Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. "Dwa okręty z bronią rakietową". Ukraińska armia alarmuje w sprawie Rosji [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w piątek, że na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje w gotowości do ataków na ukraińskie obiekty dwa okręty z bronią rakietową o wysokiej precyzji rażenia. Tymczasem szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przekazał, że Kijów rozpatruje możliwość zawieszenia broni wyłącznie, jeśli będzie to krok do wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy. - To nie jest ukraiński plan. Nas interesuje zwycięstwo w tej wojnie. I ono obowiązkowo nastąpi - podkreślił. Śledź relację Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. "Dwa okręty z bronią rakietową". Ukraińska armia alarmuje w sprawie Rosji [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. "Dwa okręty z bronią rakietową". Ukraińska armia alarmuje w sprawie Rosji [RELACJA NA ŻYWO] Źródło: FORUM, fot: Lev Fedoseyev
d2655dq
d2655dq
  • • Na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje w gotowości do  ataków na obiekty w Ukrainie dwa okręty z bronią rakietową o wysokiej  precyzji rażenia - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych  Ukrainy.

  • • Białorusini zgromadzili wojska na granicy z Ukrainą. Według ukraińskiego wywiadu ewentualna inwazja z Białorusi jest możliwa, ale mało prawdopodobna. - Białorusini nie prowadzą bezpośrednich przygotowań do działań wojennych, nie utworzyli żadnego systemu zarządzania. Niemniej jednak opracowujemy strategię na wypadek możliwych działań ofensywnych z terytorium Białorusi - przekazał wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

  • • Rośnie liczba ofiar nocnego ataku na obwód odeski. Zginęło co najmniej 20 osób, a 38 zostało rannych - poinformował na Telegramie zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.  

  • •  Flaga Unii Europejskiej teraz w ukraińskim parlamencie. "To historyczne wydarzenie w dziejach kraju". 

  • • W ośrodku wypoczynkowym w rejonie odeskim, w wyniku ataku rakietowego, zginęły 3 osoby, w tym dziecko - podaje Ukrinform. Informacje te potwierdza rzecznik obwodowej administracji wojskowej w Odessie Siergiej Bratczuk.

  • Trwa internetowa zbiórka na wyspecjalizowanego drona operacyjnego dla ukraińskiej armii. Na koncie w dwa dni zebrano ponad 1,4 mln zł. "Pamiętacie Buczę, Irpień, Mariupol? Weźmy udział w tej walce. Kupmy polskiego Bayraktara" - zachęca założyciel zbiórki Sławomir Sierakowski.
Trwa łączenie
23:51, 01.07.2022

W ataku na Odessę, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek, zginęło co najmniej 21 osób. Wśród zabitych są m.in. uczeń siódmej klasy Dima Rudnicki, który w sierpniu mógł skończyć 12 lat, i jego matka Nadieżda. 

23:48, 01.07.2022

Ukraiński myśliwiec uderzył w dwa rosyjskie składy amunicji w obwodzie chersońskim - podaje "Kanał 24".

23:41, 01.07.2022

Widowiskowe nagranie pokazuje, jak radzą sobie za sterami myśliwców ukraińscy piloci.

23:29, 01.07.2022

Pojawiają się przypuszczenia, że nalot na Wyspę Węży może służyć zniszczeniu broni, której nie zdążyli zabrać Rosjanie. Pisze o tym reporter "The Kiev Independent".

22:53, 01.07.2022

Dostawy systemu artylerii rakietowej HIMARS z USA pozwoliły Ukrainie zmniejszyć przewagę Rosji w sile ognia - pisze "Wall Street Journal", powołując się na opinię ukraińskich żołnierzy. Ukraińcy mają używać rakiet do ataków na składy amunicji i zgrupowania wojsk za linią frontu.

Jak powiedzieli dziennikowi ukraińscy żołnierze obsługujący nową broń, dostawa systemów - wraz z rakietami o zasięgu 70 km - pozwoliła Ukraińcom uderzyć w cele, które wcześniej były dla nich nieosiągalne, takie jak rosyjskie dowództwo polowe w Iziumie. W rezultacie ataku na ten ośrodek miało zginąć 17 żołnierzy, w tym pułkownik i dwóch majorów, zaś 20 innych zostało rannych.

East News
22:16, 01.07.2022

Wśród potentatów zbrojeniowych, którzy w ogóle nie zostali objęci sankcjami, jest np. Ałan Łusznikow, były wiceminister transportu i największy udziałowiec koncernu Kałasznikow produkującego słynne karabiny AK-47. Sama firma, która produkuje w Rosji 95 proc. karabinów automatycznych, snajperskich i pistoletów, jest pod sankcjami. Kałasznikow produkuje również pociski rakietowe.


Analogiczna sytuacja ma miejsce, jak pisze Reuters, w koncernie Ałmaz-Antej, który specjalizuje się w produkcji broni rakietowej. Przedsiębiorstwo zostało sankcjami objęte, a jego szef Jan Nowikow – nie. Ałmaz-Antej produkuje między innymi rakiety Kalibr.

22:10, 01.07.2022

Ponad 30 oligarchów związanych z handlem bronią i co najmniej 14 firm zbrojeniowych z Rosji uniknęło zachodnich sankcji – podaje Reuters, opierając się o swoją analizę.


Według agencji "ponad 30 liderów firm zbrojeniowych i co najmniej 14 firm z sektora obronnego nie zostało objętych sankcjami USA, UE czy Wielkiej Brytanii". "Ponadto sankcje na rosyjskich producentów broni i wpływowych biznesmenów były wprowadzane niespójnie przez sojuszników w NATO; niektóre rządy zastosowały ograniczenia, a inne nie" – twierdzi Reuters.

21:49, 01.07.2022

"Wyrażam uznanie dla historycznej decyzji USA o udostępnieniu Ukrainie nowego pakietu pomocy w zakresie bezpieczeństwa, w tym nowoczesnych systemów obrony powietrznej" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. 

21:36, 01.07.2022
pilne

Pentagon ogłosił w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 820 mln dolarów. W jego skład weszły systemy obrony powietrznej NASAMS, radary przeciwartyleryjskie i dodatkowe pociski do systemów HIMARS.


Jak podał w komunikacie resort obrony USA, w nowym pakiecie są dwa systemy NASAMS, cztery radary przeciwartyleryjskie, do 150 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm oraz "dodatkowa amunicja" do mobilnych systemów artylerii rakietowej HIMARS. Dostarczenie tej broni, o którą od dawna zabiegała Ukraina, zapowiedział już w czwartek prezydent Joe Biden.

21:29, 01.07.2022

"Życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność" - przekazał resort obrony Ukrainy.

21:21, 01.07.2022

Siły rosyjskie zaatakowały w piątek bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Telegramie. Wyspa była do czwartku okupowana przez wojska rosyjskie.


- Dziś około godz. 18 (godz. 17 w Polsce) dwa samoloty Su-30 sił powietrznych Federacji Rosyjskiej dwukrotnie dokonały ataku lotniczego bombami fosforowymi na Wyspę Węży, gdzie jakoby "zakończono wykonywanie zadań". Wszyscy, którzy mówią o uzgodnieniach z Rosją, powinni znać te fakty - oznajmił Załużny. 


Wyspa Węży została w czwartek odbita przez siły ukraińskie.

21:16, 01.07.2022

Rosyjskie ataki sieją spustoszenie w całej Ukrainie. Na nagraniu widoczne zniszczenia po ostrzale budynku mieszkalnego w regionie Odessy. 

21:05, 01.07.2022

- Rosja wszczęła wojnę na Ukrainie, by - jak twierdziła - uniemożliwić przybliżanie się NATO do jej granic, a oto ma NATO w takich miejscach, w których nie wyobrażano sobie, że kiedykolwiek się tam znajdzie; Rosja na tym szczycie przegrała najbardziej - mówił szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch na antenie TVP Info.

20:53, 01.07.2022

- Po zbrodniach w Buczy, Borodziance, Irpieniu, Mariupolu (…). My bronimy swojej ziemi, walczymy o wolność, bronimy całego kontynentu europejskiego. Pokonajmy wroga razem - zaapelował Reznikow podczas spotkania.

20:45, 01.07.2022

- Dla prezydenta Rosji Władimira Putina jest zbyt późno, by "ratować twarz", o czym wciąż mówią niektórzy partnerzy - ocenił minister obrony Ukrainy podczas spotkania z delegacją Bundestagu. Ołeksij Reznikow mówił, że Ukraina jest zainteresowana przyspieszeniem dostaw broni z Niemiec.

20:35, 01.07.2022

Papież wyraził także opinię, że Organizacja Narodów Zjednoczonych, w której pokładano wiele nadziei po II wojnie światowej, wydaje się bezradna wobec konfliktów. - Nie mają władzy, by postawić na swoim - dodał.

20:31, 01.07.2022

W rozmowie, opublikowanej w piątek także przez portal Vatican News, papież oświadczył, że "wojnie sprzyja cała struktura sprzedaży broni".

20:27, 01.07.2022

- Wojna to codzienne okrucieństwo, na wojnie nie tańczy się menueta, zabija się - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiej agencji Telam. Jak stwierdził, niektóre media zmanipulowały jego słowa, zarzucając mu, że nie potępił prezydenta Rosji Władimira Putina.

20:18, 01.07.2022

Relacjonując aktualną sytuację na froncie sztab podał, że siły ukraińskie odparły rosyjską próbę zwiadu bojem w okolicach fabryki żelatyny w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim. Lisiczańsk jest ostatnim dużym miastem w tym obwodzie, które pozostaje w ukraińskich rękach.

20:10, 01.07.2022

Na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje w gotowości do ataków na obiekty w Ukrainie dwa okręty z bronią rakietową o wysokiej precyzji rażenia - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:03, 01.07.2022

Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR, przebywa w szpitalu - podały w piątek ukraińskie media, powołując się na rosyjskie źródła internetowe. 92-latek ma mieć cukrzycę i problemy z nerkami. Według pojawiających się doniesień obecnie jest poddawany dializie. 

19:51, 01.07.2022

Premier Norwegii Jonas Gahr Store obiecał w piątek w Kijowie na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim 10 mld koron (1 mld euro) pomocy dla kraju odpierającego rosyjską inwazję.

- Przyczynimy się do wsparcia Ukraińców, którzy walczą o swój kraj oraz nasze demokratyczne wartości - podkreślił Store na konferencji prasowej, cytowany przez norweskie media.

Fundusze mają zostać przeznaczone na zakup broni, wsparcie operacyjne władz, pomoc humanitarną oraz odbudowę Ukrainy. Zostaną wypłacone w tym oraz w przyszłym roku.

Store przybył do Ukrainy bezpośrednio ze szczytu NATO w Madrycie, jak zauważają norweskie media, zmieniając luksus na warunki wojenne. Polityk zapoznał się ze skalą zniszczeń, a także spotkał się z ocalałymi cywilami wcześniej przetrzymywanymi przez wojska rosyjska w nieludzkich warunkach w podziemiach szkoły pod Czernihowem.

19:39, 01.07.2022

- Najtrudniej jest rozmawiać z bliskimi osób, które uznano za zaginione - powiedział w rozmowie z portalem Meduza Witalij Małecki, mer Krzemieńczuka, w którym w poniedziałek rosyjska rakieta zniszczyła centrum handlowe Amstor, zabijając co najmniej 19 osób.

- Ich krewni wierzą, i my też – że jest szansa, może ktoś przeżył, stracił pamięć lub środki łączności. Bardzo trudno jest rozmawiać z bliskimi zabitych, zwłaszcza, jeśli osobiście znasz tych, którzy zginęli. Część fragmentów ciał ratownicy znaleźli. Niektórych nie mogli rozpoznać, dlatego że były bardzo mocno spalone. Rakieta trafiła w tylną prawą część Amstoru powiedział Małecki.

- Człowiek nie mógł tu przeżyć. Był pożar, pławił się metal. Sama pani widzi rozerwane konstrukcje i metal. Pomimo tego ratownicy przeszukują wszystko w nadziei na znalezienie szczątków ludzi - dodał samorządowiec, zwracając się do dziennikarki.

19:30, 01.07.2022

Na nagraniu zarejestrowano ukraińskich żołnierzy w okolicach miasta Dniepr.

19:18, 01.07.2022

Działania Rosjan trudno przewidzieć, jednak eksperci zwracają uwagę, że realnym jest opcja kryzysu energetycznego w Ukrainie, prowadzącego do humanitarnego, wynikającego z ograniczeń dostaw gazu. - Rosjanie liczą, że pozbawiona gazu Ukraina padnie na kolana i przyjdzie do Rosjan z grzeczną prośbą o jego puszczenie - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

19:04, 01.07.2022

Ukraina zwróciła się do polskiej prezydencji OBWE o zwołanie specjalnego posiedzenia Stałej Rady organizacji w celu omówienia rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę – poinformował w piątek agencję Ukrinform stały przedstawiciel Ukrainy przy OBWE Jewhenij Cymbaluk.

Z taką inicjatywą Ukraina wystąpiła w związku z kolejnym rosyjskim atakiem rakietowym na obwód odeski, w wyniku którego według najnowszych danych zginęło 21 osób, a prawie 40 odniosło obrażenia.

Według Cymbaluka przypuszczając ataki na obiekty cywilne, Rosja "nie tylko poważnie łamie międzynarodowe prawo humanitarne, ale przede wszystkim ma na celu terroryzowanie ludności". Atak w obwodzie odeskim w nocy z czwartku na piątek nie był według niego odosobniony, a taka taktyka Rosji przybrała już charakter systematyczny – wymienił m.in. ataki w obwodach lwowskim, żytomierskim, czernihowskim, w Mikołajowie i Kijowie.

- Ataki rakietowe dowodzą, że jest nam potrzebna poważna dyskusja o bezpieczeństwie europejskim i światowym. Ale przebudowa systemu bezpieczeństwa w Europie musi wyjść z uznania faktu, że stara mantra, iż "bez Rosji nie może być pokoju w Europie", była błędna. Obecne realia dowodzą, że w Europie nie może być pokoju z taką agresywną Rosją – podkreślił Cymbaluk.

19:02, 01.07.2022

Siedem batalionów białoruskich sił zbrojnych stacjonuje w pobliżu granicy z Ukrainą - poinformował Główny Zarząd Wywiadu MON Ukrainy. - Ruch białoruskich wojsk odciąga nasze zasoby i środki z frontu wschodniego. Białorusini mają na celu utrzymywanie nas w ciągłym napięciu - tłumaczył wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki. Ukraina opracowuje w związku z tym specjalną strategię.

Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2655dq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2655dq
Więcej tematów