Wojna w Ukrainie. Premier o wsparciu dla Polaków pomagającym Ukraińcom
Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Tymczasem w Polsce schronienie znalazło już ponad milion uchodźców. Głos w tej sprawie zabrał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. - Przyjęliśmy dziś na posiedzeniu Rady Ministrów specjalną ustawę. Gwarantuje ona wsparcie dla Polaków, którzy przyjmują pod swój dach rodziny z Ukrainy - mówił premier. Chodzi m.in. o dodatki finansowe. Morawiecki zapowiedział też ułatwienia dla samych uchodźców.
W konferencji prasowej, obok premiera, udział wziął również szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Mateusz Morawiecki dziękował Polakom, którzy przyjęli uchodźców we własnych domach. Przybliżył tez głównie założenia przyjętej przez rząd ustawy.
- Uchodźcy muszą wiedzieć, że są na czas wojny bezpieczni. Że mogą u nas w miarę normalnie żyć. Dzięki tej ustawie, obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Rzeczypospolitej przez osiemnaście miesięcy na legalnych zasadach - mówił szef polskiego rządu. Dodał, że okres ten będzie mógł zostać wydłużony o kolejne 18 miesięcy.
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego
Pomoc dla uchodźcom w Polsce. 40 zł dziennie przez dwa miesiące
- Ujęliśmy również w tej ustawie możliwość przekazania wsparcia finansowego rodzinom Polskim, które przyjęły pod swój dach rodziny ukraińskie. To 40 złotych dziennie na osobę, czyli około 1200 złotych miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy za pośrednictwem samorządów - tłumaczył Morawiecki. Zaznaczył, że takie wsparcie będzie udzielane przez dwa miesiące.
Premier dodał, że rząd utworzy również "specjalną rezerwę celową" dla wsparcia samorządów. Mają one zapewnić finansowanie dodatkowych zadań władz lokalnych wynikających z przyjęciem uchodźców z Ukrainy.
Morawiecki zapowiedział też zmiany w prawie, które umożliwią Ukraińcom korzystanie z usług publicznych, a zwłaszcza z polskiej służby zdrowia oraz pozwolą na posłanie dzieci do polskich szkół. Szef rządu zapewnił jednak, że Ukraińcy nie będą w tym względzie w żaden sposób uprzywilejowani.
Ponad milion uchodźców trafiło do Polski
Szef MSWiA Mariusz Kamiński przekazał, że ostatniej doby 60 tys. uchodźców wjechało do Polski. - To oznacza, że od czasu rozpoczęcia konfliktu 1 milion 85 tys. uchodźców z Ukrainy trafiło do naszego kraju - powiedział. Według niego ta liczba w najbliższych dniach będzie rosnąć.
Kamiński podkreślił, że zdecydowana większość z osób trafiających z Ukrainy do Polski to kobiety i dzieci. Zapewnił, że już teraz wiele państw Zachodu deklaruje wsparcie finansowe dla Polski, które miałoby zostać przeznaczone na pomoc uchodźcom.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła, że ustawa legalizuje pobyt Ukraińców na terenie Polski oraz daje im możliwość podjęcia w naszym kraju pracy.
Uchodźcy z Ukrainy dostaną w Polsce PESEL
Rząd przygotowuje specustawę, której celem jest też ułatwienie uchodźcom uzyskiwanie numerów PESEL. Istotą jest włączenie kilkuset tysięcy Ukraińców do życia publicznego. Dzięki temu będą mogli chociażby otrzymywać zasiłki. Państwo zaś pozyska informacje o realnej migracji do Polski.
Według wstępnych założeń obywatele Ukrainy powinni złożyć w urzędzie gminy wniosek, dzięki czemu ich pobyt w Polsce będzie uważany w zasadzie z automatu za legalny. Wówczas takiej osobie będzie nadawany PESEL.
Zobacz też: