Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. USA szykują nowe sankcje. Uziemią rosyjskie samoloty? [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 36. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Joe Biden przekazał w czwartek, że według informacji Stanów Zjednoczonych, "są wskazania, że niektórzy doradcy Władimira Putina są w areszcie domowym". Biały Dom poinformował też, że wkrótce sankcjami zostanie objętych kolejnych 120 białoruskich i rosyjskich firm, m.in. z branży lotniczej i morskiej. Zapraszamy do śledzenia relacji Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. USA szykują nowe sankcje. Uziemią rosyjskie samoloty?  Wojna w Ukrainie. USA szykują nowe sankcje. Uziemią rosyjskie samoloty? Źródło: East News, fot: Wojtek Laski
d4in7lm


  • Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi - zapowiedziała w czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield.  Firmy te zostaną odcięte od zachodnich technologii. - Siła tych restrykcji będzie się tylko zwiększała w miarę upływu czasu, jak będą zmniejszać się rosyjskie zasoby np. części zapasowych do niektórych samolotów - powiedziała rzeczniczka Białego Domu.

  •  - Putin wydaje się odizolowany. Są wskazania, że niektórzy jego doradcy są w areszcie domowym - powiedział w czwartek Joe Biden. Zaznaczył jednak, że nie ma na to "twardych dowodów". Prezydent USA ogłosił też "największy plan uwolnienia rezerw ropy naftowej w historii".

  •  Około 15-20 tys. mieszkańców miasta Izium na wschodzie Ukrainy potrzebuje pilnej ewakuacji, jednak wojska rosyjskie nie zgadzają się na korytarze humanitarne - przekazały w czwartek miejscowe władze.

  •   Personel  elektrowni atomowej w Czarnobylu poinformował, że na terenie obiektu nie ma już osób postronnych. Potwierdziły się też informacje, że Rosjanie budowali okopy w tzw. czerwonym lesie, czyli najbardziej  napromieniowanym obszarze w całej strefie wykluczenia. 

Trwa łączenie
00:19, 01.04.2022

MSZ Ukrainy zwrócił także uwagę na fakt mobilizacji na terenach należących do separtystyczny republik: ługańskiej i donieckiej, a także na terenach czasowo zajętych przez Rosjan. Ludzie ci wysyłani są następnie do walk na terenie Ukrainy.

00:16, 01.04.2022

"Od 2014 roku rosyjska administracja okupacyjna wezwała do służby w rosyjskich siłach zbrojnych około 34 tysięcy mieszkańców Krymu, z których część została zmuszona do walki przeciwko Ukrainie" - czytamy w komunikacie MSZ Ukrainy.

00:14, 01.04.2022

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostro skrytykowało mobilizację prowadzoną przez Rosję na czasowo okupowanych terytoriach - na Krymie i w części Donbasu. Te działania okupantów nazwano zbrodnią wojenną. 

00:10, 01.04.2022

"Dzisiaj zapadła kolejna decyzja w sprawie antybohaterów - teraz nie mam czasu zajmować się wszystkimi zdrajcami, ale stopniowo wszyscy będą ukarani” - powiedział w czwartek Zełenski. Dodał, że ci wysocy rangą żołnierze, którym nie wolno było wybierać, gdzie jest ich ojczyzna, "którzy złamali wojskową przysięgę wierności narodowi ukraińskiemu złożoną w celu ochrony naszego państwa, jego wolności, niepodległości, z pewnością zostaną pozbawieni wyższych stopni wojskowych".

00:09, 01.04.2022

Zełeński zaapelował do Ukraińców, by nie ulegali emocjom, zchowali powściągliwość i cierpliwość. "Wszyscy nadal chcemy wygrać... Ale przed nami bitwy. Przed nami jeszcze bardzo trudna droga, aby osiągnąć wszystko to, czego chcemy" - dodał.

00:07, 01.04.2022

"Ale musimy też zdać sobie sprawę, że dla rosyjskiego wojska jest to część ich taktyki. To nie jest łatwe. Znamy ich plany. Wiemy, co planują i co robią. Wiemy, że odchodzą z miejsc, gdzie ich bijemy, aby skupić się na innych, które są bardzo ważne. Na tych,  które dla nas mogą być bardzo trudne" - tłumaczył Zełenski.

00:04, 01.04.2022

"Jestem pewien, że każdemu z Was jest bardzo przyjemnie czytać i oglądać informacje, że nasze ukraińskie miasta są stopniowo wyzwalane z rąk okupantów. Zgadza się. Na północ od Kijowa, w kierunku Czernihowa, w Sumach, wysiedlenie okupantów trwa” - stwierdził Zełenski. 

00:02, 01.04.2022

"Wytrzymaliśmy wiele razy dłużej niż wróg myślał. Myśleli, że wystarczy im  trzy lub pięć dni, by przejąć cały nasz kraj. A minęło już 36. A my stoimy. I będziemy dalej walczyć" - stwierdził w najnowszym wystąpieniu do Ukraińców prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

23:43, 31.03.2022

Rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko informuje na swoim profilu na Twitterze o kradzieżach, jakich dopuszczają sie rosyjscy żołnierze wycofujący się spod Kijowa. "Plądrują domy zwykłych ludzi. Elektronika, ubrania, buty, kosmetyki. To nie jest armia. To hańba. Nigdy nie zapomnimy i nigdy nie wybaczymy" - czytamy w poście.


23:40, 31.03.2022

- Jeszcze nigdy żaden przywódca rosyjski, żaden car, żaden pierwszy sekretarz nie pogrążył narodu rosyjskiego w takiej otchłani, jak to zrobił teraz Władimir Putin. Bo co tu ukrywać, to co się stało to już jest porażka narodu rosyjskiego. Rosjanie będą walczyć z tą plamą na własnym sumieniu przez wiele dziesięcioleci, a może i dłużej - ocenił w czwartek w Polskim Radiu 24  rosyjski dysydent, historyk z Uniwersytetu Opolskiego prof. Nikołaj Iwanow. 

23:38, 31.03.2022

- Putin przyczynił się do ostatecznego ukształtowania narodu ukraińskiego. Teraz wszyscy Ukraińcy pod tymi bombami, pod tą presją wojskową czują się ukraińskimi patriotami i będą bronić swojej ojczyzny - ocenił rosyjski dysydent, historyk z Uniwersytetu Opolskiego prof. Nikołaj Iwanow. 

23:13, 31.03.2022

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin zdecydował, że amerykańscy żołnierze rozmieszczeni w Polsce, którzy są częścią 82. Dywizji Powietrznodesantowej, pozostaną w naszym kraju "trochę dłużej” - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby. Kirby dodał, że grupa uderzeniowa lotniskowca Harry S. Truman na Morzu Śródziemnym również pozostanie na swoim miejscu.

23:09, 31.03.2022

Ponad 140 osób zostało ewakuowanych z ostrzeliwanych miast obwodu donieckiego. Z Wugledaru wywieziono 124 osoby, w tym 25 dzieci i cztery osoby niepełnosprawne. Z Awdijiwki 17 obywateli. Policja pomogła ratować ludzi - czytamy w wydanym w czwartek oświadczeniu Narodowej Policji Ukrainy. 

23:07, 31.03.2022

Giennadij Gudkow, były parlamentarzysta rosyjski, w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji stwierdził, że Putinowi Ukraina "nie jest do niczego potrzebna". - On się jej boi, uważa ją za śmiertelne niebezpieczeństwo, bo  boi się demokracji i wolności, którą buduje naród ukraiński - stwierdził.  Jak zaznaczył, takie procesy na Ukrainie zagrażają rządom Putina, który przede wszystkim chce pozostać u władzy na zawsze.

23:00, 31.03.2022

Departament Stanu USA radzi Amerykanom natychmiastowe opuszczenie Ukrainy i Rosji.  - W ostatnich tygodniach informowaliśmy, że rosyjskie organy ścigania celowo poszukiwały i przetrzymywały obywateli USA w Ukrainie i w Rosji. Słyszeliśmy też pogardę Putina dla wolności słowa i równych praw dla wszystkich. W związku z tym uważamy, że rosyjskie siły bezpieczeństwa zarówno w Rosji, jak i w Ukrainie będą nadal próbowały przetrzymywać Amerykanów ze względu na ich obywatelstwo. Powtarzamy, że obywatele USA w Rosji i w Ukrainie muszą wziąć to pod uwagę i natychmiast opuścić terytorium tych krajów - stwierdził rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Ned Price.

22:48, 31.03.2022

Ambasadorowie Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii we Włoszech w liście otwartym przestrzegli przed próbami rozpowszechniania rosyjskiej dezinformacji w europejskich mediach, także włoskich. W liście przekazanym zaapelowali o szczególną uwagę w podejściu do źródeł informacji i ich weryfikowanie.

22:43, 31.03.2022

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola poinformowała na Twitterze, że jest w drodze do Kijowa.

22:33, 31.03.2022

- Obrońcy Mariupola związali walką rosyjskie siły i uniemożliwiają im rozwinięcie ofensywy na innych kierunkach, m.in. na Krzywy Róg i Zaporoże - oceniła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że mimo porażek Rosjanie nie rezygnują ze swoich celów.

22:28, 31.03.2022

- Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi - zapowiedziała w czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Jak dodała, firmy te zostaną odcięte od zachodnich technologii.

22:25, 31.03.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został laureatem honorowego SuperWiktora, a więzionego na Białorusi Andrzeja Poczobuta nagrodzono jako "dziennikarza roku". Rozdanie Wiktorów - nagród polskiej telewizji - odbyło się w czwartek w Warszawie.

22:16, 31.03.2022

Import gazu z Rosji i sankcje nałożone na ten kraj za inwazję na Ukrainę były tematami czwartkowej telefonicznej rozmowy premiera Włoch Mario Draghiego i kanclerza Niemiec Olafa Scholza - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie. Przywódcy zgodzili się, że sankcje są "bardzo skuteczne".

22:13, 31.03.2022

Japonia oficjalnie uznała cztery Wyspy Kurylskie za swoje terytorium znajdujące się pod okupacją rosyjską.

22:05, 31.03.2022

- Rosja, która dokonała inwazji na Ukrainę, nie może być już uznawana za konstruktywnego partnera w ramach grupy G20, a rosyjskie działania zakłóciły wzrost gospodarczy w skali całego świata - ocenił w czwartek premier Kanady Justin Trudeau.

22:00, 31.03.2022

- Żądania prezydenta Rosji Władimira Putina, by kontrahenci z "państw nieprzyjaznych" płacili za dostawy gazu w rublach, są przejawem desperacji Kremla. To desperacja w wymiarze gospodarczym i finansowym, wywołana sankcjami Zachodu - ocenił w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

21:54, 31.03.2022

Komisja Europejska poinformowała, że kraje UE zasygnalizowały sytuacje kryzysowe w dostawach gazu, ale póki co, nie zgłosiły żadnych problemów z bezpieczeństwem dostaw - podał w czwartek Reuters.

21:51, 31.03.2022

- Na Ukrainie trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w czwartek udało się ewakuować własnymi środkami transportu do Zaporoża 1458 osób - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. W Melitopolu Rosjanie zabrali pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców okupowanego miasta.


21:48, 31.03.2022

- Około 15-20 tys. mieszkańców miasta Izium na wschodzie Ukrainy potrzebuje pilnej ewakuacji, jednak wojska rosyjskie nie zgadzają się na korytarze humanitarne - poinformował w czwartek zastępca mera Iziumu Wołodymyr Macokin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4in7lm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4in7lm
Więcej tematów