Wojna w Ukrainie. Kulisy walki o Wyspę Węży. Cios w Rosję, stracili "Aligatora" [RELACJA NA ŻYWO]
29.06.2022 | aktual.: 30.06.2022 23:57
Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 127. dzień od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że ukraińskie wojsko zestrzeliło nad Morzem Czarnym rosyjski helikopter Ka-52, nazywany "Aligatorem". "Został uszkodzony i wpadł do morza" - przekazała ukraińska armia, odsłaniając kulisy wyzwolenia Wyspy Węży. Wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że między Rosją a Zachodem zaczyna pojawiać się "nowa żelazna kurtyna". Tymczasem prezydent Indonezji Joko Widodo oświadczył, że przekazał wiadomość od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
Dziękujemy za śledzenie czwartkowej relacji. Będziemy ją kontynuować pod tym linkiem.
Alarm lotniczy rozbrzmiewa też w innych ukraińskich miastach.
Eksplozje w Charkowie - donosi ukraiński "Kanał 24". Mieszkańcy są wzywani do natychmiastowego ukrycia się.
- Wyspa Węży to punkt strategiczny, a jej zdobycie znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym. Nie gwarantuje bezpieczeństwa, nie gwarantuje, że wróg nie wróci. Ale to już znacznie ogranicza działania okupantów. Krok po kroku wypchniemy ich z naszego morza, ziemi i nieba - ocenił w przemówieniu prezydent Zełenski.
Ukraiński prezydent przyznał też, że obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w Donbasie. - Wyższość ogniowa okupantów jest nadal bardzo odczuwalna, zabrali już wszystko ze swoich rezerw, aby w nas uderzyć: w obwodzie ługańskim, w obwodzie donieckim. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy bronią naszych pozycji w takich warunkach. To jest prawdziwy heroizm - podkreślił.
"Odbyłem rozmowę z moim przyjacielem MSZ Ukrainy Dmytro Kulebą w związku z fałszującymi historię wypowiedziami Amb. Ukrainy w Niemczech. Podziękowałem min. Kulebie za szybką publiczną interwencję w tej sprawie" - napisał na Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau. Dodatkowo ukraińskie MSZ w swoim oświadczeniu stwierdziło, że stosunki między Ukrainą a Polską są teraz w szczytowym momencie, a Ukraina dziękuje Polsce za bezprecedensowe wsparcie w walce z rosyjską agresją.
To reakcja na wypowiedzi ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, który w rozmowie z niemieckim dziennikarzem został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności, którymi miał dowodzić lider OUN Stepan Bandera. Ambasador miał powiedzieć, że we wskazanym okresie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców. - To była wojna - stwierdził polityk.
Drugi stopień alarmowy BRAVO oraz trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP będą obowiązywały na terytorium całego kraju do końca lipca
- Ukraina jest niszczona, a zniszczenia są ogromne. Podam jeden przykład: domy prywatne. Mamy 120 tys. domów i mieszkań, które zostały zniszczone. Niebywała liczba, która cały czas rośnie. Poza tym bloki mieszkalne, 20 tys. takich bloków zostało zniszczonych. Oczywiście w różnym stopniu, nie wszystkie zburzono całkowicie, ale jedna trzecia z tych 20 tys. została zniszczona bezpowrotnie - relacjonował minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow.
Bracia Kliczkowie byli razem na szczycie NATO w Madrycie i wszyscy chcieli się z nimi spotkać. Wołodymyr Kliczko ujawnił w czwartek dziennikowi "Bild", że prezydent USA Joe Biden pomylił go z Witalijem. - Często byłem mylony z merem Kijowa. Ciągle musiałem podkreślać, że to nie ja - przyznał.
- Tak właśnie było z Joe Bidenem. Myślał, że to ja jestem Witalij - powiedział młodszy z braci. Biden poświęcił dużo czasu obu słynnym ukraińskim braciom, mówił o swoich wnukach, które są fanami sławnych bokserów - informuje niemiecki tabloid.
"NATOSummit w Madrycie dobiegł końca. Na poniedziałek zwołałem Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Warto ponad podziałami politycznymi omówić wyniki tego szczytu i podyskutować, jak dalej powinniśmy działać jako Polska. Bezpieczeństwo Polski jest dla nas najważniejsze" - napisał prezydent Andrzej Duda na Facebooku.
Jeszcze przed wylotem na szczyt NATO prezydent zapowiedział, że w poniedziałek - po spotkaniu w Madrycie - zwoła posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa.
- Biorąc pod uwagę dotychczasową i trwającą politykę Aleksandra Łukaszenki wobec Polski i Polaków podchodzimy do wszelkich jego oświadczeń, nawet takich, z dużą ostrożnością i nie zakładamy istnienia dobrej woli. W stosunku do obywateli Polski obowiązuje nadal, od kilku miesięcy zalecenie, by unikać podróży na Białoruś - powiedział w czwartek Polskiej Agencji Prasowej rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew kłamliwie wypowiedział się w sprawie wojny w Ukrainie. - Decyzja o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej w celu ochrony Donbasu była trudna, ale wyważona i wymuszona - skłamał, powielając rosyjską propagandę. Polityk straszył również, że "Rosja ma największy potencjał nuklearny".
- Szczyt NATO w Madrycie jest kolejnym sygnałem dla Putina, żeby nie podejmował takiego ryzyka, że jesteśmy zdeterminowani i solidarni, a odpowiedź będzie mocna. Ale jak on zaatakuje, a odpowiedź będzie mocna, wtedy powiedzmy sobie jasno - jesteśmy w środku konfliktu, który spokojnie można nazwać trzecią wojną światową - powiedział w Polsat News były prezydent Aleksander Kwaśniewski, pytany o to, czy Władimir Putin może użyć taktycznej broni nuklearnej.
"Każdy członek antyputinowskiej koalicji musi wierzyć w zwycięstwo nad Rosją" - napisał na Twitterze doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak
W Homlu, na południowym wschodzie Białorusi przy granicy z Ukrainą, sąd skazał na siedem dni aresztu jedną z organizatorek imprezy dla dzieci-uchodźców z Ukrainy - powiadomiło Radio Swaboda.
Stany Zjednoczone zablokowały aktywa o wartości 1 miliarda dolarów powiązane z rosyjskim oligarchą Sulejmanem Kierimowem - podała agencja Ukrinform.
Firma Maxar Technologies udostępniła najnowsze zdjęcia satelitarne Wyspy Węży.
- Zapora na granicy z Białorusią ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa - przekazał w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Jak podkreślił, powodem budowy konstrukcji w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki
- Chodziło też o pewne instrumenty nacisku, takie, jak stworzenie wschodnioeuropejskiego szlaku nielegalnej migracji. To był cel Rosjan, wykonywał to Łukaszenka. I to się nie udało. Powstrzymaliśmy ten napór - tłumaczył Kamiński na antenie TVP Info.
Z inicjatywy Europejskiego Komitetu Regionów w czwartek w Brukseli zainaugurowano Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy.
Aktor Sean Penn odwiedził jedną z pączkarni w Kijowie. Po wizycie gwiazdora
Hollywood stworzono nowy rodzaj pączka o nazwie "Sean", a 50 proc. zysku z jego sprzedaży trafi na potrzeby ukraińskiej armii.
Przedsiębiorcy z Wołgodońska będą produkować Z-Colę. W ten sposób chcą wyrazić swoje poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Zetka" od początku wojny jest wykorzystywana w rosyjskiej propagandzie, a dla krajów Zachodu to symbol nowego faszyzmu.
Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook