Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Eksplozje w obwodach lwowskim i dniepropietrowskim [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 41. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wieczorem w obwodach lwowskim i dniepropietrowskim słychać było eksplozje. Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa przekazała, że żołnierki, które trafiły do rosyjskiej niewoli, były torturowane. Kobietom kazano m.in. rozbierać się do naga i obcinano im włosy. Tymczasem Wołodymyr Zełenski przemawiał na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy. - Zabijali całe rodziny, kobiety, dzieci. Starali się też spalić ich ciała. Strzelano w tył głowy - mówił prezydent Ukrainy. Śledź relację Wirtualnej Polski.

Eksplozja w obwodzie dniepropietrowskim (Fot. Osinttechnical/Twitter)Eksplozja w obwodzie dniepropietrowskim (Fot. Osinttechnical/Twitter)Źródło: Twitter, fot: Rodak Wojciech
dvilw4k
dvilw4k

Trwa 41. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  •  • Wieczorem w obwodach lwowskim i dniepropietrowskim słychać było eksplozje.  

  • • Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa poinformowała o tym, że ukraińskie żołnierki, które trafiły do rosyjskiej niewoli, były poddawane torturom i brutalnemu traktowaniu. Kobiety musiały się rozbierać, obcinano im włosy i zmuszano do udziału w propagandowych materiałach.

  • • Widzimy wiarygodne doniesienia, że Rosjanie porywają w Ukrainie dzieci, przedstawicieli władz, dziennikarzy i duchownych - podała ambasador USA przy ONZ Theresa Thomas-Greenfield. Urzędniczka podkreśliła, że doniesienia mówią też o prowadzeniu przez Rosję obozów filtracyjnych, przywołujących historyczne skojarzenia.

  • • Amerykański Instytut Studiów nad Wojną ocenił, że bitwa o Słowiańsk będzie kluczowym momentem wojny w Ukrainie. Opanowanie tego miasta stworzy Rosjanom możliwość otoczenia ukraińskich sił w Donbasie.   

  • • Wołodymyr Zełenski przemawiał na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy i innych ukraińskich miastach. - Zabijali całe rodziny, kobiety, dzieci. Starali się też spalić ich ciała. Strzelano w tył głowy - mówił prezydent Ukrainy.
Trwa łączenie
23:45, 05.04.2022

Wraki rosyjskich czołgów i pojazdów opancerzonych nieopodal miejscowości Moszczun pod Kijowem. 

23:40, 05.04.2022

- Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie ratujący życie sprzęt ochronny, który mógłby zostać wykorzystany, gdyby Rosja użyła broni chemicznej i biologicznej - powiedział we wtorek urzędnik administracji prezydenta Joe Bidena, cytowany przez agencję Reutera.


Według niego sprzęt ochronny, o które prosił Kijów, jest dostarczany na bieżąco.

23:21, 05.04.2022

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział we wtorek, że USA przekażą Ukrainie drony kamikadze Switchblade 600, wyposażone w głowice przeciwpancerne. Dodał, że wysłanie tej broni nastąpi jak najszybciej. Więcej o możliwościach tej broni TUTAJ.

23:12, 05.04.2022

Tak wyglądają drogi na północ od Kijowa po rosyjskim odwrocie. Wrak za wrakiem.

23:04, 05.04.2022

Pożar w Nowomoskowsku pod Dniepropietrowskiem. Prawdopodobnie w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.

22:37, 05.04.2022

- Słychać eksplozje w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy i w obwodzie dniepropietrowskim na środkowym wschodzie kraju - informują we wtorek wieczorem władze i świadkowie. Wcześniej był ogłoszony alarm przeciwlotniczy.


Szef lwowskiej administracji obwodowej Maksym Kozycki przekazał na Telegramie, że "pracują siły obrony powietrznej, oni strzegą naszego pokojowego nieba".


Według Kozyckiego do eksplozji doszło w okolicach miasteczka Radziechów.


W obwodzie dniepropietrowskim świadkowie informują o wybuchach w Nowomoskowsku - podała Ukrainska Prawda.

22:29, 05.04.2022

Ukraińska zasadzka na rosyjską kolumnę złożoną z wozów piechoty BTR-82A i czołgu we wsi Nowa Basań (południe obwodu czernihowskiego). Wzięły w niej udział: czołg T-64BV, artyleria i piechota.

22:15, 05.04.2022

Ciekawa sytuacja - wieżyczka trafionego rosyjskiego czołgu T-72B dosłownie wtopiła się w asfalt... Nagranie pochodzi z obwodu czernihowskiego.

21:57, 05.04.2022

"Okupanci wchodzili do mieszkań, jeśli znajdowali ukraińską symbolikę albo dokumenty wojskowych, to zostawiali pułapki, granaty. Dlatego trwa bardzo trudna i odpowiedzialna praca. Zgodnie z międzynarodowymi standardami jeden dzień aktywnych działań zbrojnych to miesiąc rozminowywania" - przekazał szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

21:55, 05.04.2022

Rozmówca Wirtualnej Polski podkreśla, że na niemilitarną kapitulację  Rosji z własnej woli się nie zanosi. - Musiałby się zmienić  reżim, musiałyby się zmienić władze. Nowe władze musiałyby  zakwestionować linię reżimu Władimira Putina, tak jak to miało miejsce  w Niemczech po 1945 roku - powiedział Wojciech Konończuk. 

21:45, 05.04.2022

Dobrze, że zapadła decyzja dotycząca pakietu sankcji wobec Rosji obejmującego m.in. wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji, ale powinniśmy iść dużo dalej - stwierdził wiceszef MSZ Marcin Przydacz. 

21:29, 05.04.2022

We wtorek 3846 osób zostało ewakuowanych korytarzami humanitarnymi z okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie miast i miejscowości w Ukrainie - poinformowała  ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. 

21:27, 05.04.2022

Pojawiły się kolejne zdjęcie ze zniszczonej Borodzianki w Ukrainie. 

21:26, 05.04.2022
21:25, 05.04.2022

Szef administracji wojskowej Kijowa generał Mykoła Żyrnow przekazał, że Kijów wciąż jest zagrożony rosyjskimi atakami rakietowymi. 

21:24, 05.04.2022

"Dziękuję, że przedstawiciele Brukseli i ministerstwa przyjechali dziś na przejście graniczne polsko–ukraińskie w Korczowej. To bardzo ważne, aby na własne oczy zobaczyć jak odbywa się proces uchodźczy. Choć już minęło tyle dni od momentu wybuchu wojny, to nadal uchodźcy z Ukrainy napływają do Polski, czyli do pierwszego kraju, w którym czują się bezpiecznie" - powiedziała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i zaapelowała do Komisji Europejskiej o dodatkowe środki na dalszą pomoc dla uchodźców. 

21:17, 05.04.2022
21:11, 05.04.2022

Z oblężonego Mariupola ludzie mogą wydostać się tylko samochodem lub piechotą, ponieważ nie udało się przeprowadzić ewakuacji autobusami - przekazała w telewizji publicznej wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.


Autokary, które zorganizowano, by ewakuować ludność cywilną z Mariupola, nie mogą dotrzeć w pobliże miasta, ludzie muszą więc przedostać się do nich, co oznacza, że "blisko 80 km muszą albo przejść, albo znaleźć sposób, by dojechać tam prywatnym samochodem" - dodała Wereszczuk.

21:01, 05.04.2022

We wtorek trwały walki w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Rosjanie ponoszą straty - przekazał szef władz tego obwodu Ołeh Syniehubow.


"O zwycięstwach naszej armii z dziś: pod Iziumem nasi bohaterowie Sił Zbrojnych Ukrainy strącili wrogi nowoczesny i drogi śmigłowiec Ka-52" - podkreślił gubernator. 

20:57, 05.04.2022

Uczestnicy międzynarodowej konferencji pomocowej dla Mołdawii,  zorganizowanej we wtorek w Berlinie, ustalili, że wesprą ten kraj kwotą około 695 mln euro. W niewielkiej Mołdawii, najbiedniejszym kraju  Europy, przebywa obecnie około 100 tys. uchodźców z Ukrainy. 

20:56, 05.04.2022

"Nie chcę straszyć. Ale mamy nie jedną taką Buczę. Mamy wioski, które wyzwalaliśmy... Bucza to oczywiście duże miasto, ale jeśli we wsi żyło 120 osób, a 17-20 zginęło, to jeśli spojrzymy na to proporcjonalnie, to też są to duże straty" - powiedział szef władz obwodu zaporskiego Ołeksandr Staruch, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

20:53, 05.04.2022
20:39, 05.04.2022

Rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o tym, ze planowana jest ekshumacja z masowego grobu w Buczy. Ma to na celu identyfikację zwłok i ustalenie okoliczności śmierci mieszkańców Buczy. 

20:37, 05.04.2022

Legia zagra 12 kwietnia charytatywny mecz z Dynamem Kijów.  


"W związku z wyjątkową rangą i humanitarną ideą meczu informujemy, że wszystkie wejściówki są płatne. We wtorkowy wieczór szczególnie będziemy myślami z tymi, których rzeczywistość załamała się przez wojnę i zmusiła do opuszczenia rodzinnego domu" - podkreślono w komunikaie piłkarskiego klubu. 


Środki przeznaczone zostaną na wsparcie organizacji pomagającym uchodźcom wewnętrznym. Podczas spotkania Fundacja Legii będzie też organizować zbiórkę i aukcje na wybrany cel charytatywny.

20:21, 05.04.2022

Polacy wykazują się wspaniałym sercem pomagając uchodźcom z Ukrainy,  natomiast za tym idą też koszty. Jako instytucje UE staramy się, aby  obecne fundusze przekierować na potrzeby związane z tą sytuacją -  przekazała komisarz Elisa  Ferreira. 

20:19, 05.04.2022
Czechy dostarczają siłom UA czołgi T-72M1 i BVP-1 BVP-1.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvilw4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dvilw4k
Więcej tematów