Wojna w Ukrainie. Szturm Rosjan. Ogromny pożar w zakładach chemicznych [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 108. dzień inwazji w Ukrainie. W szturmowanych przez wojska Rosji zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy wybuchł ogromny pożar. Wyciekły dziesiątki ton smaru. Nie wiadomo, czy ogień został opanowany. - Tereny zakładów Azot są ostrzeliwane bardzo intensywnie, godzinami, z wielkiego kalibru - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. "Zanika euforia, która towarzyszyła nieoczekiwanym zwycięstwom Ukrainy nad nieudolnymi rosyjskimi wojskami. Moskwa dostosowuje swoją taktykę i odzyskuje siły. Pokazuje przytłaczającą siłę ognia przeciwko mocno niedozbrojonym ukraińskim wojskom" - pisze "Washington Post". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Ogromny pożar wybuchł w szturmowanych przez Rosjan zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy. Wyciekły dziesiątki ton smaru. - Tereny zakładów Azot są ostrzeliwane bardzo intensywnie, godzinami, z wielkiego kalibru - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Nie wiadomo, czy udało się ugasić ogień. Zakłady Azot w Siewierodoniecku są jednymi z największych zakładów chemicznych w Ukrainie.
- • Nadzieja, że Ukraina będzie w stanie odbić swoje ziemie, blednie w obliczu siły ognia Rosjan. Zanika euforia, która towarzyszyła nieoczekiwanym zwycięstwom Ukrainy nad nieudolnymi rosyjskimi wojskami - informuje "Washington Post". "Ukrainie kończy się amunicja, podczas gdy Rosjanie dostosowali swoją taktykę w sposób, który pozwala im w pełni wykorzystać siłę ognia, pozostając z dala od ukraińskich pozycji" - cytuje dziennik Roba Lee, byłego żołnierza marynarki wojennej USA, obecnie pracującego w amerykańskim ośrodku analitycznym FPRI.
- • Aleksander Łukaszenka stwierdził, że "Białoruś musi walczyć o zachodnią Ukrainę", aby "nie stała się łupem Zachodu". To pierwsza od dłuższego czasu taka wypowiedź dyktatora, która może wskazywać na to, że Putin nie przestał myśleć o uderzeniu na ukraińskie obwody położone na zachodzie kraju. Wcześniej takie informacje przekazał niezależny portal Meduza, powołując się na źródła na Kremlu.
- • W wyniku ukraińskiego ataku na Starą Zburiwkę, miejscowość położoną nad Dnieprem, miało zginąć dwóch ważnych rosyjskich generałów. Jeden z nich miał zorganizować "referendum" w celu przyłączenia obwodu chersońskiego do Rosji. Informacje przekazał doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz.
- • Siergiej Ławrow skomentował wypowiedź prezydenta Polski Andrzeja Dudy, w której porównał Władimira Putina do Adolfa Hitlera. Minister spraw zagranicznych Rosji doradził studiowanie własnej historii. Stwierdził także, że Polska już zaczęła "aktywnie opanowywać terytorium Ukrainy"
Na Ukrainę przybyła komisja ONZ, aby zbadać zbrodnie rosyjskie.
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że w okupowanym mieście Rosjanie budują obiekt mieszkalny i zaraz obok niego - umocnienia bojowe. Według Andriuszczenki świadczy to o tym, że mieszkańcy zostaną użyci jako "żywe tarcze".
Ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow ocenił, że aktywny etap wojny może przedłużyć się do zimy. Istnieje wówczas ryzyko zamrożenia konfliktu, a przerwa ta pozwoliłaby Rosji na zgromadzenie wojsk na obszarach, które są pod jej okupacją.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi pojadą do Kijowa - pisze "Bild am Sonntag". Według gazety wizyta ma się odbyć jeszcze przed szczytem grupy państw G7, który jest planowany na 26-28 czerwca.
W wyniku ostrzału przez Rosjan fabryki Azot w Siewierodoniecku wybuchł ogromny pożar. Wyciekły dziesiątki ton smaru. - Tereny zakładów Azot są ostrzeliwane bardzo intensywnie, godzinami, z wielkiego kalibru - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Nie wiadomo, czy udało się opanować ogień.
Powiązane tematy:
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że armia ukraińska odparła dwa ataki wojsk rosyjskich na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, w rejonie miejscowości: Brażkiwka, Dołyna i Wirnopilla.
Według ustaleń wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Rosja ma plan na 120 dni wojny - poinformował wiceszef wywiadu Wadym Skibicki w komentarzu opublikowanym na komunikatorze Telegram. Dodał, że Rosja nie zrezygnowała z celu zagarnięcia całego terytorium Ukrainy.
Japonia wyśle do Odessy przenośne stacje uzdatniania wody.
W Wilnie otwarto pierwszy w Unii Europejskiej ukraiński ośrodek dla obywateli, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy.
Stany Zjednoczone chcą rozszerzyć koalicję przeciwko Rosji - pisze "New York Times". Gazeta podkreśla, że wiele azjatyckich, afrykańskich i latynoamerykańskich krajów utrzymuje jednak relacje z Moskwą pomimo amerykańskich prób odizolowania Władimira Putina w celu zakończenia wojny w Ukrainie.
Trzy rosyjskie samoloty dokonały w czwartek niewidzialnego dla radarów przelotu nad Bałtykiem na północ od lotniska w Visby na Gotlandii. Samoloty stworzyły zagrożenie dla lotnictwa cywilnego – poinformował dziennik "Dagens Nyheter".
Rosyjski ekonomista uważa, że Putin zawsze będzie miał pieniądze na wojnę.
Powiązane tematy:
Reprezentacja Ukrainy rozegrała kolejne spotkanie w ramach Ligi Narodów. Na łódzkim stadionie pokonała Armenię 3:0. Ukraiński Związek Piłki Nożnej postanowił podziękować Polakom za możliwość gry w Łodzi. "Dziękujemy Polsce za gościnność" - taki napis pojawił się na bandach okalających boisko w trakcie meczu.
Powiązane tematy:
Putin podpisał przepisy dotyczące niewykonywania w Rosji orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Państwowy ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że pomógł w przywróceniu połączenia internetowego pomiędzy Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i Zaporoską Elektrownią Atomową. Pozwala to MAEA na kontrowanie danych z elektrowni. Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana przez wojska rosyjskie.
Rodzina jednego z Brytyjczyków skazanych na śmierć przez prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej we wschodniej Ukrainie oświadczyła, że jest "zdruzgotana i zasmucona" wynikiem "nielegalnego procesu pokazowego".
Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża - powiedział w sobotę premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem. Podkreślił przy tym, że Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża.
Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kana24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski