Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Kolejne wybuchy na Krymie. "Jasne błyski" nad Eupatorią [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 177. dzień brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Wieczorem na Krymie znów słychać było wybuchy. Na niebie nad miastem Eupatoria pojawiły się "jasne błyski". Wybuchy przeraziły mieszkańców miasta. Okupacyjne władze półwyspu natychmiast zaczęły uspokajać obywateli, że zadziałała obrona przeciwlotnicza. Tymczasem w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem Władimir Putin zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformował w piątek Pałac Elizejski. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Kolejne wybuchy na Krymie. "Jasne błyski" nad Eupatorią [RELACJA NA ŻYWO]Wojna w Ukrainie. Kolejne wybuchy na Krymie. "Jasne błyski" nad Eupatorią [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: Licencjodawca
dp73t4o
dp73t4o


  

  • • W piątek wieczorem na Krymie znów słychać było wybuchy. Na niebie nad miastem Eupatoria pojawiły się "jasne błyski". Wybuchy przeraziły mieszkańców miasta. Okupacyjne władze półwyspu natychmiast zaczęły uspokajać obywateli, że zadziałała obrona przeciwlotnicza.

  • • Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej została wyłączona z użytku w wyniku ataku na rosyjskie lotnisko Saki na Krymie – poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na zachodniego urzędnika, zastrzegającego swoją anonimowość.  

  • • W rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem przywódca Rosji Władimir Putin zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformował w piątek Pałac Elizejski. 

  • • Niedocenienie woli oporu Ukraińców czy spędzanie przez rosyjskich agentów ostatnich dni poprzedzających inwazję na szukaniu zakwaterowania w Kijowie - to dwa z pięciu największych błędów służb specjalnych Rosji, o których po wielomiesięcznym śledztwie napisali dziennikarze "Washington Post".  
  • •  Ukraińcy trafili, najpewniej przy użyciu HIMARS-ów, kolejny rosyjski magazyn amunicji. Tym razem w miejscowości Iwaniwskie w obwodzie ługańskim. 
Trwa łączenie
22:47, 19.08.2022

"Widzimy Cię! Ukraińcy zebrali 20 mln dolarów, aby obserwować rosyjskich okupantów palących niedbale na nielegalnym moście nad Cieśniną Kerczeńską. Jak wiadomo, palenie w miejscach publicznych na Ukrainie jest zabronione" - poinformowało na swoim profilu na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony. 

22:31, 19.08.2022

Rurociągi są potrzebne Rosji tylko do tego, żeby dostarczać do Europy problemy, a nie pomagać w dostarczaniu gazu – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Zełenski nawiązał do zapowiedzi Gazpromu, że od 31 sierpnia jedyna działająca turbina rurociągu Nord Stream 1 zostanie zatrzymana na trzy dni w celu kontroli technicznej i dlatego nie będzie w tym okresie dostaw gazu do Niemiec.

 - Im dłużej państwo-terrorysta będzie pozostawał na europejskim i światowym rynku energetycznym, tym dłużej nie będzie na nim stabilności, a im szybciej wszyscy w Europie przygotują swoje systemy energetyczne do funkcjonowania w ogóle bez żadnych dostaw nośników energii z Rosji, tym szybciej będą mogli spokojnie przetrwać każdą zimę - oznajmił prezydent Ukrainy.

22:13, 19.08.2022

Indonezja będzie gospodarzem tegorocznego szczytu G20, który w listopadzie odbędzie się na wyspie Bali. W piątek doradca prezydenta Indonezji powiedział, że w szczycie wezmą udział zarówno prezydent Rosji Władimir Putin, jak i chiński przywódca Xi Jinping.  -  Rosja nie ma moralnego prawa zasiadać w G20, podczas gdy jej agresja na Ukrainie trwa. Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki Indonezji, aby zapewnić, że skutki wojny Rosji będą rozważane podczas spotkań G20, jak również sugestie, że Ukraina może być reprezentowana przez prezydenta Zełenskiego na szczycie przywódców G20 - oświadczył rzecznik brytyjskiego MSZ.  

21:56, 19.08.2022

Wołodymyr Zełenski dziękuje Stanom Zjednoczonym za kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. "Podjęliśmy kolejny ważny krok w pokonaniu agresora" - wskazał przywódca.

21:41, 19.08.2022

Po niemal sześciu miesiącach od inwazji na Ukrainę rosyjska gospodarka, mimo najostrzejszych jak dotychczas sankcji, trzyma się lepiej niż można było się spodziewać, ale nie znaczy to, że te sankcje nie działają - pisze w piątek dziennik "Financial Times".

21:30, 19.08.2022

Wybuchy w Sewastopolu nie ustają.

21:21, 19.08.2022

Ratownicy wydobyli już ciała 15 zabitych spod gruzów zniszczonego przez Rosję trzypiętrowego budynku mieszkalnego w dzielnicy Sałtów w Charkowie - podała ukraińska agencja Ukrinform.

21:08, 19.08.2022

Kolejne nagranie z Krymu. Tym razem "błyski" nad Sewastopolem.

21:01, 19.08.2022

Kolejne wybuchy na Krymie. Pod wieczór na niebie nad miastem Eupatoria pojawiły się "jasne błyski". Wybuchy przeraziły mieszkańców miasta. Okupacyjne władze półwyspu natychmiast zaczęły uspokajać obywateli, że zadziałała obrona przeciwlotnicza - podaje Kanał 24.

20:50, 19.08.2022

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie samolotu wypełnionego rannymi rosyjskimi żołnierzami. 

20:37, 19.08.2022

W ocenie Pentagonu sytuacja na froncie wojny z Rosją może zmienić się na korzyść Ukrainy w pierwszej połowie września, a wyzwolenie części obwodu chersońskiego z miastem Chersoń i terenów na wybrzeżu Morza Azowskiego jest realne do stycznia 2023 roku - ocenił w piątek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w telewizji Kanał 24.


- Gdy spojrzymy na mapę z zaznaczonym przebiegiem linii frontu z 10 lipca i 14 sierpnia, to zobaczymy, że te linie praktycznie się na siebie nakładają. Front ustabilizował się, rosyjskie wojska nie dokonały właściwie żadnych postępów w ciągu ostatniego miesiąca - oświadczył Żdanow, powołując się na źródła w amerykańskim resorcie obrony.


Jak dodał, analitycy z USA zgadzają się z ukraińskimi ocenami, że "do końca roku możliwe jest zakończenie aktywnej fazy wojny", ale całkowite zaprzestanie działań zbrojnych i przyjęcie porozumienia pokojowego to kwestia bardziej odległej przyszłości. - Niestety (Pentagon) prognozuje, że stanie się to dopiero jesienią 2023 roku - powiedział ekspert.

20:26, 19.08.2022

Obrońcy ukraińskiego nieba.

20:16, 19.08.2022

Kolejny rosyjski bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10 został dziś zneutralizowany przez siły ukraińskie.

19:59, 19.08.2022

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz złożył ostatnią obietnicę dostarczenia Ukrainie broni na początku czerwca i od tego czasu zapanowała cisza. Jak dowiaduje się „Welt”, w ostatnich tygodniach ukraińscy dyplomaci wielokrotnie zwracali się do rządu federalnego o większe ilości ciężkiego uzbrojenia. 


 "Nasze prośby były zawsze rejestrowane i spisywane (przez Urząd Kanclerski – red.). Ale to jak dotąd nie przyniosło żadnego efektu" – stwierdzili przedstawiciele ukraińskiego rządu w rozmowie z "Welt". Niemiecki resort obrony tłumaczył, że "Bundeswehra sama potrzebuje sprzętu, ponieważ Niemcy muszą wywiązywać się z zobowiązań sojuszniczych na wschodniej flance NATO".


"Tym argumentem Scholz już wiosną odwlekał dostawy ciężkiej broni na Ukrainę" – przypomina „Welt”. Nie zgadza się z tym brytyjski wiceminister obrony James Heappey, którego zdaniem "bezpieczeństwo sojuszu nie jest zagrożone przez niemieckie dostawy dla Kijowa".


Niemieckie ministerstwo obrony odpowiedziało na pytania "Welt", że "jest w kontakcie ze stroną ukraińską na wielu płaszczyznach", a celem resortu jest "zapewnienie Ukrainie jak najlepszego wsparcia w walce z rosyjskim agresorem".



19:37, 19.08.2022

Reportaż BBC o ukraińskich żołnierzach-operatorach dronów. Zdjęcia wykonane pod Chersoniem na południu Ukrainy.

19:19, 19.08.2022

Rosjanie rozpoczęli wyburzanie zrujnowanych bloków w Mariupolu.   

18:59, 19.08.2022

Pentagon ogłosił w piątek 19. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 775 mln dolarów. 


W skład transzy wchodzi nieujawniona liczba rakiet do systemów artylerii rakietowej HIMARS i M270, kolejne pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM, 16 holowanych haubic kalibru 105 mm wraz z 36 tys. sztuk amunicji, 1 tys. pocisków przeciwpancernych TOW oraz kolejny tysiąc Javelinów.


Dodatkowo USA wyślą też sprzęt do usuwania min oraz pojazdy o zwiększonej odporności na miny typu MRAP i 15 dronów rozpoznawczych ScanEagle, które mają pomóc w namierzaniu celów dla ukraińskiej artylerii.


Jak powiedział przedstawiciel Pentagonu, broń ta jest przygotowana pod potrzeby ukraińskich wojsk, zwłaszcza na południu kraju.



18:46, 19.08.2022

Od 1 września mężczyźni podlegający służbie wojskowej będą mogli wyjeżdżać w trwające nie dłużej niż siedem dni zagraniczne delegacje pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest złożenie zastawu w wysokości 200 tys. hrywien (ok. 26 tys. złotych) - poinformowało w piątek Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.


Resort gospodarki podał, że razem z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy opracował i od 1 września wprowadza w życie eksperymentalny program E-delegacja, który pozwala osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz przedsiębiorstwom przy zachowaniu szeregu warunków wysyłać w krótką delegację zagraniczną mężczyzn, którzy w chwili obecnej nie mogą opuszczać kraju z powodu wojny.


Obecnie bez przeszkód mogą wyjeżdżać za granicę osoby niepełnoletnie, kobiety oraz mężczyźni w wieku powyżej 60 lat. Mężczyźni w przedziale wiekowym 18-60 lat mogą wyjeżdżać tylko wówczas, gdy mają zaświadczenie o niezdolności do służby wojskowej lub mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

18:28, 19.08.2022

Ukraiński ruch oporu w okupowanym Melitopolu na południu kraju uniemożliwił przyłączenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do rosyjskiej sieci przesyłowej. W środę partyzanci wysadzili w powietrze słup energetyczny i pokrzyżowali plany wroga - poinformował w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.


"W Melitopolu zauważono (rosyjskie) ciężarówki ze zwojami przewodów elektrycznych i beczkami z olejem transformatorowym. Przywieziono je w celu podłączenia elektrowni atomowej do rosyjskiego systemu energetycznego. (...) Po wybuchu, do którego doszło w środę, okupanci zablokowali wyjazd z Melitopola w kierunku południowym i wzmocnili kontrole na posterunkach (drogowych)" - czytamy w komunikacie na łamach serwisu.

18:05, 19.08.2022

Ukraińskie śmigłowce Mi-8s w natarciu w Donbasie. 

17:38, 19.08.2022

Wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko powiedziała w piątek, że gospodarka jej kraju może skurczyć się do końca roku o 35-40 proc. w stosunku do roku 2021. W pierwszym kwartale 2022 roku ukraiński PKB zmniejszył się o 15,1 proc. w ujęciu rocznym.


Premier Ukrainy Denys Szmyhal już w lipcu przedstawił prognozę, zgodnie z którą spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 proc.


Według danych Narodowego Banku Ukrainy spadek PKB w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 40 proc.


Bank Światowy ocenił, że ukraińska gospodarka może się skurczyć w 2022 roku nawet o 45 proc. Przed rosyjską inwazją jego prognoza przewidywała wzrost PKB Ukrainy o 3,2 proc.

17:37, 19.08.2022

Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej została wyłączona z użytku w wyniku ataku na rosyjskie lotnisko Saki na Krymiepoinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na zachodniego urzędnika, zastrzegającego swoją anonimowość.

 

Zdaniem zachodniego urzędnika zniszczenie samolotów na Krymie miało skutek znacznie wykraczający poza „flotyllę obrony wybrzeża”, która tylko sporadycznie przeprowadzała ataki rakietowe, i obniżyło zagrożenie wodno-lądowym atakiem na Odessę.


Według rozmówcy Reutera wojna w Ukrainie jest obecnie „niemal w stanie operacyjnego zastoju”, gdyż „siły naziemne żadnej ze stron nie mają wystarczająco skoncentrowanego potencjału naziemnego, by podjąć skutecznie działania ofensywne, które mogłyby w jakikolwiek materialny sposób wpłynąć na przebieg wojny”.

17:32, 19.08.2022

Dwie osoby zginęły w piątek w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; jedna osoba została ranna – poinformowały służby ratunkowe obwodu donieckiego na Facebooku.


Ofiary śmiertelne to starszy mężczyzna i jego żona. Ranna – 71-letnia kobieta – została hospitalizowana. 

17:24, 19.08.2022

W połowie września przywódca Chin Xi Jinping może wziąć udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) w Samarkandzie w Uzbekistanie i spotkać się tam z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Byłaby to pierwsza zagraniczna podróż Xi od stycznia 2020 roku - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal".


Decyzja o osobistym uczestnictwie Xi w spotkaniu w Samarkandzie zapadła w kontekście niedawnej wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi na Tajwanie, uznawanym przez chińskie władze za integralną część ich kraju. Pekin postrzega podróż Pelosi jako przejaw narastającej presji Zachodu na Chiny - czytamy na łamach "WSJ".


Jak poinformował amerykański dziennik, Xi może w Uzbekistanie przeprowadzić rozmowy także z przywódcami Indii, Pakistanu i Turcji. Chiński lider po raz ostatni opuścił rodzinny kraj ponad dwa i pół roku temu, gdy odwiedził Birmę. Plany dotyczące późniejszych wizyt pokrzyżowała pandemia Covid-19.

17:08, 19.08.2022

Dziennikarze i wolontariusze ustalili tożsamość 5701 żołnierzy rosyjskich, którzy ponieśli śmierć na Ukrainie od początku inwazji - poinformował w piątek niezależny rosyjski portal Meduza.


Meduza przytacza dane zgromadzone wspólnie przez dziennikarzy rosyjskiej redakcji BBC, niezależnego portalu Mediazona oraz przez wolontariuszy według stanu na 19 sierpnia.


Tożsamość zabitych ustalono na podstawie danych uzyskanych od władz lokalnych, informacji z mediów oraz od krewnych wojskowych. Zwrócono uwagę, że szefowie regionów Federacji Rosyjskiej coraz rzadziej publicznie mówią o liczbie zabitych żołnierzy. W ocenie dziennikarzy, w Rosji pochowano ok. 40-60 procent więcej zabitych na wojnie, niż oficjalnie podają władze.


Wśród 5701 zidentyfikowanych wojskowych jest 966 oficerów - 17 proc. poległych; wśród nich przeważają młodsze szarże. Wiadomo o czterech poległych generałach i 34 pułkownikach. Ostatnia informacja o śmierci generała pojawiła się w czerwcu.


Jeżeli chodzi o pochodzenie żołnierzy, to najwięcej zabitych było z Dagestanu - 270, Buriacji - 245 i Kraju Krasnodarskiego - 206. Portal Meduza zwraca uwagę, że wiadomo o zaledwie 14 wojskowych z Moskwy, choć w rosyjskiej stolicy mieszka 9 proc. ludności całej Rosji.


Według ustaleń dziennikarzy i wolontariuszy największe straty Rosjanie odnotowują wśród oddziałów piechoty oraz sił desantowych. Najszybciej liczba zabitych rośnie wśród tych żołnierzy, których rosyjscy urzędnicy nazywają ochotnikami. Wiadomo też o śmierci 66 rosyjskich pilotów.

16:49, 19.08.2022

Ukraińcy trafili, najpewniej przy użyciu HIMARS-ów, kolejny rosyjski magazyn amunicji. Tym razem w miejscowości Iwaniwskie w obwodzie ługańskim.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dp73t4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dp73t4o
Więcej tematów