Wojna w Ukrainie. Plany Putina. Nowa ocena Pentagonu
Pentagon przekazała, że podczas agresji na Ukrainę Rosja wystrzeliła już ponad 500 rakiet. Przedstawiciel USA przekazał nowe ustalenia służb amerykańskich. Według nich kolumna sił Rosji pod Kijowem wciąż stoi.
04.03.2022 | aktual.: 04.03.2022 21:37
Od początku rozpoczęcia inwazji, Rosja wystrzeliła już ponad 500 rakiet, choć wciąż nie posiada kontroli nad przestrzenią powietrzną - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.
Jak powiedział oficjel prowadzący briefing prasowy, z informacji resortu wynika, że na Ukrainę wkroczyło już 92 proc. z ponad 150 tys. żołnierzy, których Rosja zgromadziła wokół granic przed inwazją. Nadal nie ma informacji, by w napaści uczestniczyły siły białoruskie.
Odnosząc się do rosyjskiego szturmu na Zaporoską Elektrownię Atomową, przedstawiciel resortu potępił czyn jako nieodpowiedzialny i stwierdził, że "nie może zaprzeczyć" doniesieniom, że elektrownia znajduje się pod kontrolą Rosjan.
Zaznaczył jednak, że nie ma wskazań o wycieku paliwa ani o podwyższonym promieniowaniu.
Wojna w Ukrainie. Pentagon o konwoju pod Kijowem
Dodał, że kolumna pod Kijowem wciąż stoi w miejscu 25 km od miasta. Została spowolniona przez ukraińskie ataki oraz wysadzenie jednego z mostów.
Według przedstawiciela Pentagonu USA wciąż dostarczają broń Ukrainie i dostarczono dotąd ok. 70 proc. z ostatniego pakietu pomocy wartej 350 mln dolarów.
Rosyjskie wojska znajdują się też pod Czernihowem i Charkowem na północy kraju, ale kontynuują postępy na południu kraju. Oficjel zaznaczył jednak, że Mariupol nad Morzem Azowskim wciąż pozostaje pod kontrolą Ukrainy. Dodał, że choć Rosja może przeprowadzić atak na Odessę z lądu i morza, na razie nie ma wskazań o takim ruchu.
Według przedstawiciela Pentagonu USA wciąż dostarczają broń Ukrainie i dostarczono dotąd ok. 70 proc. z ostatniego pakietu pomocy wartej 350 mln dolarów. Zaznaczył też, że podobną pomoc dostarczyło 14 krajów, a Ukraińcy robią z niej dobry użytek. Oświadczył też, że nie ma sygnałów o rosyjskich próbach zakłócania transportu.
Pentagon uważa też, że Ukraina wciąż posiada większość swoich systemów obrony powietrznej i lotnictwa, a Rosja nie uzyskała dominacji nad przestrzenią powietrzną.u.
Zobacz także
Białoruski ochotnik Ilja "Litwin" zginął w czasie walk o miejscowość Bucza pod Kijowem - podał tymaczasem w piątek na Twitterze portal Nexta, podkreślając, że jest to pierwszy Białorusin, który poległ w walce w obronie Ukrainy przed inwazją Rosji.
Wojna w Ukrainie. Dziewiąta doba walki niepodległej Ukrainy
Ukraińcy już dziewiątą dobę odpierają ataki rosyjskiej armii. Rosja przeprowadziła ostrzał rakietowy m.in. elektrowni atomowej w Zaporożu. Ukraina wezwała NATO do interwencji. Żaden reaktor na szczęście nie został uszkodzony. Dramat trwa w Mariupolu - miasto jest otoczone. W Meltiopolu Rosjanie zajęli wieżę TV i emitują rosyjskie kanały. Jednocześnie Putin oświadczył w telewizyjnym wystąpieniu, że "Rosja nie ma złych zamiarów".