wodę - wyjaśnia Kanał 24.

19:49, 19.06.2022

Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad fabryką rudy żelaza w Zaporożu. Obecnie stanowi to poważne zagrożenie dla regionu, ponieważ może wystąpić poważne zanieczyszczenie - przekazał szef administracji obwodowej Zaporoża Aleksander Staruch.

19:37, 19.06.2022

Scholz bronił także decyzji Merkel, która wyrażała sprzeciw wobec procesu przystąpienia Ukrainy do NATO w 2008 roku. 


- Kryteria przystąpienia do NATO muszą być spełnione przez każdy kraj, który chce przystąpić do sojuszu. Wejście Ukrainy do NATO nie było na porządku dziennym. Wszyscy o tym wiedzieli, łącznie z prezydentem Rosji - wyjaśnił Scholz.

19:29, 19.06.2022

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) w wypowiedzi dla Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa) broni polityki pojednania z Rosją swojej poprzedniczki - Angeli Merkel  (CDU). 


- Próba mediacji nigdy nie może być czymś złym, podobnie jak próba pokojowego dogadania się - powiedział Scholz, zaznaczając, że w tej kwestii jego zdanie jest podobne do tego Merkel.

19:18, 19.06.2022

Na kierunku siewierodonieckim wojska rosyjskie prowadzą całodobowy zwiad powietrzny za pomocą dronu Orłan-10. Siły rosyjskie prowadzą działania szturmowe, by ustanowić pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem. Walki trwają, przeciwnik nie odnosi sukcesu - podaje ukraiński sztab.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d215q8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d215q8f
Więcej tematów